Komik olmayın

Ev sahipliğini yaptığımız Avrupa Şampiyonası'nda final yüzen tek yüzücümüz olan Derya Büyükuncu: Benden madalya bekleyenler, ne verdiler ki şimdi ne istiyorlar?

Cumartesi 12.12.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 12.12.2009
ABONE OL
İstanbul'daki Avrupa Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası'nda final yüzen tek sporcumuz olan 33 yaşındaki Derya Büyükuncu SABAH'a konuştu.
Şampiyonaya nasıl hazırlandın? Her zaman dediğim gibi Amerika'da kendi başına çalıştım. Federasyon tarafından hiçbir imkan sağlanmadan, kendi idman programımı hazırlayıp, kendi kendimin antrenörlüğünü yapıp, kendi derecelerimi tuttum. Doktorum, masörüm de yoktu. Kısaca hiç kimse yoktu. İdman yaparken bir tanrı vardı yukarda ve duyduğum tek şey de kendi nefesimdi. Yanımdaki tek kişi eşim Zehra'ydı. Ben işte böyle hazırlandım şampiyonaya. En iyi derecemi yüzmeyi bekliyordum tabii ama bu sizi nereye koyar onu önceden bilemiyorsunuz. Ama beni en çok rahatsız eden şey birilerinin çıkıp 'Derya'dan madalya bekliyoruz' demesi oldu. Çünkü bu hak kimsede yok. Olmaması da lazım... Çünkü bana gereken yardımı kimse yapmadı. Bir şeye ihtiyacın var mı diye arayan soran da olmadı. Ne yiyip içiyorsun, nasıl idman yapıyorsun diyen de... Bir de rakiplerimin bu şampiyonaya nasıl hazırlandığını düşünün. Onlarda 10 varsa ben de 1 bile yoktu ve buna rağmen Avrupa 5'incisi oldum. Benden daha ne bekliyorlar ki! Komik olmasınlar.
Federasyonun seni kampa davet ettiği ancak 'Çoluk çocukla kampa girmem' diye geri çevirdiğin iddia ediliyor. Kesinlikle böyle bir şey yok. Kim söylüyorsa yalan... Kimse de beni kampa davet etmedi. Ben zaten ABD'de çalışıyorum.
Federasyon ile arandaki sorun ne? Bunu kişiler ve kurumlara bağlamaktansa genel olarak konuşmak daha iyi. Ben 15-20 senedir aynı şeyleri söylüyorum. Benim tepkim bir iki isme değil. İsyanım sisteme... Bakın; 10 sene önce x ülkeden bir yüzücü ile aynı dereceyi yüzmüşüm. Ama geçen zamanda ona yatırım yapılıyor, çeşitli imkanlar sağlanıyor. Bana ise yok. Şimdi mantıklı düşünürseniz, benim onunla yarışırken çok çok gerilerde kalmam lazım. Ama ben hala Avrupa 5'ncisi oluyorum. Bu bir mucize değilse, nedir? Buna rağmen insanlar, şu andaki sporcu antrenörleri katmıyorum bunun içine, gelip beni tebrik bile etmediler, final yüzdüğüm için. Telefon bile açmadılar...
Ya sponsorlar... En azından bu şampiyona için sponsor bulamadın mı? Benim hiç bir zaman sponsorum olmadı. Bu şampiyona için de 10 ay önce bir çok firmaya yazılar yazdım, bire bire görüştüm, neler yapabileceğimi anlattım... Hiçbiri evet demedi. Eğer sponsorum olsaydı ilk ikiye bile girebilir, belki de Avrupa rekoru kırardım.