Gül ve Sarkisyan Bursa'da

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, özel uçak ''ANA'' ile 15.55'te Bursa'ya geldi.Gül'ü Bursa Yenişehir Havaalanında, Bursa Valisi Şahabettin Harput, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Garnizon Komutanı Tümgeneral Osman Baykurt ve öteki ilgililer karşıladı.
Cumhurbaşkanı Gül'e, uçaktan indiğinde iki çocuk tarafından çiçek takdim edildi. Gül, ''Bursa'nın ufak tefek taşları'' türküsü eşliğinde sergilenen kısa halk oyunu gösterisini de izledi. Abdullah Gül, gösterinin ardından halk oyunları ekibindeki çocuklarla fotoğraf çektirdi.

GÜL VE SARKİSYAN GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın başkanlığındaki heyetler arası görüşmeler sona erdi.

Almira Otel'de basına kapalı gerçekleşen görüşmeler yaklaşık 40 dakika sürdü.

Görüşmelere, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbantyan, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ünal Çeviköz, Cumhurbaşkanlığı Dışişleri Danışmanı Hüseyin Diriöz de katıldı.

İKİ ÜLKENİN DIŞINDA BAŞKA ÜLKELERE AİT BAYRAK VE FLAMALARININ STADA ALINMAYACAK

Türkiye ile Ermenistan milli takımları arasında bu akşam Bursa'da oynanacak maçta, iki ülkenin dışında başka ülkelere ait bayrak ve flamaların stada alınmayacağı öğrenildi.

FIFA'nın talimatı doğrultusunda Atatürk Stadı'ndaki karşılaşmaya başka ülkelerin bayraklarının alınmamasıyla ilgili kararın Bursa Emniyet Müdürlüğü yetkililerine bildirildiği kaydedildi.

Kararın stat çevresinde görev yapan güvenlik güçlerine de aktarıldığı, bu çerçevede Türkiye ve Ermenistan bayrak ve flamalarının dışında içeriye bayrak ve flama alımının yapılmayacağı bildirildi.

AZERİ BAYRAĞINA FIFA ENGELİ

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mahmut Özgener, Türkiye'nin Ermenistan ile bu akşam Bursa Atatürk Stadı'nda yapacağı maça Azerbaycan bayraklarının alınıp alınmayacağına ilişkin, ''FIFA'nın ulusal ve uluslararası müsabakalarda üzerinde çok hassasiyetle durduğu konular var. Bu konularla ilgili FIFA delegesi gerekli uyarıyı yaptı'' dedi.

Özgener, TFF'nin, Ermenistan Futbol Federasyonu yöneticileri onuruna verdiği öğle yemeğinin ardından, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

''Akşamki maça Azerbaycan bayrağı alınacak mı?'' yönündeki soru üzerine, Özgener, ''FIFA delegesi düşüncelerini güvenlik toplantısında paylaştı. Biz de bu konuyu valimize aktardık. İnanıyorum ki FIFA delegesinin çok hassasiyetle üzerinde durduğu konular hakkında valilik gerekeni yapacak'' diye konuştu.
Özgener, aynı sorunun bir kez daha yinelenmesi sonucu, ''Onu vali beye soracaksınız. Bizim karışabileceğimiz bir durum değil. Burada FIFA delegesin yaptığı uyarı var. Bunun ardından devam eden süreç var'' dedi.

BİZE ULAŞIN