"Çok kritik maçlar bizi bekliyor"

Salı 01.09.2009 15:32
Güncelleme: Salı 01.09.2009 15:33
ABONE OL
2010 Dünya Kupası elemelerinde Estonya ile karşılaşacak A Milli Futbol Takımında yer alan futbolculardan Nihat Kahveci, Arda Turan ve Semih Şentürk, maçın oynanacağı Kayseri Büyükşehir Belediyesi Kadir Has Stadı'nda basın toplantısı düzenledi.

Nikah Kahveci, grupta 4 maç daha oynayacaklarını, bunlardan ilkinde Estonya ile mücadele edeceklerini anımsatarak, 4 maçta 12 puan alıp, Bosna Hersek'in puan kaybetmesini bekleyeceklerini söyledi.

Türkiye'nin Dünya Kupası'na gitmemesini ''sürpriz'' olarak değerlendiren Kahveci, ''Gidemezsek çok kötü olur. Çünkü son Avrupa Şampiyonası'nda yaptıklarımızdan sonra dünyanın çoğu ülkesi bizim Dünya Kupası'nda olmamızı istiyor. Gittiğimiz her turnuvaya renk katıyoruz. Oynadığımız futbolla, seyircimizin gösterdiği tavırla, o enerjiyle turnuvaya renk kattığımız kesin. Ama şu an Bosna Hersek'in 4 puan gerisindeyiz ve çok kritik maçlar bizi bekliyor'' dedi.

Gruptaki her maçın final havasında geçeceğini, takımın durumunun çok iyi olduğunu ifade eden Kahveci, şöyle konuştu:

''Son Avrupa Şampiyonası'na gitmeden önce de böyle bir durum vardı. Biraz umutsuzluk vardı. Bu takım, çok kritik maçları alarak, Avrupa Şampiyonası'na gitti ve büyük başarıyla döndü. Hedefimiz bunu tekrar etmek. Dünya Kupası, herkes için her bakımdan inanılmaz bir vitrin. Orada olmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Gidemezsek çok üzülürüz. Büyük turnuvalarda olmamız gerektiğinin bilincindeyiz. Biz 12 puan aldığımız zaman Bosna Hersek takılacaktır. Çünkü o stresi götürmek kolay değil. Her takım bunu başaramaz. Önemli olan önce bizim 12 puanı almamız. Biz 12 puanı alamayıp da onlar takılırsa daha çok üzülürüz.''

Nihat Kahveci, ''kendi performansını nasıl bulduğu'' sorusuna ise şu yanıtı verdi:

''Sonuç iyi olduğu zaman insanların oynadığı futbol ve yaptıkları farklı gözükebiliyor. Takımım şu an istediğimiz durumda olmadığı için biraz da yeni gelen biri olarak gözler benim üzerimde. İyi niyetle mücadelemi sürdürüyorum. Her maçta kendimi daha iyi hissettiğimi söyleyebilirim. Tabi ki, biz forvet oyuncuları gol attığımız zaman daha değerli, daha iyi oynamış olarak gözüküyoruz. Benim için önemli olan takımın iyi gitmesidir. Bu, Milli Takımda da kendi kulübümde de böyledir. Ben de 'kendi oynadığım futboldan memnun muyum' derseniz, tabi ki daha iyisini verebilirim ve vereceğim de. 'Bunun için zamana ihtiyacım var' gibi sözler söylemek istemiyorum. Gelmeden önceki durumumun nasıl olduğunu herkes biliyor. Ama iyi niyetli şekilde çalışıyorum. Bir an önce hazır olmak için elimden geleni yapıyorum. Eleştiriler her zaman vardır. Çünkü bizim işimiz günlüktür. Önümüzde önemli bir maç var. Görev alıp oynarsam eğer, inşallah işler yolunda giderse, bana da gol atmak nasip olursa, her şey bir anda değişebilir. Benim de hedefim, bu gidişatı değiştirmek.''

ARDA TURAN

Arda Turan da gruptaki 4 maçın ayrı ayrı önem taşıdığını belirterek, bu maçları kazanmak zorunda olduklarını bildiklerini söyledi.

Taraftarıyla, medyasıyla bir olup, maçı kazanmak istediklerini ifade eden Turan, ''Bu takım, her zaman yapılamaz denileni yaptı, birçok maçı geri çevirdi. Dünya Kupası'na gitmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Bizim işimiz 4 maç kazanmak. 4 maçı da kazanıp bekleyeceğiz'' dedi.

Seyirciden sabırlı olmalarını ve skor ne olursa olsun maç sonuna kadar desteklerini sürdürmelerini isteyen Turan, ''Futbolun içinde her şey var. Son 10 saniyede bile kazanabilirsiniz. Bunun örneklerini görüyoruz. Bu Milli Takım, çoğu zaman son saniyelerde de maç çevirmiş bir takımdır. Birlikte hareket etmeliyiz. Ülkemizin bayrağını Dünya Kupası'nda beraber temsil edeceğiz'' diye konuştu.

Bu maçta korkmadan sorumluluk almaları gerektiğini ifade eden Arda Turan, şunları söyledi:

''Topu ayağımızda tutacağız. Tüm oyuncularımızın yeteneği ortada. Hepimiz, oyunu her an değiştirebilecek özelliklere sahibiz. Önemli olan o sorumluluğu alabilmek. Oyunun skorunu değiştirmek için sürekli deneyeceğiz. Hata da yapacağız, çalım atarken topu kaptıracağız, kötü ortalar, kötü şutlar da olacak. Denediğimiz sürece Estonya'yı yeneceğimizi düşünüyorum. Grubun en iyi takımlarındanız. En az İspanya kadar iyiyiz. Bunu 2 İspanya maçında da gösterdik.''

SEMİH ŞENTÜRK

Semih Şentürk de Estonya'nın başlangıç için çok zor bir maç olacağını belirterek, ''Cezalı olduğum için arkadaşlarımı yalnız bırakacağım. Tüm taraftarlardan Milli Takımı desteklemelerini istiyorum. Bu maçta galip gelip, Bosna Hersek maçı öncesi moral bulmak istiyoruz. İnşallah bunu başarırız'' diye konuştu.
A Milli Futbol Takımı, Estonya maçı hazırlıklarını, bu akşam Kayseri Kadir Has Tesisleri'nde yapacağı antrenmanla sürdürecek.