20 gün arayla 2 dünya şampiyonluğu

Perşembe 10.09.2009 11:49
Güncelleme: Perşembe 10.09.2009 11:49
ABONE OL
Geçen yıl Rusya'da bu sene de Ankara'da veteranlar serbest stilde dünya şampiyonu olan Sivaslı milli güreşçi Mehmet Ozmuş, Ankara'daki şampiyonadan 20 gün sonra Finlandiya'da grekoromen stilde altın madalya kazanarak spor yaşamındaki üçüncü Dünya şampiyonluğuna imza attı.

Rusya'nın Perm kentinde 23-28 Eylül 2008 tarihleri arasında düzenlenen Veteranlar Dünya Güreş Şampiyonası ile bu yıl Ankara'da 14-16 Ağustos tarihleri arasında yapılan Dünya Veteranlar Güreş Şampiyonası'nda serbest 63 kiloda altın madalya kazanan milli güreşçi Mehmet Ozmuş (37), başarılı performansını 4-6 Eylül tarihleri arasında Finlandiya'da düzenlenen Veteranlar Grekoromen Dünya Şampiyonası'nda da devam ettirdi.

Finlandiya'da 69 kiloda mindere çıkan Ozmuş, bu şampiyonada altın madalya kazanarak hem güreş yaşamındaki üçüncü Dünya şampiyonluğunu elde etti, hem de Türk Bayrağını göndere çektirerek Türk milletinin göğsünü bir kez daha kabarttı.

Ankara'da ve Finlandiya'da 20 gün arayla gerçekleşen 2 şampiyonada rakiplerinin sırtını yere getiren Ozmuş, hem serbest stilde, hem de grekoromen stilde dünya şampiyonu olarak önemli bir başarıya imza attı.

OZMUŞ'UN BURUK SEVİNCİ

Finlandiya'dan döndükten sonra Sivas'taki bir spor merkezinde basın mensuplarıyla bir araya gelen Dünya şampiyonu Ozmuş, Ankara'daki şampiyona sonrası kendisini formda hissettiğini, bu nedenle grekoromen milli takım seçmelerine katıldığını, seçmelerde birinci olduğunu ve kadroya dahil edildiğini söyledi.

Bir serbest güreşçi olarak Finlandiya'da grekoromen stilde mindere çıktığını belirten Ozmuş, şunları söyledi:

''Finlandiya'da Dünya şampiyonu olarak 20 gün arayla 2 şampiyonluğu bir arada yaşadım. Ülkeme, memleketime bu şampiyonluğu kazandırdığım için çok sevinçli, onurlu ve gururluyum. Bu şampiyonluğu kazanmamda hakkı geçen herkese, gerek antrenman noktasında, gerek bana katkı sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum. Ama gönül isterdi ki bir karşılama olsun. Çünkü Sivas'ta değil Türkiye'de ilk defa, dünyada çok az oluyor bu. Hem serbestte, hem grekoromende Dünya şampiyonu olan çok ender, çok nadir güreşçi bulunuyor.''

Şu anda rüyada gibi olduğunu, tebrikler ve kutlama mesajları geldiğini, şampiyonluğu yavaş yavaş hissetmeye başladığını belirten Ozmuş, ''Bu benim peş peşe üçüncü şampiyonluğum, sanki daha bir eksik kalan bir şeyler var gibi, ama bu üçüncü şampiyonluğumla mutluluğum doruk noktasında'' dedi.
Finlandiya'daki şampiyonaya kendisinin de aralarında bulunduğu 17 Türk sporcunun katıldığını ifade eden Ozmuş, bu sporcular arasında tek altın madalyayı serbest güreşçi olmasına rağmen grekoromen stilde kendisinin kazandığını, diğer arkadaşlarının ise gümüş ve bronz madalyalar kazandığını söyledi.

40 YAŞINA KADAR MİNDERDE

Güreşin çok ağır ve zor bir spor olduğunu kaydeden Ozmuş, dünyada en uzun süre güreş yapan sporcunun da kendisi olduğunu ileri sürdü.

Şu anda 37 yaşında olduğunu, 40 yaşına kadar güreşle uğraşmayı planladığını ifade eden Ozmuş, bu süreç içerisinde kazandırabildiği kadar altın madalyayı Türkiye'ye kazandırarak, güreş yaşamını en güzel şekilde noktalamak istediğini sözlerine ekledi.