FIBA heyeti Türkiye'de

Perşembe 24.09.2009 10:41
Güncelleme: Perşembe 24.09.2009 10:41
ABONE OL
Uluslararası Basketbol Federasyonları Birliği'nden (FIBA) bir heyet, gelecek yıl Türkiye'de düzenlenecek 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası'nın hazırlıkları kapsamında, Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) yetkilileriyle çalışma toplantıları yapmak üzere Türkiye'de bulunuyor.

Gelecek yıl Türkiye'nin ev sahipliğinde yapılacak dev organizasyona yönelik çalışmalar ve hazırlıklar son hızıyla sürerken, 3 gün sürecek çalışma toplantıları yapmak üzere FIBA Dünya'nın üst düzey yöneticileri İstanbul'a geldi.

Dünya Şampiyonası Organizasyon Direktörü Predrag Bogosavlijev, FIBA Müsabakalar Direktörü Lubomir Kotleba, Kurumsal İletişim Direktörü Florian Wanninger, Ofis Direktörü Guillemette Rebouh, IT ve Bilgi İşlem Direktörü Wolfram Klug ve Pazarlama Direktörü Matthew Osmon'dan oluşan FIBA heyetinde ayrıca FIBA Dünya Genel Sekreteri Patrick Baumann ve Predrag Bogosavlijev'in asistanları Samia Odell ve Miriam Wolf da yer alıyor.

FIBA heyeti ile dün İstanbul Hyatt Otel'de bir araya gelen TBF heyetinde ise, TBF Genel Sekreteri Ali Özsoy, 2010 Organizasyon Direktörü Emin Balcı, TBF FIBA ve Dış İlişkiler Direktörü Emir Turam ile birlikte 2010 Yerel Organizasyon Komitesi yetkilileri bulundu.

Üç gün sürecek ve 2010 Dünya Şampiyonası'nın hazırlıkları kapsamında önemli çalışmaların yapılacağı toplantıların ilk ikisi dün Hyatt Otel'de iki ayrı toplantı salonunda gerçekleştirildi. Aynı saatte başlayan toplantılarda salonlar ve IT konularında FIBA ve TBF heyetleri bir araya geldiler. IT ve Bilgi İşlem toplantısında bilgi işlem anlamında her iki tarafın da fikirleri ve planları masaya yatırılırken, konu hakkında ortaya konabilecek ayrıntılar hakkında fikir alışverişinde bulunuldu. Bir diğer salonda aynı saatte başlayan 2010 Dünya Şampiyonası'nın müsabakalarına ev sahipliği yapacak salonların son durumları hakkında çalışma toplantısı gerçekleştirilirken, toplantıda İstanbul, Ankara, İzmir ve Kayseri'deki salonların son durumları, gelinen noktalar ve kaydedilen aşamalar masaya yatırıldı.

TOPLANTILAR SÜRÜYOR

Toplantılar bugün ve yarın da gün boyunca sürecek. FIBA ve TBF heyetlerinin bugün yapacağı toplantılarda turnuva sistemi ve kura çekimi, bilet satışları, pazarlama ve promosyon, sigorta, pazarlama ve sponsorluk satışları, konaklama ve ulaşım gibi konu başlıkları gün boyu sürecek oturumlarda görüşülecek.

FIBA'nın düzenlediği kıta şampiyonalarının sona ermesi, şampiyonaya katılacak 24 takımdan 20'sinin belli olması ve turnuvanın başlamasına bir yıldan az bir süre kalması nedeniyle çalışmalar anlamında yeni bir aşamaya geçilirken, ilerleyen dönemlerde de FIBA ve TBF 2-3 gün sürecek ilki dün başlayan benzer ortak çalışma toplantılarına devam edecek.

Toplantıların gündem maddelerindeki konular en ince ayrıntılarına kadar indirgenerek karşılıklı çalışma grupları ile masaya yatırılırken, çalışma toplantıları gerek TBF, gerekse de FIBA tarafından en üst düzey katılımlarla gerçekleştiriliyor.