Akıl almaz yanlışlıklar

Bordo-Mavililer bu sezon Avni Aker'deki ilk sınavında Giray'la öne geçmesine rağmen Tazemeta'nın 2 golüyle yıkıldı. Karadeniz ekibi forvette etkisiz kalırken tel tel döküldü .

İSKENDER GÜNEN: Broos gözden geçirmeli (SABAH)

Trabzonspor kendi sahasında Diyarbakır önünde hiçkimsenin beklemediği bir sonuç aldı. Dünkü görüntüde en büyük pay Hugo Broos'a ait. Çünkü Trabzonspor'un hazırlık maçları da dahil bugüne kadar oynadığı maçlardaki oyun kurgusunu tamamen değiştirdi.

Sezon öncesinde önde tek forvetli oyun sisteminin Trabzonspor'a uygun olmadığını belirttim. Çünkü Umut ve Gökhan Ünal böylesi bir oyun sisteminde tek forvet oynadıklarında etkili olmaları çok zor.

Sonuç olarak Sivasspor galibiyetiyle beraber lige iyi bir başlangıç yapan Trabzonspor'un kendi sahasında aldığı bu skordan sonra eksikleri görerek daha farklı bir yapıya kavuşması gerekiyor.
Avrupa'da oynayacağı maç bu yüzden çok daha büyük önem kazandı. Hugo Broos'un bu oyun sistemini gözden geçirmesi gerektiği kanısındayım.

NECMİ PEREKLİ: Şimdi ne oldu? (FOTOMAÇ)

Sivasspor galibiyetiyle lige iyi bir başlangıç yapan Trabzonspor bu başarısını Diyarbakırspor karşısında maalesef göseteremedi. Bu oyunla, bu mantıkla, bu futbol anlayışıyla da göstermesi mümkün değildi.

90 dakikada adam bir topa basıp, arkadaşıyla paslaşmaz mı? Daha önce avaz avaz bağırdık "Trabzonspor bu sistemde oynamaz. 4-5-1 bize uymaz" diye. İşte oynarsa olacağı da bu olur. Öncelikle orta sahada oynayan oyuncular bu beceriye, bu maharete, bu marifete ve kondisyona sahip oyuncular mı? Hayır! O halde 3 kişiyle orta sahayı paylaş, açıkların kullan, 3 kişiyle hucüm et.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

Neyse yanlışlar üzerine yazılacak çizilecek çok şey var ama perşembe günü oynanacak Toulouse maçını düşünerek, şimdilik onları tozlu raflarımıza kaldıralım. Ha bu arada Ziya Doğan'ı kutlamak gerekir. Toplama takımla Trabzonspor gibi bir eki kendi sahasında yenebiliyorsa başta Ziya Doğan olmak üzere bütün Diyarbakırspor takımını alkışlamak gerekir... Hem de ayakta.

CENGİZ TOKGÖZ: Akıl almaz yanlışlıklar (FOTOMAÇ)

Trabzonspor, Avni Aker Stadı'ndaki ilk maçında adeta intihar etti. Daha doğrusu, Sivasspor maçıyla hafta boyunca methiyeler düzdüğümüz Bross, akıl almaz yanlışlıklarıyla bordomavilileri Diyarbakır'a teslim etti. Bu arada hakem Müftüoğlu, Diyarbakırspor'un kartlık faullerini görmezden gelip, Cale ile Giray'a iki sarı gösterip Trabzon'u oyunun başında sindirmesi de gözümüzden kaçmadı.

Trabzonspor'un eski antrenörü Doğan ise maç öncesinde tahmin edilen savunma ağırlıklı oyun düzeniyle galibiyeti hak etti. Bordo- mavililerin ise hala Sivasspor zaferinde kaldıkları görüldü. Tabii bu arada Bross'un sahadan çıkmaması gereken Serkan, Alanzinho ve Tjikuzu'yu kenara alması da Diyarbakır'ın ekmeğine yağ sürdü.

Bir haftada bir takım bu kadar değişir mi? Belli ki, Türkiye Ligi'ni unutmuşlar, kendilerini tamamen perşembe günü Avrupa maçına konsantre olmuşlardı. Bordo-mavililer, savunmaya ağırlık vereceği belli Diyarbakır'ın geniş alan bırakmaması nedeniyle hüsrana uğradı. Bu maçta da görüldü ki, Trabzon'un mutlak bir golcüye ihtiyacı var. Belki bu şok ile Touluse maçını kazanacaklar ama ligde aldıkları bu yarayı nasıl tedavi edecekler?

BİZE ULAŞIN