Son söz Tahkim'in

Tahkim Kurulu'nun Ankaraspor için verdiği ek süre doldu. Bugün çıkacak karar "Küme düşürülme" olursa top TFF Yönetim Kurulu'nda olacak

  1. Haberler
  2. Spor
Salı 06.10.2009 ABONE OL
Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu, Ankaraspor dosyasını bugün karara bağlayacak. PFDK'nın Ankaraspor için 15 Eylül'de verdiği "Bir alt lige düşürülmesi" kararına yapılan itirazı değerlendiren Tahkim Kurulu, 30 Eylül'deki duruşmalı toplantıda kulübün ek süre talebini uygun bulmuştu. Dün savunma süresi doldu. Tahkim Kurulu'nun bugünkü toplantısında nihai karar çıkacak. Kulislerde, başkan dahil 7 üyesi bulunan Tahkim Kurulu'ndaki oylamanın 5'e 2 PFDK kararının onanması yönünde çıkacağı konuşuluyor. Ankaraspor ile Kıbrıs kökenli bir grubun ilgilendiği ancak satış işleminin bir türlü gerçekleşemediği öğrenildi. Bu işlem bugün tamamlanıp, "Ankaraspor satıldı" belgeleri sunulsa dahi "küme düşürme" kararının değişmeyeceği de iddialar arasında.

YÖNETİMİ BEKLEYEN SORULAR
Tahkim Kurulu, küme düşürmeye karar verirse çözüm bekleyen sorular TFF Yönetim Kurulu'na gelecek. Bu sorular özetle şöyle: 1-Ankaraspor'un ilk 4 haftada aldığı sonuçlar ne olacak? 2-Ankaraspor'un yayın gelirleri ne olacak? 3- Futbolcuların durumu ne olacak? 4-Takım Türkiye Kupası'na alınacak mı? İlk 4 maçın Ankaraspor aleyhine hükmen tescili konusunda Futbol Müsabaka Talimatı'nın "Hükmen yenik sayılmalar" başlıklı 22. maddesi ve "Alt kümeye indirme" başlıklı 24. maddedesindeki "Karar tarihinden itibaren hükmen yenik sayılır" ifadesi sıkıntı yaratıyor. Yayın gelirlerinin diğer takımlara pay edilmesi, futbolculara ek transfer süresi tanınması ve takımın kupaya alınması ama Ankaragücü ile eşleştirilmemesi planlanıyor.

BUGÜN NELER OLDU