Madalyaya "kürek" çekecekler

Polonya'da 23 Ağustos Pazar günü başlayacak Dünya Kürek Şampiyonası'na katılacak Erkek Milli Takımı, madalya hedefliyor.

Kürek Federasyonu Başkanı İlhami İşveren, Polonya'nın Proznan kentinde 23-30 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen şampiyona öncesinde, Türkiye'nin, sadece ''8 tek hafif kilo'' kategorisinde yarışacağını söyledi.

Sporcularının bu kategoriyi, şimdiye dek hiç denemediğini belirten İşveren, ''Bu sezon İtalya ve Fransa'da katıldığımız yarışlarda, bu sınıfta başarılı olunabileceğini gördük. Deneme amaçlı başka yarışlarda alınan değerler de çok güzeldi. Bunun üzerine, Sapanca'daki 15 günlük milli takım kampında, sporcularımız, 8 tek hafif kiloda hedeflerine kilitlendiler'' dedi.

Türkiye'nin, bu şampiyonada ilk 3'e gireceğine inancını dile getiren İşveren, ''Şampiyonada iki eleme yapılacak. İnşallah iyi bir kuraya düşeriz. Birinci elemede rahat rakipleri bulabilirsek, direkt (A) finale kalmış olacağız. (A) finale kalınca da her şekilde bir sıralamaya gireceğiz. Bu grupta 7 ekip olduğu için en az derece, dünya 7'inciliğinden başlıyor. Ancak, bizim amacımız, ilk 3'e girebilmek. Eğer birinci elemeyi rahat geçebilirsek, ikincide yüzde 100 madalyayı göreceğimizi tahmin ediyorum'' diye konuştu.
İşveren, önceki dünya şampiyonalarına bakıldığında, Fransa, Almanya ve İtalya'nın öne çıkan takımlar olduğunu belirtti.

Milli takımın tümünün, Galatasaray Kulübü Kürek Şubesi'nin sporcularından oluşmasıyla ilgili ise İşveren, ''Milli takımın, karma bir ekip olması düşünülüyordu. Ancak, bilmiyorum nedendir, Fenerbahçe'nin sporcularında devamlılık olmadı. Denemelerde de Galatasaray'ın ekibi bayağı iyi bir derece yaptığı için onları milli takıma aldık. Aslında, sporcuların aynı kulüpten gelmeleri ve birbirlerini tanımaları, bir anlamda da avantaj oldu'' dedi.

Antrenör Nikolay Vassiliev yönetimindeki Kürek Milli Takımı, Ahmet Yumrukaya, Barbaros Gözütok, Cem Yılmaz, İsmail Özgür, Hakan Özcan, Bayram Sönmez, Burak Yıldırım, Murat Türker ve Kaan Şahin'den oluşuyor.

BİZE ULAŞIN