Henin kortlara dönüyor

Çarşamba 23.09.2009 10:04
Güncelleme: Çarşamba 23.09.2009 10:05
ABONE OL
Belçikalı eski tenis yıldızlarından Justine Henin yeniden kortlara dönme kararı aldığı yönünde Belçika basınında çıkan haberleri doğruladı.

Justine Henin tenis kortlarına dönme kararı aldığı yönüde çıkan haberleri doğruladı. Dün Belçika medyasında gün boyunca Henin'in yeninde tenise döneceği yönünde haberler çıkıyordu. 27 yaşındaki eski raket RTL-TVİ televizyonuna gece yaptığı açıklamada tenis dönme kararı aldığını doğruladı.

2008 yılı Mayıs ayında bayanlar dünya klasmanının 1 numaralı ismiyken kortlara veda eden Justine Henin, geçtiğimiz hafta Amerika Açık'ta şampiyon olan ve kendisi gibi uzun bir aranın ardından kortlara dönen vatandaşı Kim Clijsters'ten sonra bu kararı yönündeki yorumları ise yalanladı.

RTL-TVİ'nin canlı yayınına katılan Henin buradaki açıklamasında yıl sonuna doğru bir gösteri maçı yapacağını ve kendisini 2010 sezonuna hazırladığını belirtti. 16 aydır kortlardan uzak kalan Henin ilk ciddi sınavını ise sezonun ilk Grand Slam'i olan Avustralya Açık'ta vermeyi planladığını belirtti. 27 yaşındaki Belçikalı raket, 2012 Londra Olimpiyatları'na kadar tenis oynamak istediğini de vurgulayarak,

"İçimde yeniden tenis oynama yönünde bir ateş yandı. Ve bu ateş benim bu kararı almamı sağladı.Tenisten ayrı kaldığım aylarda adeta bataryalarımı şarj ettim. Fiziksel ve mental olarak buna hazırlandım. Mutluyum. Ancak bu maceraya yeniden başlarken sıkıntılar da olacak. Ancak ben bunları aşacağıma inanıyorum. Şu anda çok mutluyum ve bunu herkesle paylaşmak istiyorum. Ve bu kararımdan vazgeçmeyeceğim" dedi. Kariyeri boyunca 7 Grand Slam zaferi elde eden ve bir kez de Olimpiyat altın madalyası kanan Henin 41 kariyer şampiyonluğuna uzandı.

Kariyeri boyunca hep dünyanın en başarı tenisçileri arasında gösterildi. Bu arada geçtiğimiz günlerde kişisel internet sitesinde Clijsters'i kutlayan ve ondan övgü dolu sözlerle bahseden Henin, kortlara dönüşünün Clijsters'in başarısıyla ilgili olduğunu yönündeki yorumlara ise katılmadığını belirterek, "Justine bayanlar tenis tarihinin en başarılı şampiyonlarından birisi. Dünya yüzeyinde ikimizde milyonlarca taraftara sahibiz. Onun kariyeri şaşırtıcı gelişmelerle dolu. Ancak o bugün yeni bir sayfa açmış durumda" dedi.