Spor dünyası bu haberi konuşuyor

(A ) Milli Futbol Takımı 'nın, Estonya ve Bosna Hersek maçlarını kazanarak final umudunu son 2 maça taşıması halinde 5 milyon dolar başarı primi alacağı iddia edildi.

Cumhuriyet Gazetesi'nin bugün "Dudak uçuklatan prim" başlığıyla verdiği haber, spor camiasını ikiye böldü.

Kimi spor yazarları bu primi doğru bulurken kimi yazarlar ise primin gereksiz motivasyon olduğunu savundu.

NTV Spor'a açıklama yapan spor yazarları şunları söyledi;

Bağış Erten (NTV Spor Yorumcusu):

VATAN, MİLLET, SAKARYA SÖYLEMİ İŞE YARAMIYOR

Dünyanın her milli takımında futbolcular milli takımda oynadıkları için beli bir para alıyorlar. Başarılarına göre de alıyorlar. Milli takımlar uluslararası federasyonlardan galibiyet başına katıldıkları turnuva başına para alıyorlar. Bu paranın dönüşü açısından futbolcuların prim almasında bir sakınca yok ama fahiş rakamların söz konusu olması Türkiye'de her zaman göze batıyor. Burada bir ölçüt getirmek lazım.

Gürcan Bilgiç (Sabah Gazetesi Yazarı):

GEREKSİZ MOTİVASYON!

Milli takımın Dünya Kupasına katılması çok önemli bu yönde federasyonun prim öngörmesi de normal. Ama Estonya ve Bosna maçlarının sanki final gibi gösterilmesini ve adam başı 200 bin dolar gibi bir primi doğru bulmuyorum. Çünkü bu maçlar finallere gitmemizi garantileyecek maçlar değil. Bosna önemli bir rakibimiz yendiğimiz takdirde puan farkı bire inecek ama yine hiçbir şey garantilenmeyecek. Sonuçta bu puan farkını yaratan bizim futbolculardır. Motivasyon yönünden paradan başka yetenekleri de olmalıydı. Eğer bu rakam finaller içinse normal bir rakam. Ama eğer sadece iki maç içinse çok büyük bir rakam ve gereksiz motivasyon.

Hakan Ünsal (Star Gazetesi Yazarı):

PAZARLIKLA FUTBOL OYNANMAZ

"Futbol çok büyük bir endüstri oldu" gerçeğini artık milli takıma da getireceğiz. Dünya kupasına gitmek için bu iki takımı yeneceksin ve dünya kupası çok büyük paraların, reklamın döndüğü bir turnuva olduğu için prim getirilebilir. Orada hem Türkiye hem federasyon çok daha büyük paralar kazanacak. İki maçta önemli daha sonrasının kolay olacağı düşünülüyor. Bu iki maçı kazanarak dünya kupasına gidecek olsak bence normal bir rakam olabilir ama şu an itibariyle yüksek bir rakam.

BİZE ULAŞIN