Daum, Terim'in rekorunun peşinde

Sezona rekor kırarak başlayan Fenerbahçe'de teknik direktör Christoph Daum, sezon sonunu da ayrı bir rekorla kapatmanın peşinde.

Cuma 13.11.2009 00:00
ABONE OL
Christoph Daum ve Fatih Terim. İkisi de birbirinden son derece farklı teknik adamlar, ancak Turkcell Süper Lig'de sezonun sona ermesiyle birlikte ortak bir yönlerinin olması muhtemel.

Sezona 8'de 8 yapıp rekorları altüst ederek başlayan Christoph Daum yönetimindeki Fenerbahçe, 12. haftasını da lider kapattığı ligde sezon sonunda mutlu sona ulaşması halinde ligin en fazla şampiyonluk yaşayan takımı olacak. Tabii bu durumda, Alman teknik adam da ayrı bir rekora ortak olacak.

4 ŞAMPİYONLUK YAŞAYAN 2 TEKNİK ADAM VAR

Türkiye'de daha önce Beşiktaş'ı 1994-95'te mutlu sona ulaştıran, Fenerbahçe'yle 2003-04 ve 2004-05 sezonlarında şampiyonluk yaşayan Christoph Daum, bu sezon da Sarı-lacivertli ekiple şampiyonluk ipini göğüslerse şampiyonluk sayısını 4'e çıkaracak.

Alman teknik adam, bu başarısıyla da "Türkiye Birinci Futbol Ligi'nde en fazla şampiyonluk yaşayan teknik adam" rekoruna ortak olacak. Zira, bu rekor 4'er şampiyonlukla Fatih Terim ve Ahmet Suat Özyazıcı'nın elinde bulunuyor.

Fatih Terim, 1996-2000 yılları arasında Galatasaray'ı üst üste 4 kez şampiyon yapmış; Ahmet Suat Özyazıcı da Trabzonspor'un bugüne kadar kazandığı 6 şampiyonluğun 4'üne imzasını atmıştı.

Christoph Daum'un, sezon sonunda Fatih Terim ve Ahmet Suat Özyazıcı'nın rekoruna ortak olup olmayacağı şimdiden merak konusu olurken; Başkan Aziz Yıldırım'ın verdiği 3 yıl üst üste şampiyonluk sözünü yerine getirmesi halinde Alman teknik adam da Türk futboluna damga vuran en büyük efsanelerden biri olacak.

DAUM'UN HEVESİ KURSAĞINDA KALMIŞTI

Ancak Alman teknik adam, daha önce de Fatih Terim'in elinde bulundurduğu "Üst üste en fazla şampiyonluk" rekorunu kırmaya en güçlü aday olarak gösterilmiş, ama bunda başarılı olamamıştı.

Fenerbahçe'yle 2003-04 ve 2004-05 sezonlarında yaşadığı iki şampiyonluğun ardından 2005-06 sezonunun son haftasına da lider giren Sarı-lacivertliler, o hafta Denizlispor'la 1-1 berabere kalarak şampiyonluğu ezeli rakibi Galatasaray'a kaptırmış, Christoph Daum da sezon sonunda ülkesinin yolunu tutmuştu.