TFF'den Ispartaspor açıklaması

Pazartesi 23.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 23.11.2009 16:46
ABONE OL
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), TFF 3. Lig 2. Grup'ta dün oynanan Ispartaspor-Altınordu müsabakası öncesi ve sonrasında, yapılan açıklamaların yanlış olduğunu bildirdi.

Futbol Federasyonu'ndan yapılan yazılı açıklamada, konuyla ilgili olarak şu ifadelere yer verildi: "Ispartaspor, 10 futbolcusunun üst solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle aldığı ve A/H1N1 virüsü ile ilgili herhangi bir bilgi içermeyen 7 günlük sağlık raporunu Türkiye Futbol Federasyonu'na 21 Kasım tarihinde göndermiş ve söz konusu maçın ertelenmesini talep etmiştir. Konuyu yönetmelikler çerçevesinde profesyonel maç planlama bölümü ve sağlık kurulu üyeleri ile detaylı inceleyen Türkiye Futbol Federasyonu, Ispartaspor'un kadrosunda bu maça çıkabilecek 13 futbolcuyu bulundurduğunu belirlemiş, haksız rekabete yol açabileceği teziyle maçın ertelenmesi talebini reddetmiştir.
Maç sırasında da tespit edildiği üzere, yüksek ateş nedeniyle 7 günlük raporu bulunan 10 Ispartasporlu futbolcudan 6'sı dünkü müsabakada forma giymiştir.

Profesyonel liglerde mücadele eden tüm futbolcuların ve teknik kadroların sağlığını ana öncelik olarak gören Türkiye Futbol Federasyonu, bu hassasiyetini mümkün olduğu kadar tüm maçların belirlenen program dahilinde oynanması konusunda da göstermektedir. Kaldı ki, takımların maça çıkacak yeterli sayıda lisanslı oyuncuya sahip olmaması haricinde, FIFA ve UEFA'nın da üye federasyonlardan talebi, tüm maçların oynatılması ve maç tehirlerinin lig programında yol açacağı sıkışıklığa mahal vermemesidir."