Gönül'ün 3 önemli faktörü

Fenerbahçe'nin başarılı savunma oyuncusu Gökhan Gönül, sarı-lacivertli ekibe transferinin ve ilk kez milli formayı giydiği Norveç maçının, hayatının önemli iki dönüm noktası olduğunu ifade etti.

  1. Haberler
  2. Spor
Cumartesi 31.10.2009 17:08 ABONE OL
Futbol Federasyonu'nun Tam Saha Dergisi'nde röportajı yer alan sarı-lacivertli futbolcu, yaşamını değiştiren iki önemli noktayı, ''Birincisi, Fenerbahçe'ye imza atmam, ikincisi de ilk kez milli olduğum Norveç maçı. O karşılaşmada iyi bir oyun sergilemem, herkesin bana olan bakışını değiştirdi. Herkesi iyi bir futbolcu olduğuma inandırdım, beğenilen bir oyuncu haline geldim'' şeklinde özetledi.

Galatasaray ve milli takımda elde ettiği başarılar nedeniyle Fatih Terim'i hep kendisine yakın gördüğünü kaydeden Gökhan, ''Onu babam gibi görüyorum. Onunla bir kez olsun konuşabilmek, en azından 'merhaba' diyebilmek istiyordum. Ben onunla konuşmak için fırsat ararken, o beni Milli Takım kadrosuna çağırdı'' dedi.

2008 Avrupa Şampiyonası kadrosundan sakatlık nedeniyle ayrılmak zorunda kalmasıyla ilgili soruya Gökhan, ''Benim için çok acı bir tecrübe oldu. Sakatlığım nedeniyle kimseyi suçlamak istemiyorum. Bunun sorumlusu benim. Birkaç maç sakat olduğum halde oynadım. Bunu yapmamalıydım. O zaman bütün ağabeylerim bana akıl verdiler. 'Maça ve antrenmana çıkma' diye uyardılar, önümdeki Avrupa Şampiyonası'nı hatırlattılar. Ben de onları dinlemedim ve kendi kendime zarar vermiş oldum'' şeklinde yanıt verdi.

''DÜNYAYA İKİNCİ BİR ROBERTO CARLOS GELMEDİ, ALEX FUTBOLUN PROFESÖRÜ''


Takım arkadaşları Roberto Carlos ve Alex'e övgüde bulunan Gökhan, ''Dünyaya ikinci bir Roberto Carlos gelmedi. Alex bana göre futbolun profesörü'' dedi.

Sarı-lacivertli futbolcunun, Brezilyalılar hakkındaki görüşleri şöyle:

''Şu an Lionel Messi ve Cristiano Ronaldo'nun bile yeri doldurulabilir, ama Roberto Carlos'un yeri doldurulamaz. Dünyaya ikinci bir Roberto Carlos gelmedi. Onun oyun içindeki hareket ve tavırlarından çok şeyler öğrendim, hala da öğreniyorum. Futbolda tecrübe çok önemli. Böyle yıldızlar kolay kolay Türkiye'ye gelmiyor. Sonra bir Alex var. Bana göre futbolun profesörü.''

''BAŞKAN, TEKNİK DİREKTÖR VE TARAFTARLAR...''

Kendisi için bir takımda kalmanın üç önemli faktörü olduğunu ifade eden Gökhan, ''Başkan, teknik direktör ve taraftarlar... Bunlardan bir tanesi bile beni istemezse benim o takımda kalmamın bir anlamı olmayacaktır'' dedi.

Kısa ve uzun vadeli hedefleri sorulan Gökhan, şunları kaydetti:

''Kısa vadede takımımdan sakatlık ya da diğer nedenlerden ötürü ayrı kalmadan düzenli olarak ilk 11'de forma giymek istiyorum. Uzun vadede bakarsak, Fenerbahçe ile 5 yıllık yeni bir sözleşme imzaladım. Bu epeyce uzun bir süre. Bonservisim önemli bir bedel tutuyor. Bu parayı ancak üst düzey bir kulüp verebilir. Yine de arada gelir bakımından uçurumlar olmadığı sürece, ben her zaman Türkiye'de hatta Fenerbahçe'de kalmaktan yanayım. Sonuçta futbolu ailemize bakmak için oynuyoruz ve ekonomik anlamda bizi rahat ettirecek koşulları arıyoruz. Her koşul gerçekleşirse, beni üst noktaya taşıyacak, kendimi geliştirebileceğim bir kulübe gitmek isterim. Benim için bir takımda kalmak için üç tane önemli faktör var. Başkan, teknik direktör ve taraftarlar... Bunlardan bir tanesi bile beni istemezse, benim o takımda kalmamın bir anlamı olmayacaktır.''

BUGÜN NELER OLDU