Liste uzuyor

Potada hakem krizi büyüyor. 5 hafta ceza alan 3 hakemin yanı sıra sekiz hakemin daha kızağa çekildiği öğrenildi. Gerekçe, skora etki etmek ve formsuz olmak

Perşembe 12.11.2009
Son Güncelleme: Perşembe 12.11.2009
ABONE OL
Basketbolda gündemi sarsan hakem olayına yeni halkalar eklendi. Basketbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu tarafından Efes Pilsen'in, Banvit'i kendi evinde 71-61 yendiği maçın 3 hakemine, objektif yönetim göstermedikleri gerekçesiyle beş maç ceza verilmişti. Bu cezalara yenileri eklendi. Yine aynı mailde sekiz hakemin daha ceza aldığı bilgisi yer alıyor. MHK Genel Sekreteri Bülent Özgirgin imzalı mailde, "Türkiye Kupası ve ligin ilk iki haftasında dört hakem, müsabakaların sonucuna etki yapan kararları nedeniyle üçer hafta ceza almalarına, yine üç hakem formsuzlukları nedeniyle iki hafta ve bir hakem de izinsiz hazırlık maçı yönettiği için beş hafta ceza almasına karar verilmiştir" ifadeleri yer alıyor. Efes-Banvit maçının hakemi Erşan Kartal, İsmail Aydın ve Zafer Yılmaz dışında maçın sonucuna etki eden 4 hakemden üçünün, Alper Özgüç, Aydın Karaçam ve Uğur Özen olduğu öğrenildi. İzinsiz hazırlık maçı yöneten ise Serkan Sert. Özgüç, Karaçam ve Özen 3'er, Sert ise 5 hafta ceza aldı.

HEDEF GÖSTERİLDİLER
Hakemler ise bir hayli tepkili. "Maçın skoruna etki etmek" suçlamasının kalıcı zararlar vereceğini söyleyen hakemler, federasyonun önünde iki şıkkın olduğunu söylediler: Ya MHK görevden alınacak, ya da suçlanan hakemlere ömür boyu men cezası verilecek. Her yenilgi sonrası kulüplerin adı geçen hakemleri suçlayacağının altını çizen hakemler, "Kötü performans gerekçe gösterilebilirdi. Formsuz oldukları yazılabilirdi. Ama 'objektif karar verme ve yönetme anlayışı ile bağdaşmayan' ifadesi çok tehlikeli ve bu üç hakemi zan altında bırakıyor. Cezaları bittikten sonra bu hakemlere görev verilmesi halinde, yenilen her antrenör, her kulüp başkanı konuyu istediği yere çekebilir, bu hakem arkadaşlarımızı suçlayabilirler. Ayrıca Erşan Kartal, İsmail Aydın ve Zafer Yılmaz, kendilerini aklamak için MHK'yi mahkemeye vereceklerdir" dediler. Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, konuyu değerlendireceklerini belirtirken, ihmali görülen MHK üyelerini görevden alması bekleniyor. Bu arada, MHK Başkanı Metin Şahin ise ABD'de eğitim gören kızının yanında.