Çifte standart

MHK askerlikten muaf raporu alan yardımcı hakemler Murat Şahin ve Serdar Akçer'e bu sezon üç maçta bayrak verdi. Askerlik yapmayanlar gibi askeri personel olanlar da hala görev alıyorlar

  1. Haberler
  2. Spor
Cuma 04.09.2009 ABONE OL
Merkez Hakem Kurulu'nun eşcinsel olduğu için askerlik yapmayan Halil İbrahim Dinçdağ'a talimat gereği görev vermemesi medyaya yansıyınca MHK Başkanı Oğuz Sarvan, "Talimatta gerekli değişiklik yapılacak" demişti. Hatta TFF 15 Mayıs 2009'da "Sağlık sorunları dışında askerlikten muaf olanların hakemlik yapmasında bir engel yoktur" açıklamasını yaptı. Bu yılki talimatta da "Sağlık sorunları nedeniyle askerlikten muaf tutulanlar hakemlik yapamazlar" ifadesi yer aldı. MHK'nin bu sezonki görevlendirilmeleri incelendiğinde askerlikten muaf raporu bulunan yardımcı hakemler Murat Şahin ve Serdar Akçer'e Turkcell Süper Lig'de görev verdiği ortaya çıktı. Asıl mesleği muhasebeci olan Şahin'in İstanbul Beşiktaş Askerlik Şubesi'nde memur olarak çalıştığı öğrenildi. Yine askerlikten muaf olan Serdar Akçer'in de ligin ikinci haftasındaki Trabzonspor- Diyarbakırspor maçında yardımcı hakem olarak görev yapması dikkati çekti. Gaziantep bölgesi B Klasmanı hakemlerinden Deniz Deveci de askerlikten muaf olmasına karşın, geçen sezon bazı maçlarda görev almıştı. MHK'nın bu uygulamalarının talimatlara ve üst klasmana yükselebilmek için konan askerlik yapma şartına ne kadar uyduğu tartışılıyor.

ASKER YASAK AMA...
Aynı MHK bir yandan da Türk Silahlı Kuvvetleri personeline görev vermeye devam ediyor. Genel Kurmay sadece muvazzaf subay ve astsubayların değil, TSK'da çalışan sivil personelin de hakem ve gözlemcilik yapmasını yasaklamıştı. Ancak yukarıda adı geçen Murat Şahin dışında, İstanbul İl hakemi Uğur Temel Zeytinburnu'nda 41. Bakım Merkez Komutanlığı'nda çalışırken, Beykoz Anadolu Kavağı'ndaki Bakım Onarım ve İstihkam Komutanlığı'nda işe giren Mehmet Okkalı da gözlemci olarak görev yapıyor. MHK, FIFA kokartlı eski yardımcı hakemlerden Cemal Gemici'yi askerlik yapmadığı gerekçesiyle FIFA kokartını alarak il hakemliğine düşürmüştü. Gemici, 20 yaşında ciğerlerinde su topladığı için her yıl tam teşekküllü hastaneden sağlık raporu alıyordu.

BUGÜN NELER OLDU