Harun idolümdü

Efes Pilsen'in yeni sayı makinası Igor Rakocevic, kariyerinin daha başında iken kendisine idol olarak Türk basketbolunun unutulmaz yıldızını seçtiğini söyledi

  1. Haberler
  2. Spor
Cuma 17.10.2009 ABONE OL
Efes Pilsen'e transferi Avrupa'da bir çok basketbol otoritesini de şaşkına uğratmıştı Igor Rakocevic'in. 31 yaşındaki tecrübeli oyuncu özellikle Cumhurbaşkanlığı Kupası maçında Fenerbahçe Ülker'e attığı 26 sayı ile kalitesini hemen gösterirken, bir kez daha basketbolseverleri kendisine hayran bırakıyordu. Ve En Büyük Kupa'yı aldığı gecenin sabahında, yanımıza Efes Pilsen takım menajeri Özgür Alyüz'ü de alarak, Rakocevic ailesinin Yeşilköy'deki evinin kapısını çaldık...

İlk günlerin nasıl geçiyor?
İlk önce şunu söyleyeyim, Efes Pilsen'e geldiğim için çok mutluyum. Açıkçası Türkiye Kupası'ndaki Kepez Belediyesi yenilgisine çok üzülmüştüm. Ama biz çok iyi bir takımız. Ve gerçek anlamda büyük maçlara çok daha iyi motive olup, çok daha iyi oynuyoruz. Ayrıca benimle birlikte takıma yeni oyuncular katıldı. Biraz daha zamana ihtiyacımız var diyebilirim.

Cumhurbaşkanlığı Kupası'ndaki atmosferi nasıl değerlendiriyorsun?
Bu kupa İspanya'da da var ama orada bu kadar ciddi bakılmıyordu. Ama burada gödüm ki medya ve taraftarlar büyük ilgi gösterdi. Gerçekten çok ciddi bir kupa olduğunu hissettirdiler bana. Zaten kazanmamız gerektiğini düşünüyordum ve ben de elimden geleni yaptım çünkü bunun için buradayım.Kazandığımız için mutluyum.

Kendi performansını nasıl buldun?
Bu maçın zor olacağını biliyorduk. Bütün takım savunmada birbirine yardımcı oldu. Ama maçın bazı anları vardı ki, bunların en önemlisi Kerem'in uzatmada attığı üçlüktü. Bu da maçın kırılma noktasıydı. Yine Thornton'un maç içindeki doğru seçimleri ve takıma yeni katılan Ermal'in pota altındaki etkinliği bize büyük katkı sağladı. Takım arkadaşlarımın beni doğru zamanlarda topla buluşturması da benim 26 sayı atmamı sağladı. Ayrıca ilerleyen maçlarda rakipler üzerimde yoğun baskı kurduğu zaman diğer arkadaşlarım daha fazla sayı atabilirler veya maçın skoreri olabilirler.

Ömer Onan'ın savunmasında 26 sayı attın. Bunu nasıl başardın?
Maçın ilk dakikalarında onun ne kadar sert ve saldırgan oynadığını gördüm. Daha sonra bunu kullanarak, yaptığı faulleri göstermeye çalıştım. Ama şu bir gerçek ki Ömer Avrupa'nın en iyi savunmacılarından biri. Ona karşı tüm basketbol bilgimi ve tecrübemi kullanarak oynadım. Pivotlarımızın perdelemeleri de benim topu daha rahat almamı ve oyunu organize etmemi sağladı.

Avrupa Ligi ve Final Four için ne diyorsun?
Bireysel olarak baktığınızda takımda çom büyük isimler var. Ama oyuncuların kalitesinden çok takım olmak önemli. Bence iyi çalıştığımız, birbirimizi basketbol olarak daha yukarı taşıdığımız ve takım olarak oynadığımız müddetçe, bir iki maç kaybetsek de Avrupa'da istenilen hedeflere ulaşacağımıza inanıyorum. İlk yılımızda Final Four yaparsak başarı olacağını düşünüyorum. Bunu yapacak gücümüz de var.

Gelmeden önce tanıdığın Türk oyuncu var mıydı?
Yıllar önce Kerem Tunçeri ile bir gençler turnuvasında rakip olmuştuk. İbrahim Kutluay'ı iyi tanıyorum. Tau Ceramica'da Kaya ve Ender Arslan ile zaten birlikte oynamıştık. Ayrıca fenerbahçe'den Mirsad Türkcan, Ömer Onan...Ve tabii ki Hido ile Mehmet Okur. Ama ben basketbola ilk başladığım yıllarda, daha genç bir oyucuyken idol olarak kendime Harun Erdenay'ı seçmiştim. Petar Naumoski de örnek aldığım bir isimdir. Onu seyrederken de bir çok şey öğrendim.

BUGÜN NELER OLDU