Milliler tarih yazıyor

Salı 15.09.2009 11:28
Güncelleme: Salı 15.09.2009 11:40
ABONE OL
Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda yoluna doludizgin devam eden Milliler, Sırbistan'ı normal süresi 64-64 biten maçta 69-64 yenip beşinci galibiyetine ulaştı.

Son Dünya Şampiyonu İspanya'yı yenerek çeyrek final biletini cebine koyan 12 Dev Adam dün de bugüne kadar resmi maçlarda hiç yenemediğimiz Sırbistan devirdi.

Karşılaşmaya özellikle hücumda tutuk başlayan milliler, savunmadaki etkili oyunlarıyla dengenin bozulmasını önledi.

Büyük çekişmeye sahne olan karşılaşmanın son periyodunda her iki takımın da savunmaları ön plana çıktı. Çok fazla top kaybı yapan Sırbistan'a karşılık, Türkiye'nin ise düşük şut yüzdeli oyunu farkın açılmasının önüne geçti. Başa baş bir şekilde son saniyelerine girilen maçta skor 64-64 iken Sırbistan hücum süresini kullanamadı ve 3.4 saniye kala hücum şansı Türkiye'ye geçti.

Kerem'in turnikeye girdiği pozisyonda pota altında Hidayet'in tamamladığı top basket olurken, sürenin dolup dolmadığını anlamak için hakemler televizyon görüntülerini izledi ve basketi geçersiz saydı. Normal süre 64-64 sonlandı.

Uzatma bölümünde Sırbistan'a sayı şansı tanımayan (A) Milli Takım, zorlu mücadeleden 69-64 galip ayrıldı.

Ay-yıldızlı takım, gruptaki üçüncü maçını Çarşamba günü Slovenya ile yapacak.

* TÜRKİYE - SIRBİSTAN BASKETBOL MAÇI FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

* TÜRKİYE - İSPANYA BASKETBOL MAÇI FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ

* TÜRKİYE - LİTVANYA BASKETBOL MAÇI FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ

* TÜRKİYE - BULGARİSTAN BASKETBOL MAÇI FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ

* TÜRKİYE - POLONYA BASKETBOL MAÇI FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ


"ZOR OLACAĞINI BİLİYORDUK"

36. Avrupa Erkekler Basketbol Şampiyonası'ndaki galibiyet serisini Sırbistan karşısında da sürdüren ve (F) Grubu'nu ilk iki sıra içinde bitirmeyi garantileyen (A) Milli Takım'da yardımcı antrenör Orhun Ene, zor olacağını bildiklerini kaydetti.

Maç sonrası düzenlenen basın toplantısında konuşan Orhun Ene, ''Savunmada iyiydik ancak zor olacağını biliyorduk. İki takım da savunmayı iyi yaptı. Fakat biz İspanya maçında olduğu gibi hücumda çok iyi organize olamadık. Bu durumu kontrol altına almamız gerekiyor'' diye konuştu.

Ene, Sırbistan karşısında beklenen performansının altında kalan Hidayet için ise, ''Hidayet bizim liderimiz. O çok iyi oynamasa da takımın bir arada kalmasını sağlıyor. Çok kötü oynarken bir anda çok iyi de olabilir. Her şeyi değiştirebilecek tarzda bir isim. Bu da koçun bir kararı'' ifadelerini
kullandı.

Milli oyuncu Semih Erden ise Sırbistan karşısında çok yorulduklarını belirterek, ''Çok iyi maç çıkardık. Rakibimiz gerçekten güçlüydü. Sonunda gülen taraf biz olduk. Bu yüzden çok sevinçliyiz. Savaşmadan, mücadele etmeden maç kazanılmıyor. Biz de bunu yaptık. Bazı aksaklıklar olsa da, iyi bir mücadele ortaya koyduk'' dedi.