"Avrupada kupa sözü vermedik"

Cumartesi 24.10.2009 14:54
Güncelleme: Cumartesi 24.10.2009 15:22
ABONE OL
Fenerbahçe Kulübü İkinci Başkanı Nihat Özdemir, yüksek divan kurulu toplantısında üyelerin konuşmalarında dile getirdiği çeşitli konulara yanıt verdi.

Fenerbahçe Burnu'ndaki Faruk Ilgaz Tesisleri'nde gerçekleştirilen toplantıda, divan kurulu üyelerinin konuşmaların ardından kürsüye çıkan Özdemir, Turkcell Süper Lig'in yanında Avrupa kupalarında da önemli başarılar elde etmek istediklerini, başkan Yıldırım'ın Avrupa için kupa sözü olmadığını ifade etti.
Özdemir, başkan Aziz Yıldırım'ın son genel kurul toplantısında ligde 3 yıl üst üste şampiyonluk sözü verdiğini, Avrupa'da kupa sözü vermediğini hatırlatarak, ''Başkanımız kongrede 3 yıl üst üste şampiyonluk sözü verdi. Bu sözün arkasındayız. Avrupa'da kupalar almak için de çalışmalar yapmalıyız. Bu sezon iyi de gidiyoruz. Ben Avrupa'da kupa alacağım diye sayın başkanın sözü yoktur'' diye konuştu.

Özdemir, Köksal Özbek'in eğitim kurumlarıyla ilgili açıklamalarına, ''Fenerbahçe eğitim tesisleri olan kolejimiz kendi ayakları üzerinde durup para kazanmaktadır. Birçok önemli sporcumuzu da bu okullarımızda burslu okutmaktayız'' şeklinde yanıt verdi.

STADIN ÜZERİNİN KAPATILMASINDAN VAZGEÇİLDİ

Nihat Özdemir, Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nın üzerinin kapatılması projesini incelediklerini ve vazgeçtiklerini açıkladı.

Özdemir, çimlerin bakımında sorun yaşanacağı ve maliyetin de 15 milyon doların üzerinde olacağının hesaplanması üzerine bu projeden vazgeçtiklerini bildirdi.

ALEX'İN YERİNİ DOLDURACAK FUTBOLCUMUZ VAR

Özdemir, Köksal Özbek'in Alex'in yokluğundan takımın etkilendiği buna bir çözüm bulunması gerektiği yöndeki ifadeleriyle ilgili olarak da, ''Alex bizim önemli bir futbolcumuzdur ama yerini dolduracak oyuncularımız da kadromuzda vardır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın'' dedi.

Alex'in forma giymediği 6 Galatasaray maçının 5'inde Fenerbahçe'nin kazandığını, 1'inde berabere kaldığını anlatan Özdemir, ''Alex kadar Fenerbahçe'de çok futbolcumuz vardır. Steaua Bükreş maçı bunu göstermiştir. Fenerbahçe sezonun en iyi futbolunu oynamıştır. Alex bizim için önemli bir futbolcudur ama yerini dolduracak oyuncularımız da kadromuzda vardır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın'' şeklinde konuştu.

''ATAŞEHİR'DE RANT YOKTUR"

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Ataşehir'de yaptıkları spor salonuyla ilgili olarak, ''Ataşehir'de rant yoktur, Ataşehir'de Türk sporuna bir kapalı salon yapma sevdası vardır'' dedi.
Yıldırım, Fenerbahçe Burnu'ndaki yüksek divan kurulu toplantısında, Efes Pilsen Kulübü Başkanı Tuncay Özilhan'ın geçtiğimiz günlerde yaptığı bir basın toplantısındaki açıklamalarına yanıt verdi.

Yıldırım, Efes Pilsen'e çağrı yaparak, ''Ataşehir'i Fenerbahçe Kulübü yapıyorsa, kendilerini davet ediyorum. Gelsinler bizlerle beraber bu projeye ortak olsunlar. Türk sporuna beraberce katkıda bulunmuş olalım. Arzu ediyorlarsa başka bir yerde bir projeyle kendileriyle beraber oluruz. Ataşehir'de rant yoktur, Ataşehir'de Türk sporuna bir kapalı salon yapma sevdası vardır'' diye konuştu.
Efes Pilsen'in 33 yıllık mazisi olan değerli bir kulüp olduğunu ifade eden Yıldırım, ''Bu mazi içinde tabi ki Türk sporuna katkılar yapmışlardır, kimse inkar edemez. Bunun yanında Fenerbahçe Spor Kulübü onların bir branşta yaptığı yerde 8 branşta Türk sporuna hizmet ediyor. Hep haddimizi bildik, her zaman da biliriz. Ataşehir'deki projeye ortak olmak için kendilerini bekliyoruz. Madem ki rant var, rantı beraber paylaşalım'' şeklinde konuştu.

Basketbolda Cumhurbaşkanlığı Kupası maçı için gittiği Ankara'da, kendisinin dışında insanların konuştuğu konularla ilgili bir gazetede ''Aziz Yıldırım Efes Pilsen Kulübü'nü Başbakan'a şikayet etti'' şeklinde haber yer aldığını anlatan Yıldırım, ''Haberi gazeteye veren şahıs beni aradı. 'Özür diliyorum sizden, haberi ben yaptırdım ama ben Fenerbahçe Spor Kulübü'ne iyilik olsun diye söyledim, hepsini size yazmışlar' dediğini anlatarak şöyle devam etti:

''Efes Pilsen'in küme düşmesi için Sayın Başbakana gidilmez. Gidilecek yer Basketbol Federasyonu'dur. Arkadaşlarım yapılan dopingle ilgili açıklamalarda bulundu, ben de söyledim. Buradaki amaç Efes Pilsen'i karalamak değil. Yönetimin haberi olmayabilir. Bizim de aynı şekilde, 1500 sporcunun olduğu yerde bizim dışımızda yapılan bir şeyden dolayı herhalde suçlu olmamamız lazım. Eğer toplu yapılmışsa bu çok tehlikeli bir şey. İki sporcuda aynı madde çıkıyor. 25 bin futbolcuda yapılan araştırmada böyle bir madde çıkmamış. Bisikletçi ve boksörlerde çıkmış. Efes Pilsen'i bu konuda göreve çağırdık.''
Kendi sporcularında da doping yapanlar çıktığını hatırlatıp, basketbolcu Kambala örneğini veren Yıldırım, ''Kendisinin kulübümüzle ilişkisi kesilmiştir'' dedi.

Tuncay Özilhan'ın etik değerlerden bahsettiğini belirten Yıldırım, ''Fenerbahçe-Efes Pilsen maçları oynanırken, mukavelesi devam eden oyuncumuz Mirsad ile gizli anlaşma yapmak mıdır etik değer?'' şeklinde ifade kullandı.

GAZİANTEPSPOR MAÇINDA PROTOKOL TRİBÜNÜNDE YAŞADIKLARI

Yıldırım, Turkcell Süper Lig'de deplasmanda Gaziantepspor ile yaptıkları maçta protokol tribününde yaşadıklarıyla ilgili olarak da açıklamalar yaptı.
Yıldırım'ın açıklaması şöyle:

''Gaziantep'te protokol tribününde bazı olaylar oldu. Sayın Vali'nin kulağına eğildim ve şunu söyledim. 'Sizin namınıza üzüldüm'. Vali sevinir mi sevinmez mi diye yorum yapıyorlar. Sayın vali, belediye başkanı, yanında Gaziantepspor başkanı ve yanında da ben oturuyordum. Benim solumda da bir milletvekili beyefendi ve hanımefendi oturuyordu. Maç bitene kadar beyefendi ve hanımefendinin tepkisini görmedim. Biz golü atınca kamera beni çekiyor. Golü onlar atıyor, kamera göstermiyor. İkinci golü atıyorlar kamera göstermiyor. İkinci golden sonra oradaki insanlar elleriyle birbirlerine vurmaya başladılar. Öyle abarttılar ki valinin ağzı kanıyor. 'Sizin namınıza üzüldüm' dedim. Önümüzdeki masanın üzerinde sular yere döküldü, önlerinden geçemedim arkalarından geçtim. Böyle sevineceklerse biz gitmeyelim oraya, taraftarın içinde otururuz daha iyi. Hiç değilse, başkan diye saygı gösterirler bir yerimize bir şey olmaz.''

KORKMUYORUM, SÖYLÜYORUM...

Turkcell Süper Lig'de 3 yıl üst üste şampiyon olacakları söylemi üzerine Yıldırım, ''Ben korkmuyorum söylüyorum. Önce hocalarıma, futbolcularıma, arkadaşlarıma ve sizlere güveniyorum'' dedi.

11 yıllık başkanlığı döneminde her zaman Fenerbahçe'nin kurullarından destek gördüğünü ifade eden Yıldırım, ''Biz buradayız. Rahat olun yarın Fenerbahçe'den çok iyi şeyler bekleyin. Fenerbahçe bu sene futbolda şampiyon olacaktır. Basketbolda hem erkek hem bayanlarda şampiyon olacaktır. Voleybolda aynı şekilde...Masa tenisinde, kürekte, atletizmde, boksta şampiyon olacaktır'' diye konuştu.

Yönetim kurulu üyesi Cihan Kamer'in dostlarıyla beraber Almanya'ya yaptığı seyahatte, Beşiktaş'ın maçına gitmemesiyle ilgili medyada, kendisi kızdığı için gitmediği yönünde yer alan haberlere ilişkin olarak da Yıldırım, ''Başkan neden kızsın. Ben her şeye kızan bağıran bir adam mıyım. Ben burada baba, yanımdaki arkadaşlar çocuğum değil. Hepsi belli bir kariyeri olan insanlar'' dedi.

Konuşmasının başında, geçen hafta bazı yönetici arkadaşlarıyla amatör şubelerle ilgili görüşmeler yapmak için Ankara'da Spor Toto Teşkilat Müdürlüğü, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak'a ziyaretler yaptıklarını bildiren Yıldırım özetle, ''Bütçemizde 43 milyona yakın amatör şube gideri bulunmakta. 8 branşta toplam giderimizin 15 milyona yakını her yıl açık. Lisanslı 1480 sporcumuz var. Bu açığı kapatmanın yollarını bulmak lazım. Amatör şubelere bu paraları harcamazsak açığımız olmayacak. Ancak bu sefer de sporcu yetişmeyeceği için dünya platformlarında Türkiye'nin adı anılmayacak. Bakanlığın kulüplere görev vermesi lazım. Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Trabzonspor ve diğer isteyen kulüpler buna katkı yaparak başarılı sporcular yetiştirmek üzere görev almamız lazım. Devletin ekonomik olarak bizi desteklemesi lazım'' şeklinde ifadeler kullandı.