"Federasyonun cezaları yeterli değil"

Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, Fenerbahçe-Galatasaray derbisinde yaşanan olaylarla ilgili raporların federasyona ulaştığını söyledi.

  1. Haberler
  2. Spor
Salı 27.10.2009 13:35 ABONE OL
Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, Fenerbahçe-Galatasaray derbisinde yaşanan olaylarla ilgili raporların federasyona ulaştığını söyledi.

Mahmut Özgener, Swissotel'de gerçekleştirilen Türkiye Kupası isim hakkı töreni sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Özgener, derbi maçta yardımcı hakemin yaralanmasına rağmen maçın başlatılmasıyla ilgili çeşitli görüşlerin olduğunun belirtilmesi üzerine, ''Maçı başlatıp başlatmamak hakemin yetkisinde. Hakemin verdiği karara saygı duymalıyız'' dedi.

Derbide yaşanan olaylarla ilgili bir soruyu da Özgener, ''Maçla ilgili raporlar dün akşam federasyona ulaştı. Hukuk kurulumuz bunları değerlendirecek ve bugün gerekli sevkleri yapacak. Disiplin kurulumuz da konuyu gündemine alacak'' diye yanıtladı.

Özgener, derbideki hakem kararlarıyla ilgili görüşünün sorulması üzerine de ''Hakem açısından hiçbir zaman konuşmuyorum. Verdiği kararlara hepimizin saygı duyması gerektiğine inanıyorum'' şeklinde konuştu.

SPORDA ŞİDDET KONUSU

Mahmut Özgener, tribünlerde yaşanan olaylar ve sporda şiddetle ilgili bir soruya, ''Tribün terörü konusunda 2 hafta önce açıklamamız oldu. Pazar günü Spordan Sorumlu Devlet Bakanımız Faruk Nafiz Özak ile beraberdim. Konuyu gündeme getirdik. Çok kısa sürede Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığımız, İçişleri Bakanlığımız, Adalet Bakanlığımız ve Kulüpler Birliği'nin yer alacağı bir toplantı düzenleme arzusu içindeyiz. Bakanımız bunu organize ediyor'' diye konuştu.

Sporda şiddet konusunun sağlıklı bir şekilde masaya yatırılması gerektiğini vurgulayan Özgener, şöyle devam etti:

''Tribünde yaşananları federasyonun tek başına çözüm üretmesi mümkün değil. Ortak bir çalışma yapılmalı. Bu konuda hazırladığımız belirli konularda var ve bu toplantıda paylaşacağız. Caydırıcı cezayı federasyonla birlikte devletin de vermesi lazım. Caydırıcı ceza olmadan şiddetin önüne geçemeyiz. Federasyonun vereceği cezalar yeterli değildir. Federasyon en fazla sahaları kapatabilir. Bu da çözüm değildir. Olayları yapanların sahalar açıldıktan sonra tribünde yer alması potansiyel bir tehlike olarak algılanmalı. Bunu çok daha geniş kapsamlı düşünmemiz lazım.''

Özgener, bu konuda ciddi önerileri bulunduğunu ve yapılacak toplantıda bunları gündeme getireceklerini kaydederek, ''Şiddetin azalması yönünde neler yapılması gerektiği konusunda çalışmalarımızı tamamladık. Önerilerimiz olacak ve uygulamaları ilgili bakanlıklardan rica edeceğiz. İnşallah bizimle aynı görüşü paylaşırlar ve Türk futbolu bu önemli sorunu aşma yolunda önemli adım atar'' ifadelerini kullandı.

TEKNİK DİREKTÖR KONUSU
(A) Milli Futbol Takımı'nın başına getirilecek teknik direktör konusuna da değinen Mahmut Özgener, ''Bu konuda spekülasyon yapılmaması lazım. Bu konuda görüşlerimiz netleştiğinde kamuoyuyla paylaşacağız'' dedi.

Her gün değişik isimlerin gündeme getirilmemesi gerektiğini vurgulayan Özgener, ''Biz şu ana kadar hiçbir ismi paylaşmadık. Bu yazılan isimlerin kaynağını yazanlara sormak lazım. Acele etmiyoruz. Vaktimiz var, kısa sürede önümüzde turnuva yok. Ama öbür yandan da çok bekleyecek de vaktimiz yok. Titiz davranmamız gerek, çünkü Türk futbolu adına verilecek önemli bir karar. Kısa sürede de olmaz ,uzun süre de olmaz biraz sabırlı olalım'' diyerek sözlerini tamamladı.

BUGÜN NELER OLDU