Barcelona&THY İspanya'ya karşı

Barcelona&Türk Hava Yolları evliliği, İspanya'da krize yol açtı. İspanyol hava yolu şirketleri yaptıkları şikayetlerle Barcelona'ya resmen zarar verdiler

Pazartesi 14.12.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 14.12.2009
ABONE OL
Barcelona futbol takımı, 9-19 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek FIFA Dünya Kulüpler Şampiyonası'na katılmak için dün yeni sponsoru Türk Hava Yolları ile ilk uçuşunu yaptı ve Abu Dabi'ye gitti. Programa göre, Barcelona kafilesi dün direkt Abu Dabi'ye uçacaktı ancak Katalan ekibin Türk firması ile anlaşmasından rahatsız olan İspanyol havayolu şirketleri, ortalığı karıştırdı. İspanya'daki havayolları şirketleri Sivil Havacılık'a, şikayette bulundu. İspanyol Sivil Havacılık kanunlarına göre direkt uçuşlarda havayolu şirketinin, ya İspanyol ya da gidilen ülkeye ait olması gerekiyor. Katalan kulübünü Emirates veya İspanyol havayolu taşımayınca, uçak İstanbul'a inmek zorunda kaldı.

BARCELONA İSYAN ETTİ
İspanyol gazetesi El Mundo Deportivo'ya konuşan Barcelona Genel Direktörü Joan Oliver kararı protesto ederken, "Biz THY ile anlaştığımız için İspanyol havayolu şirketleri problem çıkarttı. Sırf zarar görelim diye Sivil Havacılık'a şikayet ettiler ve THY'nin ait olduğu İstanbul'a gereksiz yere indik. Bu yüzden 8 saat uçtuk. Ama başka kulüp olsa, böyle bir problem çıkmazdı" ifadeleriyle İspanyol şirketlere yüklendi. 49 kulüp personeli (futbolcu ve yönetici), 20 taraftar ve 40 futbolcu ailesinden olmak üzere toplam 186 kişinin yer aldığı THY'nin özel olarak tahsis ettiği TK 3790 sefer sayılı uçak dün saat 15:45'te İstanbul'a geldi. Atatürk Havalimanı'nda körüğe yanaşmayan ve açıkta duran uçak, bir süre bekledikten sonra TK 3648 sefer sayısı ile saat 16:35'te Abu Dabi'ye hareket etti. Takımın turnuva sonrası Abu Dabi'den dönüşü de yine Türk Hava Yolları uçağıyla olacak.

UÇAKTAN ÇOK ÖZEL KARELER
Türk Hava Yolları'nın Barcelona için tahsis ettiği özel uçak, adeta 5 yıldızlı oteli andırıyor. Messi bu konforun keyfini çıkarırken, uçaktaki Türkçe uyarılar ve THY logolu eşyalar dikkat çekti.