Minderde skandal

Danimarka'daki Dünya Güreş Şampiyonası'nda Serhat Balcı'nın müsabakasında FILA Başkanı Martinetti hakemi yumruklayınca aleyhte çıkan kararla sporcumuzun final şansı çalındı

  1. Haberler
  2. Spor
Salı 22.09.2009 ABONE OL
Danimarka'nın Herning kentinde düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası'nın ilk gününde müthiş bir skandal meydana geldi. 96 kilodaki Serhat Balcı çeyrek finalde hakem hatalarının kurbanı olurken, minderde görülmemiş rezaletler yaşandı. 96 kilodaki sporcumuz Serhat Balcı ilk turda Polonyalı Radoslav Baran'ı, 2. turda Iraklı Suhail Husseyin'i eleyip çeyrek finalde Azeri Khetag Gazyumov ile karşılaştı. İlk periyotta 1-0 yenik duruma düşen Balcı, bel kündesiyle rakibini attı. Pozisyonun devamında Azeri sporcu Balcı'yı bastırmayı başardı. Ancak, yaptığı oyun için Balcı'ya 2, rakibine 1 puan verilmesi gerekirken hakemler her iki sporcuya da birer puan verdi. Milli takım antrenörleri karar üzerine masa hakemlerine itirazda bulundu. Masa hakemi tereddüt yaşarken, FILA Başkanı Raphael Martinetti protokolden koşarak geldi ve masa hakeminin karnına yumrukla vurdu. Bunun üzerine masa hakemi antrenörlerimizin itirazını reddedip, Milli Takım Antrenörümüz Adem Bereket'e sarı kart gösterdi.

BAK'TAN İLGİNÇ YORUM
Bu kararlar sonrası Azeri sporcu finale çıkarken, sporcumuz Balcı'ya bronz madalya için mücadele hakkı kaldı. Balcı, Belarus'lu rakibi Sheikhau'yu 2-0 yenip bronz madalya kazandı. Konuyla ilgili görüşlerini sorduğumuz Güreş Federasyonu Başkanımız Osman Aşkın Bak ise FILA Başkanı Martinetti'nin fiilli müdahalesinin bulunmadığını belirtip, "İtiraz karşısında iki hakem kararında direndi. Ancak minder amiri kararsız kaldı. Martinetti de kararsız kalmamasını istedi. Minder amiri bizim antrenörün itirazını kabul etmeyince Balcı yenik sayıldı. Ben hakem değilim, bu konuda yorum yapmam doğru değil" dedi. Bu arada 66 kiloda Muhammed İlkan ise bronz mücadelesini kaybedip dünya 5.si oldu.

BUGÜN NELER OLDU