Otomatik Portakal

Rijkaard, Kubrick'in unutulmaz filmini futbola uyarladı! G.Saray, "yorgun" futbolcularıyla Beşiktaş'ı 36 yıl sonra 3 farklı yendi; beşinci haftada ezeli rakibine 9 puan fark attı

Pazar 13.09.2009
Güncelleme: Pazar 13.09.2009
ABONE OL
İllaki ertelenecek! Önce Avrupa maçları geliyor gündeme. Derken 'doğal faktörler' ama (çok şükür ki) beklenen 'sel' Ali Sami Yen'e uğramadan geçiyor... Böylece paşa paşa çıkıyor iki takım da sahaya. Galatasaray, henüz misafiri nereye geldiğini anlayamadan başlıyor tempo yapmaya. Derdi bir 'ayakbastı golü' atmak erkenden. Nitekim kovaladığını 3'te Arda'nın kullandığı kornere arka direkte 'erketeye yatmış' Mustafa Sarp'ın kafasıyla yakalıyor. Bir on dakika daha sürüyor bu 'darlandırma operasyonu'. O kadar afallıyor ki Beşiktaş, rakibin de bir kalesi olduğunu 10'da hatırlıyor. Onların oyunları nispeten canlanınca üzerine de Mustafa Sarp ve Mehmet Topal'ın bilinçsiz futbolu eklenince Galatasaray savumasına gereksiz yük biniyor, dengeler eşitleniyor. Beşiktaş daha çok Serdar ve Yusuf'u kullanarak geliyor gol bulmaya ama Nihat ve Tabata'nın etkisiz oyunları bireysel çaba olarak bırakıyor bu girişimleri... Galatasaray da Keita ve Kewell'la gelişen (22 ve 30'da) net pozisyonlar buluyor. Ama ucuna gol eklenmiyor. Denizli, devrede Nihat ve Tabata'nın yerine Bobo ve Fink'i sürüyor sahaya. Orta saha rahatlayınca Ernst ileri çıkmaya başlıyor. Bu da Galatasaray'ı sahasına hapsediyor. Peşpeşe gelen atakların imzasını Ekrem, Yusuf ve Serdar atıyorlar. Gol bulamamalarınınsa tek nedeni var: Leo Franco! Beşiktaş'ın 'atak yoğun' restine Rijkaard 'gördüm' diyor ve Elano ile cevap veriyor. Böylece Beşiktaş'ın ısrar kıyamet aradığı golü atmak 65'de Topal, Elano ve Baros'lu bir atakla ki Ferrari de Rüştü de engel olmak için epey çabalıyor, Baros'a nasip oluyor. 81'de Elano'nun başlattığı akıl dolu atak Kewell'a ondan da asist olarak Baros'a ulaşıyor. Galatasaray'ın galibiyeti tek bir adrese, tacını göklerin taktığı Metin Oktay'a gidiyor şüphesiz. 'Dinlenmiş' Beşiktaş'ın 'yorgun ve kötü savunmalı (!) Galatasaray'dan yediği ise üç gol oluyor. O zaman da insanı bir meraktır alıyor: Ya dinlenmeseydi?!

Sami Yen'de düşeş
Galatasaray, Rijkaard yönetiminde Ali Sami Yen Stadı'nı rakipleri için cehenneme çevirdi. Taraftarı önünde bu sezon çıktığı 6. maçını da kazanan Cimbom, ezeli rakibini de 3 golle uğurlarken, sahasında 24 gole ulaştı. Sami Yen'de 4 gol ortalaması tutturan Galatasaray, 11 resmi maçta 9 galibiyet alırken, Avrupa Ligi eleme turlarında deplasmanda Tobol ve Tallinn ile berabere kalmıştı.

OFANSİF ÖN LİBERO!
Galatasaray'ın bu sezon Bursaspor'dan transfer ettiği Mustafa Sarp, Rijkaard'ın vazgeçemediği isimlerden oldu. Bu sezon üçüncü golüne imza atan Sarp, "Arda'nın kornerinde ben dokunmasam da topun içeri gireceğini söylediler. Hava topu hakimiyetimizi iyi değerlendirdik, 3 günde bir maç yapmaya alıştım. Tabata o pozisyonda beni de kendisini de korumadı. Yine de gösterdiğim tepki için özür dilerim" dedi.