"Fener'in stratejisiydi"

Galatasaray Teknik Direktörü Frank Rijkaard, ''derbide yaşanan olayların Fenerbahçe'nin stratejisi olduğunu, rakibin kendilerinden çekindiği için bunu yaptığını'' savundu.

Galatasaray Televizyonu'nda yayınlanan ''Rijkaard'la Soru Cevap'' programında gündeme ilişkin açıklamalar yapan Hollandalı teknik adam, ''Yaşanan tüm olaylar Fenerbahçe'nin stratejisinin bir parçasıydı. Çünkü bizim iyi bir takım olduğumuzu biliyorlardı. Ama ne yazık ki onların oyununa geldik'' ifadelerini kullandı.

Rijkaard, Fenerbahçe ile tansiyonu çok yüksek bir derbi oynadıklarını dile getirerek, şunları söyledi:
''Ev sahibinin üstün olduğu bir atmosferdi. Fenerbahçeli taraftarlar futbolcularımıza birçok şeyler attılar. Ama biz bunu maç öncesinde konuşmuştuk takımımızla. Böyle şeylerin başımıza geleceğini söylemiştik. Bu tip şeylerin özellikle büyük futbolcular için ekstra motivasyon olması gerekir. Çünkü bu tip derbiler hep böyle geçtiği için böyle şeylerin mutlaka bilinmesi lazım.''

''Arda ile Cristian Baroni arasındaki henüz maç başlamadan yaşanan gerginlik takımın psikolojisi üstünde, özellikle Arda üzerinde olumsuz bir hava yarattı diyebilir miyiz'' sorusunu Rijkaard, 'Tabii ki utanç verici bir durum, çünkü maç öncesinde zaten bunu konuşmuştuk. Futbolcularımıza, bizi provoke edeceklerini söylemiştik. Bunu da iyi yapıyorlar gördüğünüz gibi. O yüzden bizim biraz daha akıllı olmamız gerekiyordu'' diye yanıtladı.

Maç öncesi gerginliği, karşılaşma sonrasında görüntülerde gördüğünü kaydeden Rijkaard, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Her şey çok açık, görüntülerde de görebiliyoruz. Bu da Fenerbahçe'nin bir stratejisiydi diye düşünüyorum ben. Bizden çekindikleri için bu tip şeyler yapmaya çalıştılar. Bizim yapmamız gereken sakinliğimizi koruyup cevap vermemekti. Ama ne yazık ki biz de bu tip oyunlara dahil olduk. Bu kötü bir durum, hakem de pozisyonun içindeydi. Stadın ambiansı ve atmosferi çok yüksek. Bu yüzden futbolcular için bu tür atmosferlerde sakin kalmak zor. Ama kesinlikle futbola yakışmayan görüntüler. Çünkü futbol dünyanın en güzel oyunu.''

KEITA VE BAROS

Rıjkaard, Keita'yı maç sırasında başına atılan yabancı maddenin etkilediğini iddia etti.

''Keita'nın pozisyonunda görüldüğü gibi taraftardan gelen bir madde var'' diyen Hollandalı çalıştırıcı, ''Maçtan önce istediğiniz kadar konuşun. Çünkü maçtan önce çok konuştuk bunları. Ama ne derseniz deyin, sakin kalın, bunların farkında olmanız lazım, bu tip şeyler başınıza gelecek. İstediğiniz kadar uyarıda bulunun, bu tip şeyler futbolcunun başına geldi mi sakin olamıyor. Zaten ondan sonraki yaşadığı pozisyonda da kırmızı kartla atıldı. Ama bence Keita'yı etkileyen pozisyon bu pozisyondu. Onu provoke eden, onu negatif anlamda etkileyen pozisyon bu pozisyondu. Sonra da ilerleyen dakikalarda Roberto Carlos'la yaşanan pozisyon meydana geldi'' şeklinde konuştu.

Baros'un ilk dakikada sakatlanmasının bütün planlarını alt üst ettiğini söyleyen Rijkaard, ''Çünkü Baros çok süratli bir futbolcu ve gol yollarında etkili. O yüzden bu değişiklik oyun planımızı etkiledi. Maçın öncesinde yaşananlar ve Milan Baros'u bu kadar erken kaybetmemiz, maçın başında bu şekilde sakatlıkla kaybetmemiz biraz futbolcularımızı gerdi diyebilirim'' diye konuştu.

İLK GOL OFSAYTTI, PENALTI DEĞİLDİ

Rijkaard, savunmada markajda sıkıntı olmadığını, ancak topa bakarak rakibi kaçırdıklarını dile getirirken, ilk golün ofsayt olduğunu savundu.

Kaleciye geri pas verildiğinde savunma oyuncularının mutlaka açılması ve kendini göstermesi gerektiğini anlatan Frank Rijkaard, ''Çünkü kaleciye seçme şansı bırakması gerek. Ya pas verecek, ya uzun top atacak. Bunlar olmayınca Leo Franco kötü bir top attı, bunu da kabul etmek lazım. Ayrıca şunu da eklemem lazım. Bu pozisyonu Fenerbahçe'ye biz hazırladık. Çünkü burada takım disiplini, takım organizasyonu ile ilgili bir şey konuşamazsınız. Bu pozisyonu resmen biz kendi ellerimizle verdik. Onun haricinde bir kez daha seyrettim penaltı pozisyonunu. Ben penaltı değil gibi düşünüyorum. Gerçekten maçtan sonra bunları konuşmak yersiz ama penaltı olmadığını düşünüyorum'' ifadelerini kullandı.

HER TAKIMI YENECEK KAPASİTEMİZ VAR

Rijkaard, derbi maçın artık geride kaldığını vurgulayarak, ''Şu ana kadar çalışma şeklimizle çalışmaya devam edersek ve şu ana kadar oynadığımız oyun mantalitesiyle devam edersek çok güzel şeyler yapacağımıza yürekten inanıyorum. Her takımı yenebilecek kapasitemiz var. O yüzden bunları yapmamız lazım. Tekrardan taraftarımıza olumlu mesajları vermemiz gerekiyor'' diyerek sözlerini tamamladı.

BİZE ULAŞIN