Hocalığı bırakıyordu

Çarşamba 30.09.2009 13:16
Güncelleme: Çarşamba 30.09.2009 13:16
ABONE OL
Diyarbakırspor Teknik Direktörü Ziya Doğan, Bursaspor maçında hakeme küfür ettiği gerekçesiyle ceza kuruluna sevk edilmesi nedeniyle mesleğini sona erdirme kararı aldı. Ancak Doğan'ı, Kulüp Başkanı Çetin Sümer başta olmak üzere spor camiasındaki dostları güçlükle ikna ederek, bu kararından vazgeçirdi.

Teknik direktör Ziya Doğan, Başkan Çetin Sümer, Sportif Direktör Mehmet Budakın ve Basın Sözcüsü Suat Önen ile kulüp binasında düzenlediği basın toplantısında, Bursaspor maçında yedikleri gollerin ikisinin ofsayt, diğer birinin ise haksız bir penaltı olmasına rağmen maç sonrası bu konuda hakemi suçlayıcı açıklama yapmadığını söyledi.

Çok gergin geçen maçın ardından soyunma odasına giderken koridorda hakeme, ''Rahmetli baban çok saygı duyduğum insandı ama sana yazıklar olsun'' dediğini bildiren Doğan, şöyle konuştu:

''Daha sonra soyunma odamızın önüne geldiğimde masörümüz ve malzemecimizin, hakemin maçta anons yaptırmaması nedeniyle küfür ettiğini duydum. Ben küfür edenlere tepki göstererek soyunma odasına aldım. Bu şekilde davranış sergilerken gözlemci keyfi bir rapor düzenleyerek beni ceza kurulan sevk etti. Birisinin babasına saygı duyup, anasına küfür etmek hiç bir insanın kabul edemeyeceği biri şeydir. Bu beni inanılmaz şekilde üzdü. Her söylediğimin arkasında oldum. Küfür etsem çıkıp özür dilerim. TFF'deki büyüklerimize durumu izah ettim. Yanlış anlaşılma olduğunu ilettim. Buna rağmen ceza kuruluna sevk edilmem beni çok üzdü. İnanılmaz şekilde üzgünüm. Küfürü söyleyen ben değildim. Bu olay dün beni antrenörlük hayatımı noktalama kararına kadar getirmişti. Sayın başkanım ve dostlarım beni geceden beri telkinlerle, ikna ettiler. Haksız yere ceza kuruluna sevk edilmem beni çok üzdü.''

SAHAYA ÇIKACAK FUTBOLCU BULAMAYIZ

Diyarbakırspor takımını çok zor şartlar altında oluşturduklarını ve kısa sürede başarılı bir takım olduklarını ifade eden Doğan, ancak ekonomik sıkıntı yaşadıklarını söyledi.

Çok büyük maddi kriz içerisinde olduklarını, kulüp başkanının hiç bir yerden yardım almadan futbolculara kendi çeklerini yazarak, kulübün bu günlere gelmesini sağladığını kaydeden Doğan, şöyle konuştu:
''Birinci haftadan sonra primler ödenmedi. Yabancı oyuncular bundan çok etkileniyor. Yerli oyuncularda etkilenmeye başladı. Herkesin bu takıma destek vermesini istiyoruz. Böyle devam ederse ligin ikinci yarısında sahaya çıkacak futbolcu bulamayız. Bu takıma geç kalınmadan katkı sunulmalıdır.
Diyarbakırspor taraftarlarına çok ihtiyacımız var. Ama sağduyuyla hareket etmeleri lazım. Taraftarımız çok dikkat etmeli ve bu tür tahriklere kapılmamalıdır.''

TÜM SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİ ARADI

Başkan Çetin Sümer ise bir gazetecinin MHP genel başkan yardımcılarından birinin Bursaspor maçında yaşanan olaylarla ilgili kendisini aramasına ilişkin sorusunu, şöyle yanıtladı:

''Sadce MHP genel başka yardımcısı aramadı. Türkiye'deki tüm siyasi partilerin temsilcileri beni aradı. Olayla ilgili üzüntülerini belirttiler. Olayın Türk futboluna büyük zarar vereceğini, toplumsal barış sürecini olumsuz etkilemesiyle ilgili hassasiyetlerini dile getirdiler.

Türk futboluna büyük katkı sunmuş Ziya Doğan gibi bir hocanın ceza kurula sevk edilmesinden büyük üzüntü duyduk. Ona güveniyoruz ve onun arkasındayız. Geçmişte Diyarbakır'da oynanan bir maçta yaralanan Özgüç Türkalp'ın maçımıza hakem olarak görevlendirilmesine anlam veremedik. Maçta yaptığı hatalar Diyarbakırspor'a yapılan komplonun göstergesidir.''

BAYRAĞIMIZ İNDİRİLDİ

Sportif Direktör Mehmet Budakın da Bursaspor maçı öncesi başlayan siyasi söylemlerin yoğunlaşması üzerine ilgilileri uyardıklarını, buna rağmen maç boyunca söylemlerin devam ettiğini belirterek, ''Maçın 30-32. dakikalarında Diyarbakırspor bayrağı indirilerek, yakılmak istendi. Bunlar basından gizlendi. Bunun üzerine hakeme gidip anons yaptırmasını istedim. Ancak, suçlu ilan edildim. Olaylar nedeniyle hakemin yanlı tutumu arka planda kaldı'' dedi.