Azeri bayrağına yasak kalktı

Bursa Valisi Şahabettin Harput, Bursa'da yarın yapılacak Türkiye-Ermenistan maçına ilişkin, ''Azerbaycan bayrağı alınmayacak' diye bir bizim bir kararımız yok. Bunu açıkça söylüyorum'' dedi.

Harput, makamında gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye-Ermenistan maçının sadece Türkiye değil bütün dünyanın hassasiyetle üzerinde durduğu bir konu olduğunu belirterek, dünyanın gözünün Bursa'da olduğu bir sürecin yaşandığını söyledi.

Türkiye ile Ermenistan arasında yürütülen açılım sürecinin sadece Türkiye ve Ermenistan değil doğrudan Azerbaycan'ı da ilgilendirdiğini vurgulayan Harput, şöyle konuştu:

''En tepede mutabakatla bu süreç yürüyor. Şimdi doğal olarak bu süreç içinde insanların olumlu ya da olumsuz tepkileri olabilir. Haklı algılamaları ve yorumlamaları olabilir. Bunların yeri farklı ortamlardır. Çıkar basın toplantısıyla, açıklamasıyla veya başka bir platformda eleştirilerini, önerileri ortaya koyabilirler. Ancak bir milli maçta, bütün dünyanın gözünün üzerinde olduğu bir maçta, hiç alakası olmayan bir konunun gündeme gelmesi, istismar edilmesi Türkiye açısından telafisi imkansız olan sıkıntılar doğurabilir.''

Oluşturulan bazı platformların kendine göre haklı gördükleri konuları gündeme getirip savunmak istediğini ifade eden Harput, bu gruplara ''Bunun yeri stadyum değil'' dediklerini anlattı.

Harput, şöyle devam etti:

''Özellikle bazı grupların Azerbaycan bayraklarıyla Azerbaycan meselesini daha da öte Karabağ meselesini orada gündeme getirerek, devletimizin temel politikaları ve stratejisi dışında sloganlarla, söylemlerle farklı bir atmosferin oluşturulması, maçı bütünüyle başka yöne taşıyacak. Bu olay hem Bursa hem de Türkiye için son derece yanlış olacak. Siyasi mesajların verileceği yer başka yerlerdir. Biz nasıl Türkiye olarak ülkemizin hassasiyeti konusunda başka ülkelerde yapılan yanlışlara müsaade etmediğimiz gibi başka ülkelerin genel dengesine yönelik ülkemizden ilimizden bir yanlışın yapılmamasına özen gösteriyoruz.''

Konunun istismarına fırsat vermemek için Azerbaycan bayrağıyla herhangi bir provokasyona, kışkırtmaya zemin hazırlamamak, fırsat vermemek için bu konuda bir karar aldıklarını dile getiren Harput, şunları kaydetti:

''Bu karar neydi? Türk bayrağı, kırmızı-beyaz dışında hiçbir şey, suç unsuru hiçbir şey stada alınmayacak. 'Azerbaycan bayrağı alınmayacak' diye bizim bir kararımız yok. Bunu açıkça söylüyorum. Alınması gerekenleri de alınmaması gerekenleri de söylüyorum. İyi niyetle yanında getiren vatandaşa 'Sen stada giremezsin, sen bayrağı sokamazsın' gibi polis zoruyla engelleme yapmak söz konusu değildir. Azerbaycan'a, Türkiye'ye ve bu açılıma zarar vermemek adına herkesin makul olmasını istiyorum.''
Harput, olası tepki gösterecek platformlarla görüştüğünü belirterek, ''Bana kesinlikle söz verdiler. Karşı olmak ayrı bir durum. Başka zeminde protestosunu yapar, eleştirilerini ortaya koyarlar. Ama maçta Türkiye vardır. Başka slogan yoktur. Bu maçın bölge barışı ve huzuru adına önemli ivme kazandıracağına inanıyoruz'' dedi.

BİZE ULAŞIN