Ankaraspor artık Süper değil!

PFDK'nın Ankaraspor yönetiminin kulüpten el çekmeden Ankaragücü'ne geçmelerinin faturasını kestiği Ankaraspor küme düşürüldü, Süper Lig 17 takımla devam edecek. İki kulübün başkanı da 6'şar ay ceza aldı

  1. Haberler
  2. Spor
Çarşamba 16.09.2009 ABONE OL
Ve futbolda beklenen oldu: Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK), Turkcell Süper Lig ekibi Ankaraspor'un bir alt lige düşürülmesine karar verdi. PFDK ayrıca Ankaraspor Başkanı Ruhi Kurnaz ve Ankaragücü Başkanı Ahmet Gökçek'e de 6 ay hak mahrumiyeti cezası kesti. Kurul, Ankaraspor ile aynı ligde mücadele ettiği Ankaragücü arasındaki ilişkinin, sportif rekabeti engelleyici, müsabakaların ve ligin dürüstlüğünü, kamuoyunun ligin dürüstlüğüne ilişkin algısını zedeleyecek nitelikte olması nedeniyle, TFF Statüsü'nün 18. ve 76. maddeleri ile Kulüp Tescil Talimatı'nın 17. maddesine aykırılıktan dolayı Futbol Disiplin Talimatı'nın 45/1. maddesi uyarınca, konuyla ilgili uluslararası kural ve kabullerde belirlenmiş olan ölçütler de dikkate alınarak küme düşürülmesine karar verdi. Kurul, Ankaragücü hakkında ceza tayinine yer olmadığına karar verirken, kulübün yönetim kurulu üyelerine 3 ay hak mahrumiyeti verdi. Ayrıca Ankaragücü Yönetim Kurulu'nun 15 üyesine de talimatlara aykırı eylemleri nedeniyle 3 ay hak mahrumiyeti cezası uygun görüldü. PFDK'nın tam kadro toplanıp verdiği ceza sonrası Ankaraspor Onursal Başkanı Melih Gökçek, "Zamanında Haluk Ulusoy'u desteklemiş olmamın hesabı soruluyor. Yapılanlar hukuk dışı" dedi. 6 ay ceza alan Ankaragücü Başkanı Ahmet Gökçek ise, 2010 Ocak'ta askere gideceği için cezasının son üç ayını silah altında geçirecek.

Merak edilenler

1- İlk 4 haftadaki sonuçlar onaylanacak mı, hükmene mi dönecek? 2- Futbolcular ve teknik direktörün durumu ne olacak? 3- Ankaraspor'un bu yılki yayın gelirini kim alacak? 4- Ankaraspor, Türkiye Kupası'na katılacak mı? CEVAPLAR: İlk üç sorunun yanıtını, yargı yolu tamamlandıktan sonra, yani Tahkim Kurulu PFDK'nın kararı onarsa, TFF Yönetim Kurulu verecek. Futbolculara 15 gün veya 1 ay özel transfer hakkı tanınacak. Ankaraspor, sadece ligden düşürüldüğü için kupaya katılacak, ama Ankaragücü ile eşleştirilmeyecek.

O ŞİMDİ ASKER!
Ocak ayından askere gidecek olan Ahmet Gökçek'in eski kulübü Ankaraspor, ligin ilk maçında Antalya'yı 1-0 yendi, sonrasında Gençlerbirliği ve Gaziantep ile 1-1 berabere kaldı. Galatasaray'a ise 2-0 mağlup oldu.

BUGÜN NELER OLDU