İzni iptal edilsin

Çarşamba 16.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 16.12.2009 14:57
ABONE OL
Usta kalem Hıncal Uluç, bugünkü yazısında Galatasaray teknik direktörü Rijkaar'ı eleştirdi. Uluç "Rijkaard futbolu bilmiyor, antrenörlüğü bilmiyor, insan psikolojisinden anlamıyor. Ben çalışma bakanı olsam çalışma iznini iptal ederdim" dedi.

Hıncal Uluç, Fotomaç Gazetesi'nde Bülent Can ile yaptığı söyleşide şunları söyledi;

Galatasaray'ın, istikrarsız futbolu devam ediyor. Geçen hafta öne geçtiği maçtan 1 puanla ayrılan Cimbom, bu defa da maça kötü başladı. Maçı çevirdi ama Antalyaspor da çok rahat kazanabilirdi. Galatasaray son dönemde savunma hataları ve yenilen gollerle dikkat çekiyor. Niye bu konuda önlem alınamıyor?

Rijkaard kardeşim, "Benim futboldan anlamadığımı söyleyenler var" demiş. Rijkaard'ın 'futboldan anlamadığını' söyleyenler yok, söyleyen var. Ben, Hıncal Uluç... Söylediğim yer de Fotomaç... Haldun Üstünel kardeşim, şimdi bu söyleyeceklerimi önce kendin oku; sonra da Rijkaard'a tercüme ettir, sonra da hanginizin cesareti yetiyorsa, gelin karşıma konuşalım.

Bu açık bir meydan okumadır; Haldun Üstünel'e ve Rijkaard'a... 1- Rijkaard futbolu bilmiyor. a- Çünkü eline aldığı oyuncuların o gün oynadıkları futbolla, bugün oynadıkları futbol arasında dağlar kadar fark var. Avrupa'nın peşinde olduğu adamları aldı, bugün onlar topa vuramıyorlar. Demek ki Rijkaard iyi antrenman yaptıramıyor. b- Koçluğu bilmiyor. Rakip takımın hocasına 'Şu anda Galatasaray'da değişiklik yap da 'maçı sen kazan' desen; o rakip takımın hocasının, o da çok iyi bir hoca ise bulabileceği değişiklikleri buluyor ve Rijkaard o değişiklikleri yapıyor. Ben hayatımda bu kadar kötü koçluk görmedim. Takım 2-0 mağlup, Nonda kenarda oturuyor. Galatasaray'ın sahada santrforu yok. Takım 2-0'dan durumu 3-2'ye getiriyor, yani galip duruma geçiyor ve tek farklı galibiyeti koruma telaşına düşen Rijkaard'ın yaptığı işe bak: Bir bek çıkıyor, santrfor Nonda oyuna giriyor. 69. dakikadan sonra, alay eder gibi! Galatasaray seyircisiyle alay ediyor, Galatasaray camiasıyla, futbolla alay ediyor. Bana bir izah etsin. Uğur'un yerine Nonda'yı oyuna almasını bana bir izah etsin. Galatasaray'ın gole ihtiyacı olduğu zaman Nonda'yı oyuna almamasını bana bir izah etsin!.. 2- Franco kaleciliği bilmiyor. Aykut gibi, Ufuk gibi Türk Milli Takımı'nın kalesini devralmaya hazır adamlar kenarda beklerken, bu kaleciliğin k'sindan habersiz adamda niye ısrar ediyor? 3- Haldun Üstünel ve bay Rijkaard, benimle beraber Lig TV'ye gelip, şu son Antalya maçının 90 dakikasında Barış'ı izleyebilirler mi?

HATADA ISRAR EDİYOR
Barış futbolu bilmiyor, hiç bilmiyor. 90 dakika sahada kalıyor. Takımı eksik oynatmakla kalmıyor, rakip takımı da fazla oynatıyor. Galatasaray 10 kişi oynasa daha iyi oynar. Orada 'biri var, Barış var' diye top atıyorlar ve attıkları top rakibe gidiyor. Top rakip kontratağı olarak geri dönüyor. Ben hayatımda bu kadar kötü bir futbolcu görmedim. Israrla oynatıyor son haftalarda.

_Fazla forma şansı bulamayan Keita ve Elano, Antalya karşısında oldukça etkiliydi.
Keita'yı, Elano'yu oynatmazken, Barış ile oynuyor. Haftalarca Galatasaray'ı oyun kurucusuz oynattı. Üç ön libero ile Galatasaray, üçer üçer gol yiyordu. Nihayet elinde Elano gibi bir adamın olduğunu ve onu kazanması gerektiğini fark etti. Elano şimdi takımın en iyisi. 'Bu adam futboldan anlamıyor' diye bas bas bağırdığım için mecbur kaldı ve oynattı. Galatasaray savunma yaptıkça gol yedi. Savunma yaptıkça gol yedi. Galatasaray topu ileride tuttuğu zaman takır takır gol atıyordu. Bir de kötü antrenman yaptırıyor. Geçen senelerdeki Servet ile bugünkü Servet'i mukayese et; Servet futbolu unuttu. Rijkaard'ın olmadığı dönemdeki Hakan Balta ile bugünkü Hakan Balta'yı mukayese et; Hakan Balta futbolu unuttu. Bunların hepsi mi tesadüf!.. Nonda iyi futbolcu değildi ama biraz oynuyordu. Şimdi Nonda yok, sahada yok. Galatasaray 3-2 galip ve Nonda'yı oyuna girdiği andan itibaren seyredelim; takıma hangi katkıda bulundu ki oyundan Arda alındı!.. 3-2'yi korumaya uğraşıyorsun, ileride bir tane adamın kalmış; Arda'yı da çıkarıyorsun ki Antalya kalecisiyle birlikte 11 kişi üzerine gelsin. Aynen Kasımpaşa, Manisa maçlarındaki hatasını tekrarladı. Aynı hatayı üst üste yapmak bir zekasızlık gösterisidir. Her maçta yeni bir hata yapsa Rijkaard, bir itirazım yok. 'İnsanlık hali' der geçerim. Ama aynı hatayı ısrarla yapıyorsa ve onun bu hatayı ısrarla yapmasına göz yumuyorsa Galatasaray yönetimi, ben onların zekasından da şüphe ederim. Onun için dikkat et, artık Rijkaard'a hitap etmiyorum. Şimdi ki hitabım Rijkaard'ı getiren Haldun Üstünel'e... Vicdanın sızlamıyor mu; 'Ben yanlış yapmışım' demiyor musun? Galatasaray'ın futbol yöneticisi olarak bu adamla çalışmaya utanmıyor musun? Antrenör değil, koç değil, insan psikolojisinden anlamıyor.

KAHKAHA İLE GÜLDÜM
Gazeteyi okurken güldüm; arkadaşım darılmasın... Rijkaard, Keita için "Kredisi bitti" demiş de Keita, bu söz üzerine kendine gelmiş ve oynamaya başlamış!.. Eğer sizin insan analiziniz buysa, anlayışınız buysa, sizin de anlayışınıza, gazeteciliğinize şaşayım ben!.. Vay anasını sayın seyirciler!.. Adam Rijkaard'a rağmen ayakta duruyor, Rijkaard'a rağmen oynuyor, Rijkaard'a rağmen kazandırıyor, kimse bunun farkında değil.

_Savunmada stoper olmayan Mehmet Topal ve Hakan Balta yerine sezona da iyi başlayan Emre Aşık'ı oynatsa daha iyi olmaz mıydı?
Bilmiyor. Adam, futbolu bilmiyor. Adam, psikolojiyi bilmiyor. Adam antrenörlüğü bilmiyor. Adam, hiçbir şeyi bilmiyor. Ben çalışma bakanı olsam, samimi söylüyorum, Rijkaard'ın çalışma iznini iptal ederim. 'Türk futboluna zarar veriyor' diye. Gerçekten dünyanın en iyi casusunu getirsen, 'yok et' diye bunu yapardı. Şu lige bak: Fenerbahçe top oynamıyor. Beşiktaş top oynamıyor. Kimsenin bir şey oynadığı yok. Şu kadro ile Galatasaray'ın şu anda şampiyonluğunu ilan etmesi, 10 puan önde olması lazımdı. Galatasaray 4. sırada... Ama artık Rijkaard benim muhatabım değil. Bunun sorumlusu Haldun ile Adnan'dır.


SPOR GÜNDEMİNDEN BAŞLIKLAR

"KARNEYİ VERDİ! " HABERİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ...


"MAKUKULA'YI AL BAŞKAN" HABERİNİ OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ...

GALATASARAYA GELEN EN İYİ YABANCILAR (Galeri İçin Tıklayınız )

GALATASARAY ALBÜMÜ (Galeri İçin Tıklayınız )


ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ...