''Artık finaller için bileti kaptık''

Cumartesi 12.09.2009 20:34
ABONE OL
(A) Milli Basketbol Takımı Başantrenörü Bogdan Tanjeviç, 2. Tur (F)Grubu'ndaki İspanya maçını kazanarak, final bölümüne adlarını yazdırdıklarını söyledi.

Karşılaşma sonrası düzenlenen basın toplantısında konuşan Bogdan Tanjeviç, İspanya karşısında çok iyi bir oyun sergilediklerini dile getirerek, ''Onların hızlı hücumlarda, yüksek tempoda etkili olduğunu biliyorduk. Bu nedenle oyunu sete oturttuk. Amacımız rakibi kontrol etmekti. Böylece arkamızı kollayıp, hızlı hücum yemeyecektik. Son bölümler dramaya sahne oldu ama biz artık finaller için bileti kaptık. Şimdi gruptaki sıralama için mücadele edeceğiz'' dedi.

Toplantıya katılan milli oyuncu Sinan Güler ise ribauntlarda yaşadıkları sorunu kontrol altına almalarıyla birlikte iyi oynamaya da başladıklarını kaydederek, ''İyi mücadele ettik. Bu oyuna devam edip, başarımızı sürdüreceğiz. Antrenörümüz, son molada önemli bir karar alıp 3 uzuna döndü. Bu da İspanya'nın son hücumda bloklanmasına yol açtı'' diye konuştu.

OYUNCULARDA BÜYÜK SEVİNÇ

Şampiyonanın en önemli favorilerinden son Dünya Şampiyonu İspanya'ya karşı alınan galibiyet, (A) Milli Takım oyuncularını sevince boğdu.

Maçın 63-60 sona ermesinin ardından saha içinde birbirlerine sarılarak galibiyet sevincini kutlayan oyuncular, açıklamalarına da bunu yansıttılar.

Son Dünya şampiyonu ve son Avrupa ile Olimpiyat finalisti İspanya'yı yenmiş omalarından duyduğu mutluluğu dile getiren Kerem Tunçeri, ''Ne söyleyebilirim ki, İspanya'yı yendik. Üstelik Hidayet'in yalnızca 2 sayı attığı bir karşılaşmada İspanya'yı yeniyoruz, daha ne olsun'' dedi.

Hidalet Türkoğlu ise açıklamasında, kazanılan galibiyetten ötürü tüm takım arkadaşlarını kutlayarak, şunları kaydetti: ''Elimizden geleni yaptık ve kazandık. Sahaya iyi bir mücadele yansıttığımızı düşünüyoruz. İspanya'ya karşı kazanmak önemli başarı. Böyle devam etmesini umuyoruz. Derecemizi yapıp, ülkemize dönmek istiyoruz. Bundan sonraki tüm rakiplerimiz de en az İspanya kadar güçlü olacaktır. Takım olarak birlikteliğimizi en iyi şekilde sergiliyoruz. Umarız, Türk halkını, elde edeceğimiz başarıyla sevince boğarız.''

Diğer yandan Oğuz Savaş, İspanya galibiyetinin önemli olduğunu, ancak yalnızca 1 gün sevinebileceklerini, ardından da önlerindeki Sırbistan karşılaşmasına bakacaklarını kaydederek, ''Herkes çok iyi oynadı. Böyle oynamaya devam edersek madalya gelecek'' derken, Ersan İlyasova da ''Sonuçta çok iyi bir takıma karşı, çok iyi bir basketbol oynadık. Sonuçtan çok memnunuz ancak şampiyona devam ediyor'' diye konuştu.

Ayrıca, (A) Milli Takım Menajeri Harun Erdenay, İspanya'nın bulundukları bölümün en büyük favorisi olduğunu yinelerken, ''Avrupa ve Olimpiyat Oyuları ikincisi olarak geldiler. Oyuncularımız, çok büyük bir kazandılar. Buradan Hidayet'e de teşekkür etmek istiyorum. 2 gündür dizinde ağrılar vardı. Maçı da yine ağrılarla oynayarak büyük fedakarlıkta bulundu'' dedi.

ÇEYREK FİNAL GARANTİLENDİ

(A) Milli Basketbol Takımı, 36. Avrupa Erkekler Basketbol Şampiyonası'nda çeyrek finale yükselmeyi garantiledi.

İlk eleme turundaki (D) Grubu'ndan tüm maçlarını kazanarak (F) Grubu'na gelebilen tek takım olan Türkiye, avantajlı durumda lider olarak başladığı ve toplam 4 takımın çeyrek finale gideceği bu gruptan şu an itibarıyla İspanya ve Litvanya'yı geride bırarak, çıkmayı garantilemiş oldu.