Kupa tura çıktı

  1. Haberler
  2. Spor
Salı 23.09.2009 ABONE OL
FIFA Dünya Kupası'nın "dünya turu" başladı. Coca Cola'nın düzenlediği organizasyonda kupa aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 86 ülkeyi dolaşacak. Kupa 15 Nisan'da Atina'dan İstanbul'a gelecek ve 18 Nisan'da Kazakistan'ın Alma Ata kentinde olacak. Kupa 134 bin kilometrelik yolculuğunda Afrika'daki her ülkeye gidecek. 225 gün sürecek turda 100 binlerce futbolsever, 18 karat altından yapılmış 37 santimetre uzunluğunda, 6 kilogram ağırlığındaki Dünya Kupası'nı görebilecek.

KENT: 1954 BENİM İÇİN UNUTULMAZ
Konuyla ilgili olarak FIFA'nın Zürih'teki merkezinde düzenlenen törende konuşan FIFA Başkanı Sepp Blatter, "Coca Cola ile ilişkimiz bir sponsorluk hikayesi değil, aşk hikayesi" ifadesini kullanırken, COCA Cola'nın CEO'su Muhtar Kent, "Futbol benim için de çok önemli. Hayatımda küçüklüğüme dair hatırladığım ilk anı, Türk Milli Takımı'nın 1954'teki Dünya Kupası'ndaki maçlarını radyo başında ailece dinleyişimiz" diye konuştu.

EN İYİ "DANSÇI GOLCÜ" KİM?
Kupanın dünya turunun tanıtımı sırasında Coca Cola'nın düzenlediği "En güzel gol kutlaması" etkinliğinin de duyurusu yapıldı. Finallerde futbolcuların attıkları gol sonrası yapacakları danslı her kutlama için şirket bir fona para aktaracak. Kupa sonunda "En güzel gol kutlaması" ödülü verilecek. Taraftarlar internet üzerinden verecekleri oylarla kazananı belirleyecek. Oluşturulacak kaynak da Afrika'da sağlıklı içme suyu sağlanması için Coca Cola'nın yürüttüğü "Okullara su" kampanyasına eklenecek.