Federer'den iyi

TED Open'da mücadele eden Giorgi Dimitrov'un antrenörü Peter Lundgren, Bulgar raketin, eski öğrencisi Roger Federer'den daha yetenekli olduğunu söyledi

Cuma 14.08.2009
Son Güncelleme: Cuma 14.08.2009
ABONE OL
İstanbul'da devam eden 61. Uluslararası American Express TED Open Tenis Turnuvası'nda çiftlerde milli tenisçimiz Marcel İlhan'ın partneri geçen sezon gençlerde iki Grand Slam kazanan bir tenisçi. Antrenörü de Roger Federer'in eski hocası...Bahsettiğimiz isim 2008 Wimbledon ve US Open şampiyonu Grigor Dimitrov. Antrenörü de İsveçli Peter Lundgren. Kortların gelecekteki yıldızlarından biri olarak gösterilen Bulgar tenisçi ve genç yeteneklerin antrenörü olarak tanınan Lundgren SABAH'ın sorularını yanıtladı.

- 2008'de hem Wimbledon hem de US Open'de Gençler Şampiyonu oldun. Bu büyük bir başarı. Neler söylemek istersin?
G.D: Bu iki önemli turnuvada da şampiyon olduğum için gerçekten çok mutluyum. İkisine de iyi hazırlanmıştım ve zaten bütün antrenörlerin favorisiydim. Ben de onları şaşırtmadım, rakiplerimi teker teker yenerek şampiyon oldum. Bu iki şampiyonluk benimm tanınmamı kolaylaştırdı.

- Şubat ayında Rotterdam'da Nadal ile oynadın ve bir set almayı başardın. Senin için sürpriz oldu mu?
G.D: Nadal dünyanın en iyi raketlerinden biri. Onunla aynı kortu paylaşmak benim en güzel anılarımdan biri oldu. O maça çok iyi motive oldum ama set almam her halde sürprizdi. Neticde Nadal'a karşı oynuyorsunuz. İdolüm zaten Nadal ve onun gibi olmak istiyorum.

- 18 yaşındayken Federer mi, yoksa Dimitrov mu iyi?
P.L: O günkü tenis ile bugünü kıyaslamak çok zor. Ancak söylemek gerekirse, Federer başarıyı ilerleyen yıllarda buldu. Ama bana sorarsanız, 18'lik Dimitrov, Federer'den daha başarılı ve daha kaliteli. İyi sonuçları şimdiden elde etmeye başladı. Dimitrov'un ilerleyen yıllarda daha büyük başarılara imza atacağına inanıyorum.

- Federer'in yanısıra Marcelo Rios, Baghdatis gibi şöhretlerle de çalıştınız. Dimitrov'u niye tercih ettiniz?
Paris'teki en iyi akademilerden birinde görev yapıyor, teniste başarılı olabilecek oyuncular arıyordum. Bu sırada Dimitrov da akademiye kayıt oldu. Kendisinin iyi bir tenisçi olacağına inandığım için hocalığını kabul ettim. Şubat ayından beri Dimitrov ile beraberiz, bu süre içinde her konuda büyük gelişme kaydetti. Böyle giderse çok büyük bir tenisçi olabileceğini söylemek hiç de zor ommaz.

- Rafael Nadal mı yoksa Rogerg Federer mi iyi tenisçi?
Her ikisinin de özellikleri apayrı. Toprak kortta Nadal'ın üstünlüğü tartışılmaz. Diğer kortlarda ise Federer'in, Nadal'a karşı her zaman daha avantajlı olduğunu söylemek isterim.

- Marcel İlhan hakkında neler düşünüyorsunuz:
Marcel İlhan'ın daha önce izlemiştim. Şimdi gördüğümde kendisini daha da iyi buldum. Eğer bu gelişmeleri ilerleyen yıllara taşıyabilirse, isminden söz ettirebilir.