Tekke Zenit’e yeniden ısındı

Pazartesi 07.09.2009 15:46
Güncelleme: Pazartesi 07.09.2009 15:48
ABONE OL
Türkiye takımlarına transferi ile gündeme gelen yıldız futbolcu Fatih Tekke, St. Petersburg takımı Zenit'te yeniden ısındı. Ağustos ayındaki başarılı oyunu ile gündeme gelen Tekke, ayın forvet oyuncusu seçildi.
Rus Zenit takımının gazetesi Naş Zenit (Bizim Zenit), Türk futbolcu Fatih Tekke'yi değerlendiren haberinde, "Tekke, Ağustos ayının en iyi forvet oyuncusu." tespitinde bulundu.

Haberde, Ağustos ayının Fatih Tekke için bereketli olduğu belirtildi. Zenit'in Teknik Direktör Vekili Anatoli Davıdov'un Tekke'yi Portekiz maçında oyuna almasıyla her şeyin başladığı anlatılan yazıda, "Portekiz'in Nasyonel maçında Tekke 68. dakikada sahaya çıkarak Zenit'in üçüncüsü golünü attı. Bu St.Petersburg takımının gruptan çıkması açısından iyi şans sayılırdı. Üç gün sonra Rus Lokomotif takımıyla da yapılan maçta Tekke artık tam kadroda yer aldı. Tekke bu sefer de takımının kurtarıcısı oldu. Üstelik attığı gol da çok güzeldi." denildi.

Daha sonraki yine Nasyonel maçında Tekke'nin gol atmasını öven gazete, maçın asıl kahramanının Türk futbolcu olduğunu kaydetti. Rus Himki takımıyla yapılan maçta da Tekke'nin güzel oynadığı belirtildi.

TECRÜBESİNDE KUŞKU YOK

Tekke'nin Zenit takımına geliş hikayesini de anlatan gazette, "Tekke, Zenit'e 2006 yılının yaz ayında geldi. Üstelik Türkiye Kupası sahibi ve şampiyonu derecesinde geldi. Tekke'nin Trabzonspor'dan Zenit'e transfer edilmesi yedi milyon dolara mal oldu. Sultan lakaplı Tekke, Zenit için 61 gol vaat etmişti. Tekke ilk sıralarda rakip kalelerini toz duman ediyordu, ama daha sonra işler kötüye gitti. Hatta 2007 yılında Zenit'in şampiyonluğu Tekke'nin yüzünü güldürmemişti. Ama bunlara rağmen Zenit takım Teknik Direktörü Dick Advokat ve takımdaki herkes Tekke'nin tecrübesinden kuşku duymuyordu. Ancak Tekke'nin sorunları vardı. Sonuçta, Advokat Tekke'yi yedek takıma göndererek Türk futbolcudan kurtuldu. Amac Zenit'in Tekke için başka takım seçmesini sağlamak idi. Ama bu davranış Tekke'nin yeniden doğmasına ivme kazandırdı." tespitinde bulundu.

SAMİMİ KONUŞMA ŞARK TATLISINDAN DAHA İYİDİR

Zenit'in Gençlik takım Teknik Direktörü Anatoli Davıdov'un Tekke'ye hem insani hem de profesyonel olarak baktığını anlatan yazıda, Türk futbolcunun tercümanı Akın Dal: "Tekke yedek takıma aktarıldığı zaman Davıdov bu olaya çok sevindi. Ve Tekke'ye yaklaşarak, "Senin burada olmandan mutluyum. Sahada benim yardımcım olacaksın." deyince ben bu sözleri Tekke'ye tercüme ettim. Bu sözler Tekke'yi duygulandırdı. Biliyor musunuz bizim Türkiye'de bir atasözü var, Rusça karşılığı şöyle: Samimi konuşma şark tatlısından daha iyidir. Davıdov ve Fatih arasındaki bu konuşmalar en verimli meyvesini verdi." şeklinde konuştu.

Dal, Tekke'nin sonradan ana kadroya geri dönmesi ve Davıdov'un Teknik Direktör vekili olmasıyla olumlu gelişmelerin yaşandığını anlattı. Türk futbolcunun en yakın arkadaşı da sayılan Dal, "Tekke, her zaman tam kadroda oynamayı isterdi. Ancak, Tekke'ye bu fırsatı vermiyorlardı. Şimdi Fatih kendisine geldi, tüm durumu araştırarak kendisini emin şekilde hissediyor ve teknik direktörüne de güveniyor. Netice ise ortada." dedi.

TEKKE'YE GÜVENİYORUZ

Zenit Teknik Direktör Vekili Davıdov, Tekke'ye çok güvendiklerinin altını önemle çizdi. Davıdov, "Biz ona içine kapanmaması için ricada bulunduk. Tekke bunu anladı ve üst mertebeye tırmanmaya başladı." dedi.

Şampiyonluk için gece gündüz çalışacaklarını kaydeden Tekke, Zenit'te kendini iyi hissettiğini söyledi. Tekke gazeteye yaptığı konuşmasında zor günlerinde yanında olmayan basın mensuplarına da sitem etti.