Hakemlere sorduk

Bünyamin MHK'yi aradı
"Kesinlikle maçı tatil ederdim. Futbolculara kırmızı ve sarı kartımı gösterirdim. Zaten FIFA ve Futbol Federasyonunun talimatları bu yönde. Yalnız Bünyamin kesinlikle MHK Başkanını aradı. Oynat talimatı ile maçı oynattı. Şimdi Bünyamin günah keçisi oldu."
Bülent Yavuz (Eski FIFA Hakemi-MHK Başkanı)

Maçı oynatmazdım

"Maçı kesinlikle oynatmazdım. Çünkü yetki hakeme verilmiştir. Maçtan önce olay çıkaran Bilica, Cristian ve Arda'yı kırmızı kartla ihraç ederdim. Bünyamin Gezer maçı tatil etmeyerek büyük fırsatı kaçırmış oldu."
Metin Tokat (Eski FIFA Hakemi)

MHK arkasında durmazdı

"Burada hakemi suçlamamız yanlış olur. Böyle bir derbiye çıkan hakem maçı oynatmadığı zaman MHK arkasında duracak mı? Yarın çıkıp 'Bir derbi maçı bile yönetemediniz 'dedikleri anda o hakemleri siz düşünün. En önemli olay Futbol Federasyonu Başkanı'nın gözleri önünde oluyor. Başka olayları protesto edip tribünü terk etmesi gerekirdi. Hatta iki kulüp başkanı da. Gözlemci ve temsilciler de maçı oynatmayabilirlerdi. Şimdi suçlu her zaman olduğu gibi hakemler olacak. MHK ve Federasyon hakemin arkasında olmadığı için maçı oynattılar."
İsmet Arzuman (Eski FIFA Hakemi)

Yardımcı devam etmek istedi
"Maçı başlatırdım. Maç başladığı anda hatta birinci saniyede bu olay olmuş olsa idi maçı tatil ederdim. Ancak yardımcı hakem maça kendisi mi devam etmek istedi veya devam ettirildi. Çünkü yardımcı hakem Tarık Ongun devam etmeseydi maçın iptali gündeme gelebilirdi. O zaman işler karışırdı.Cesaret edemediler. Bu MHK'ye kimse güvenmediği ve hakemlerin arkasında olmadığı için hakem mecburen maçı oynattı.Maçtan önceki olaylarda Bilica ve Arda kırmızı,Cristian ile Aydın'ın da sarı kart görmesi gerekirdi."
Ali Aydın (Eski FIFA Hakemi)

Bu yardımcıya nasıl güvenirim

"Yardımcı hakemim hem de çok kritik olan kafasına darbe almış olsa idi maçı oynatmazdım. Çünkü hakem sahaya girip, çıktığı ana kadar her türlü yetkiye sahiptir. Futbolcuların ve yardımcılarının sağlığını da korumakla görevlidir. Yardımcı hakeminin kafasını yabancı bir cisim atılıyor. Dikiş atılıyor. Böyle bir hakemle maça başlamam. Çünkü psikolojik olarak hazır olmaz. Ben ona nasıl güvenirim. Bana nasıl yardımcı olabilir. Motivasyonumu etkiler. Benim de aklım hep o hakemde olur. Sağlıklı bir karar vermenin yüzdesi düşük olur. Öncelikle ben kendisine güvenmem. Verdiği kararlarda isabet oranı ne kadar doğru olur."

KIRMIZI ÇIKMALIYDI
Maç başlamadan futbolcular arasındaki olayların şiddetine göre de kartını kullanması gerekirdi. Olayları gördü. Isınıp soyunma odasına gittiğinde takım yöneticisi ve kaptanını çağırır. Olay çıkaran futbolculara kırmızı kartla ihraç ettiğini belirtir veya sarı kart gösterdiğini söyler. Kırmızı kart gören oyuncu esame listesinden çıkartılıp, yerine yine 18 kişilik esame listesinde yer alan futbolcunun ismi ihraç edilen futbolcunun yerine yazılır."
Serdar Tatlı (Eski hakem)

BİZE ULAŞIN