Cudi Lakers Şırnak Dallas'a karşı

Cuma 04.09.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 04.09.2009 15:13
ABONE OL
Şırnak bu kez adını çatışmalarla ve operasyonlarla değil, basketbol sokak turnuvası ile duyurmayı hedefliyor.

Şırnak'ta ilk defa düzenlenen Tek Pota Sokak Basketbolü (Streetbal) turnuvası heyecanı 5 gün boyunca devam edecek. Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen Sokak Basketbolü Turnuvası'na 20 takım katılıyor.

Maçlar 15'er dakikalık sürelerle oynanıyor. Surekli adını operasyon ve çatışmalarla duyuran, hatta hemen hergün bombaların patladığı Şırnak'ta bu kez ne bomba patladı, ne de bir çatışma çıktı. Bu kez Sokak Basketbol Turnuvası düzenlendi. Şırnaklılar da artık isimlerinin çatışma ile değil çeşitli etkinliklerle duyurulmasını isterken, Şırnak Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bir proje ile bu kez adını sosyal etkinliklerle duyurma fırsatını yakaladı. Amerika'da olduğu gibi rap müzik dinleyen gençler, müziğin verdiği ritim ile Şırnak sokaklarında basketbol oynadılar.

Şırnak Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen Sokak Basketbolüne ilgi beklenenden çok oldu.

Şırnak'ta ilk defa düzenlenen ve 5 gün sürecek olan Sokak Basketbolü turnuvasında 20 takım mücadele ediyor. Turnuvada her takım 3 as 1 de yedek oyuncudan oluşuyor. Önceki akşam oynan maçları 7'den 70'e çok sayıda kişi izledi. İzleyiciler arasında Şırnak İl Emniyet Müdürü Mehmet Avcı da yer aldı. İlk maçı Şırnak Gençlik İl Müdürü Necati Pehlivan yönetti. Maç başlamadan önce İl Müdürü Pehlivan turnuvada geçerli olan kuraları hatırlattı. İlk maç Şırnak Dallas ile Cudi Lakers arasında oynandı. Son saniyeye kadar başa baş geçen maçta Cudi Lakers, Şırnak Dallas'ı tek sayı farkla 15'e 14'lük skorla yendi.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Tek Pota Basketbol Turnuvasının Şırnak'ta ilk defa düzenlendiğini söyleyen Gençlik ve Spor İl Müdürü Necati Pehlivan, "Öncelikle toplumumuza spor bilincini geliştirmek ardından da çocuk ve gençlerimizi spora yönlendirmek ve onları teşvik etmek ilk etaptaki amacımızdır. Spor çok önemli bir kavramdır. Spor her şeyden önce zinde, üretken, paylaşmasını bilen, hoşgörülü bir toplum oluşturmakta çok önemli bir araçtır. Biz de bu Ramazan ayında iftar sonrasında insanlarımızın o
serbest zamanını spor gibi olumlu bir etkinlikte kullanmalarına yardımcı olmak istedik. Burada göreve başlayalı 3 ay oldu. Burada çok iyi bir tespit yaptım. Muhteşem bir genç nüfus var. Bunun için çocuk ve gençlerimizi olumlu etkinliklere kanalize etmekte fayda var. Bunların başında da spor geliyor. Sporda gerek onların fiziken ve ruhen gelişmesini sağlamak istiyoruz. İlerde bu çocuklarımızın performansları nedeniyle iyi sporcular çıkar, iyi takımlarda oynarlar. Bunun için biz başarı elde etmek için sporu
mümkün oldukça tabana yaymak zorundayız. En kaliteli sporcuyu ne kadar kişi arasında seçerseniz o kadar çok kaliteli sporcu elde edersiniz. Onun için bu çocuk ve gençlerimize mümkün oldukça ortam sağlamak gerekiyor. Bu oluşturduğumuz ilk ortamdan da ne kadar haklı olduğumuzu gördük" ifadelerini kullandı.

Sokak Basketbolü Koordinatörü Yüksel Bayar ise, amaçlarının Şırnak'ta farklı bir şey yapmak olduğunu ve buradan bir mesaj vermek istediklerini söyledi. Bayar, "Amacımız ilimizde gelişmeyen spor kültürünü geliştirip gençlerimize aşılamaktır. Bu konuda bütün imkanlarımızı seferber ediyoruz. Yapacağımız etkinliklerden iyinin güzelin bu olacağına inandığımız için bunu yaptık. İlk akşam olmasına rağmen ilgi baya yoğun, bizi de şaşırttı. Gelecek projelerimiz için bize daha çok ümit verildi" diye konuştu.

Basketbol İl Temsilcisi Murat Tekinalp da, "Şırnak'ta basketbolün gelişmesi için bu turnuvayı düzenledik. Amacımız basketbolü gençlerimize aşılamak ve basketbol kalitesini üstte tutmaktır. İlk defa meydanda böyle maçlar yaptık" dedi. Oyunculardan Ferit Batmaz, maçın çok iyi geçtiğini belirterek, "Keşke bu tür spor ve sosyal etkinlikler olsa, gençler fiziken bedenen kendilerini geliştirebilse" şeklinde konuştu.

Dereceye girecek olan takımlara Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından çeşitli ödüller verilecek. Sokak Basketbol Turnuvası'nda dün oynan maçların sonuçları ise şöyle: Şırnak Dallas 14 - Cudi Lakers 15, Gençlikspor 16 - Kartalspor 5, Belengozlarspor 8 - Düş Sokağı 2, Beyaz Gölge 10 - Btıfock 5, Efsaneler 18 - Şırnak Clıvent 3, Eğitim-Sen 6 - Kartalspor 1.

https://www.sabah.com.tr