Diyarbakırspor'da öfke dinmiyor

Salı 29.09.2009 13:46
Güncelleme: Salı 29.09.2009 13:47
ABONE OL
Diyarbakırspor'da Bursaspor maçının yankıları sürerken, Diyarbakırspor Basın sözcüsü Suat Önen, insanların kanının akmasına sebep oldukları için ligden çekilme kararı aldıklarını belirterek, "Statlar siyaset yapma yeri değildir. Bursaspor Başkanının 'Ben tribünde bir şey görmedim' demesi talihsiz bir açıklamadır" dedi.

Turkcell Süper Lig'de Cumartesi günü oynanan ancak gerek maç esnasında gerekse maç sonrasında tribünlerde ve protokolde yaşanan olaylarla gündeme gelen Bursaspor-Diyarbakırspor maçının yankıları sürüyor.

Bursaspor taraftarlarının, "PKK dışarı" diye slogan atması üzerine yaşanan tartışmalar ve TFF Başkanı Mahmut Özgener'in iki kulüp başkanıyla toplantı yapmasının ardından Diyarbakırspor cephesinden açıklamalar gelmeye devam ediyor. Ali Gaffar Okkan Tesisleri'nde bir basın toplantısı düzenleyen Yeşil-kırmızılı kulübün basın sözcüsü Suat Önen, "26 Eylül'de oynanan Bursaspor - Diyarbakırspor maçında Bursaspor taraftarlarının çıkardığı ve yönetimimin sessiz kaldığı çirkin ve kabul edilemez davranışlar, tam örtbas edilmek istenirken taraftarlarımızdan aldığımız destekle yönetimimizin girişimleri ve duyarlı medyanın katkılarıyla gündeme oturmuştur. Sporun ve özellikle futbolun siyasete alet edilmek istendiği bu ırkçılık kokan tribün terörünün ne ilk olduğunu nede son olacağını henüz söyleyebiliriz. Ancak bardağı taşıran son damla olduğunu belirtebiliriz. Çıkan olaylarda bir çok taraftarımız yaralandı ve ağır hakaretlere uğradı ve uğratıldı" dedi.

Yaşanan olayların futbol sahalarına yakışmadığını vurgulayan Suat Önen, Diyarbakırspor taraftarlarının yaralanması üzerine de ligden çekilme gibi bir düşünce içerisinde olduklarını belirterek, "Futbol sahalarında insanların kanının akması üzerine takımımızı ligden çekerek tepkimizi ortaya koymak istedik. TFF Başkanı ile yaptığımız görüşmelerde durumun vahametini gözler önüne serdik ve aynı duyarlılıkla tepki aldık. Eğer adalet herkese ve her yere eşit dağıtılırsa, kurumlara güven ve bağlılık artar.
TFF'nin bu konuyla ilgili hassasiyetini önümüzdeki günlerde alacağı kararlarda görmek istiyoruz. Bunun, sadece iki başkanın el sıkışması ve iyi niyet açıklamaları ile geçiştirilecek bir olay olmadığını söylüyoruz. Köklü çözümle ilgili tedbir, caydırıcı cezaların gerekli olduğuna inanıyoruz. Yeşil sahalar siyaset yapılacak yerler değildir. Spor ve futbol dostluğu kardeşliği ve diyalogu sağlayan bir araçtır. Amacımız ülkemize faydalı sporcular yetiştirmek ve bunun alt yapısını oluşturmaktır. Bu alt yapıdan yetiştireceğimiz sporcularla milli takıma faydalı olmak istiyoruz. Bununla ilgili tesisleşmeyi sağlamamamız gerekiyor. Kulüp olarak önümüzde çözmemiz gereken önemli sorunlar var. Sorumlu ve yetkililerden duyarlılık ve destek bekliyoruz" diye konuştu.

"İNSANLARIN KANININ AKMASINA SEBEP OLUYORSAK BU LİGDEN ÇEKİLELİM DEDİK"

Diyarbakırspor Basın Sözcüsü Suan Önen sözlerini şöyle sürdürdü:

"Futbol federasyonuna hem yazılı hem de sözlü olarak defalarca başvurumuzu yaptık. Biz, bütün bunların bahane olmaktan çıkarılmasını istiyoruz. Hassas konuların yeşil sahalara taşınması zaten yanlıştır. Bunun üzerine bu tip konular için duyarsız kalırsanız o gün için sorunu belki gündeme getirmezsiniz ama yarın önünüze büyük bir sorun olarak çıkar. Bugün yaşanan olay maalesef böyledir. Biz de bir daha böyle bir olayın yaşanmaması için futbol federasyonundan ortak bir tavır bekledik. Bu tavırların ve tepkilerin ortadan kaldırılması için ne gerekiyorsa cezai işlem yapılması gerek. Bizim yaptığımız aslında iyi niyet gösterisidir. Elbette insanların kanının akmasına sebep oluyorsanız doğal olarak bu ligden çekilelim dedik. Bu sorunlar bitecekse bu ligden çekilelim dedik. Türkiye'de bu sorunu çözeceksek bu ligden çekilelim dedik. Bunu en doğal şekli ile ortaya koyduk. Bunda tamamen insanı bir şey vardır. Bu ligden çekilmemiz bu sorunu çözmeyecek. Maalesef insanların bakış açısını değiştirmeyecektir. Diyarbakırspor bir simge olarak tepki almıyor. Biz bunu hak etmiş bir kent değiliz. Her zaman barıştan ve dialogdan yana tavrımızı koyduk."

"BURSASPOR BAŞKANININ 'BEN TRİBÜNDE BİR ŞEY GÖRMEDİM' DEMESİ TALİHSİZ BİR AÇIKLAMADIR"

Basın Sözcüsü Suan Önen Bursaspor Başkanın yapmış olduğu açıklamalara da değinerek, "Sayın başkanın ben tribünde bir şey görmedim demesi talihsiz bir açıklamadır. Aynı ciddiyetle üzerine gitmemiz gerek. Bütün statlarda bunun önüne geçmek gerek. Statlar siyaset yapma yeri değildir" diye konuştu.