Kıtalararası coşku

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin organizasyonu ve FOTOMAÇ'ın sponsorluğunda bu yıl 31'incisi düzenlenen Kıtalararası Avrasya Maratonu'nun startını dün sabah, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş verdi. Boğaziçi Köprüsü Anadolu Yakası ayağının 800 metre üst bölümünde başlayan ve Sultanahmet Meydanı'nda sona eren maratonda, sabah saat 08:30'dan itibaren Anadolu Yakası'nda Acıbadem Köprüsü'nden itibaren Avrupa Yakası'nda da bazı güzergahlarda trafik akışı durdu. Belediye Spor AŞ Genel Müdürü İlker Astarcı, köprüden atlayan bir kişi dışında maratonun çok güzel geçtiğini belirterek, "Üzücü bir olay dışında kayda değer bir sıkıntı yok. Maratona dünya çapında atletlerin gelmesi bizi sevindirdi. Emeği geçenlere teşekkürler" açıklamasını yaptı.

ETİYOPYALILAR KAZANDI
15 kilometrelik koşuda erkeklerde Etiyopyalı atlet Heyi, 45.18'lik derecesiyle birinci olurken; bayanlarda Azeri koşucu İbrahimova 50.56'lık derecesiyle ilk sırayı elde eden isim oldu. Maratonda erkeklerde ise Etiyopyalı Roba 2.12.14, bayanlarda yine Etiyopyalı Urgesa 2.32.45'le finişi ilk gören atletlerdi.

MARATON'DA ÜZÜCÜ OLAY
YARIŞMACILAR Boğaziçi Köprüsü'nden geçerken Yaşar Ölmez (43) adlı bir kişi köprüden atladı. Ölmez yarışmacıların bakışları önünde önce üzerindeki elbiseleri çıkardı, ardından korkuluklara yanaştı ve kendini boşluğa bıraktı. Denizde yüzdüğü görülen Ölmez, bir süre sonra ortadan kayboldu. 5 saat sonra karaya vuran Ölmez'in cesedi Kabataş'ta bulundu. Bu arada koşuda 2'si turist, 11 kadın kapkaça uğradı. Polis kamera görüntülerine başvurarak hırsızların peşine düştü.

SÜRÜNDÜ ama yetmedi
BİR yabancı atletin koşuyu bitirme azmi, Avrasya Maratonu'na damga vurdu. Finişe metreler kala sakatlanan Yegebu isimli atlet, bitiş çizgisini geçmek için uzun süre süründü; ancak başaramadı.

Boğaziçi keyfi
AVRASYA Maratonu, her yıl olduğu gibi renkli görüntülere sahne oldu. Bu görüntülerden en dikkat çekeni, bir vatandaşın köprünün üzerinde bilgisayar oynama keyfiydi. Michael Jackson da Avrasya'da yarıştı!
BİZE ULAŞIN