Şampiyonluğu satmak

8 yıl önce Nihat İspanya'ya giderken Kazım Kanat "Şampiyonluk satılıyor" demişti. Bugün Bobo Beşiktaş Başkanı Demirören'e göre değeri 10 milyon Euro iken 5.5 milyona St.Etienne'e satılıyor

Cumartesi 15.08.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 15.08.2009
ABONE OL
Geçtiğimiz sezonun "Çifte şampiyonu" Beşiktaş'ta yönetim bu sezon izlediği orantısız transfer politikasıyla dikkat çekerken, en önemli gol silahı Bobo'yu Mustafa Denizli'nin ısrarı ve yeni yabancıya yer açmak adına değerinin çok altında bir fiyatla (5.5 milyon Euro) Saint-Etienne'e gitmeye zorluyor. Geçen sezon şampiyonlukta büyük payı olan Bobo'ya Beşiktaş Başkanı Yıldırım Demirören "Fiyatı 10 milyon Euro" diyerek bir değer biçmişti. Ne oldu da Demirören 5.5 milyon Euro'ya inip bu transfere izin verdi? Beşiktaş'ta 4 yılda 144 maç oynayan, 64 gol atıp 24 asist yapan Bobo, yılda 900 bin Euro'ya takımdaki diğer yıldızlara göre oldukça düşük bir ücrete oynuyordu. 24 yaşındaki yıldız, bu rahatsızlığını iki şekilde dışa vurdu. Biri, daha yüksek para kazanacağı bir teklifi beklemekti. Diğeri ise, ödemeler geciktiğinde "FIFA'ya giderim" demek. Bu beklentisine, rahat tavırları eklenince Bobo teknik kadro ve yönetime kötü gösterildi. Bobo sütten çıkmış ak kaşık olmayabilir ama sıkıntıları tolere edilemeyecek sorunlar değil. Ayrıca yönetimin yanlış fiyat politikaları nedeniyle çıkan sorunlar dün Gökhan Zan, Tello'da kendini gösterdi. Bugün de Bobo'da. Yarın ise Holosko ve Toroman'da ortaya çıkacağından kimsenin kuşkusu olmasın. Beşiktaş'ta birçok yönetici Bobo'nun satılmasına karşı. "Satılacaksa değerine satalım" diye itiraz ediyorlar. Beşiktaş'ta hala sağduyulu yöneticiler olması güzel. Demirören'in ise 'sözlerini unutup' böyle bir cevherin bu fiyata satışına nasıl izin verdiğini anlamak mümkün değil. Camiadan "Kulübü Demirören mi yönetiyor, Denizli mi?" şeklinde soruların yükselmesi de dikkat çekici. Eğer Saint-Etienne, Bobo'yu ikna ederse (ki Bobo gitmeyi istemiyor), yönetim onun yerine Denizli'ye kulüp menfaatlerini gerekçe göstererek Batuhan'ı verecek. Bu durum bile krize yol açabilir. Yönetim, Saint-Etienne'le anlaşmak üzere. Bobo'ya baskı yapmak için tercümanı Erdal Kabak bile uzaklaştırıldı. Perşembe günü "Teklif almadım" diyen Bobo ile dün de telefonda konuştum. "Kulübün anlaştığı söyleniyor. Teklif almadım. Saint-Etienne ile görüşmem olmadı. Gitmek istemiyorum. Üstelik; burada Şampiyonlar Ligi'nde oynayıp piyasa yapmak var. Zorda kalmazsam gitmem" dedi.

MENAJERLER ŞİMDİDEN BELLİ!
Alınması düşünülen 10 numaranın ismi belli değil. Ancak transferde işbirliğine gidilecek menajerler şimdiden belli: Ogan Tarhan, Ali Egesel ve İsmail Oygur. Ferrari transferinde de devredeydiler. Denizli döneminde yıldızı parlatılan ve Ernst transferinde de rol oynayan bu ekibin Ferrari transferinde 1 milyon Euro komisyon alıp almadığının cevabı hala yanıt bekliyor. Rahmetli Kazım Kanat (Ayrıca teknik direktör Daum da) 8 yıl önce Nihat Kahveci Real Sociedad'a giderken "Nihat'ı satmak şampiyonluğu satmaktır" demişti. Onu da anmadan geçmeyelim ve Nihat'ın 4.5 milyon Euro'ya geri alındığı bir ortamda kesin bir dille ifade edelim: "Bobo'yu satmak şampiyonluğu satmaktır."

144 maçta 64 gol
2005-2006 sezonunun ikinci yarısında Beşiktaş'a gelen Bobo, bugüne kadar siyahbeyazlı forma altında 144 maçta (94 lig, 30 kupa, 20 Avrupa) oynadı. Bunların 110'unda ilk 11'de sahaya çıkan Brezilyalı yıldız, 64 gol attı, 24 asist yaptı.