"Tesadüf değil"

  1. Haberler
  2. Spor
Salı 29.09.2009 13:12 ABONE OL
Fenerbahçe Kulübü Başkan Vekili Şekip Mosturoğlu, geçtiğimiz sezon Beko Basketbol Ligi'nde play-off final serisi 5. maçından sonra doping testi yapılan Kerem Gönlüm'de doping maddesi kabul edilen ''Cathine' maddesinin çıkması ve bununla ilgili yaptıkları araştırmalarla ilgili basın toplantısı düzenledi.

Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri'nde gerçekleştirilen toplantıda, kendilerinin Kerem Gönlüm'de doping çıkmasının ardından 20 Ağustos 2009'da Basketbol Federasyonu'na başvurarak aynı maç sonrasında doping testi uygulanan Mario Kasun'un örneğinde de 'Cathine' maddesine rastlanıp rastlanmadığını sorduklarını ifade ederek, şunları söyledi:

''Basketbol Federasyonu bize Kasun'un idrar örneğinde 3 mg. Cathine maddesine rastlandığını bildirmiştir. İnsan vücudu tarafından üretilmeyen, doping literatüründe ise adına sıkça rastlanılmayan cathine maddesine 6 maçlık bir seride, doping kontrolü yapılan tek maçta ve rastgele seçilen iki Efes Pilsenli sporcudan alınan numunede de rastlanılmış olmasını tesadüfle açıklayabilmek güç olmasının ötesinde, imkansızdır. Cathine'nin Efes Pilsenli her iki sporcudan da alınan numunede çıkmış olması bu maddenin organize bir şekilde kullanıldığına karinedir. Hiçbir şekilde Efes Pilsen Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı, yöneticileri ve kulüp başkanının bu organizasyondan haberleri olmadığının altını çiziyoruz. Yine Efes Pilsen Kulübü'nün kurumsal olarak böyle bir organizasyon içinde olmadığını ifade ediyoruz.''

Şekip Mosturoğlu, ilke ve düşünceleri kendilerine ışık olan Mustafa Kemal Atatürk'ün ''Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim'' sözünde yer alan ahlaklı sporcu kavramının, bu çok önemli konunun temel hareket noktasını oluşturduğunu dile getirerek, yaşanan olayların gelişimini anlattı.

Beko Basketbol Ligi'nde 2008-2009 sezonunda Efes Pilsen'in şampiyon olduğunu hatırlatan Mosturoğlu, şöyle konuştu:

''Takımımızla play-off maçları oynayan Efes Pilsen, kendi evinde oynadığı iki maçı kaybetmesinin ardından, son yılların en iyi geri dönüş performanslarından birini göstererek, arka arkaya kazandığı 4 maçın ardından şampiyonluğa ulaşmıştır.

Final serisinden sonra, Efes Pilsen'in muhteşem geri dönüşünün ardında yatan nedenler arasında, doping iddiaları da güçlü bir şekilde dillendirilmeye başlanmıştır. Tam bu esnada play-off serisinin 5. maçının ardından alınan doping numunelerinden Kerem Gönlüm'e ait olanında, ''cathine'' yoğunluğunun 5 mg/ml'den fazla olduğu (10.7 mikrogram/mililitre) tespit edilmiştir. Bunun hemen ardından Kerem Gönlüm 18.08.2008 tarihinde bir açıklama yapmış ve 'O dönemde biz sürekli kamptaydık. Verilenler, yenilenler, içilenler hepsi aynıydı', 'Örneğin pilot uçağa gider ve kumanda odasına oturur. Benzin dolduruldu mu, içerisi temizlendi mi ve benzeri ayrıntılarla uğraşmaz; çünkü ekibine güvenir' şeklinde bir söylemde bulunmuştur.

Kerem Gönlüm'ün bu söyleminde son derece çarpıcı ve açık ipuçları bulunmaktadır. Kerem Gönlüm bu açıklamasında, tevil yoluyla vücuduna giren ve doping ihtiva eden maddenin kamp sırasında alınmış olduğunu, bunun sonucu olarak, kampta bulunan tüm sporcuların da benzer şekilde ve aynı içerikte maddeler yemek ve içmek suretiyle vücutlarına benzer maddenin girmiş olacağını ikrar ve ifade etmiştir. Daha da ötesinde bu faaliyetin 'ekibin' bilgisinde olduğunu belirtmiş ve bir sporcunun ekip tarafından verilen bir maddede doping ihtiva eden bir madde olabileceğinden şüphelenmeyeceğini ifade etmiştir.''

BUGÜN NELER OLDU