Ankaragücü, Lemerre ile sözleşme imzaladı

Salı 22.12.2009 00:00
ABONE OL
Ankaragücü, daha önce prensip anlaşmasına vardığı Fransız teknik adam Roger Lemerre ile resmi sözleşme imzaladı.

Saray Tesisleri'nde düzenlenen ve kulüp başkanı Ahmet Gökçek'in yanı sıra bazı yöneticilerin de hazır bulunduğu imza töreninde Fransız teknik adam ile 6 ay ve ardından 1 yıl da opsiyonlu olmak üzere resmi sözleşmeye imza atıldı.

Törende ilk olarak söz alan kulüp başkanı Ahmet Gökçek, uzun süredir teknik direktör arayışında olduklarını, son olarak da Roger Lemerre ve Ümit Özat ikilisinde karar kıldıklarını belirterek, ''(Türkiye'nin gücü Ankaragücü) sloganımızı, gerçeğe dönüştürmek için elimizden geleni yapıyoruz'' dedi.

Teknik direktör arayışlarının 7-8 haftayı bulduğunu ve bunun da yönetim kurulunun ince eleyip, sık dokumasından kaynaklandığını ifade eden Gökçek, ''Gerek Lemerre, gerekse de Ümit Özat, futbol dünyasının önemli isimleri arasında yer alıyor. Hocamız, Fransa'da büyük başarılara imza atmış, dünyada saygı duyulan bir teknik adam. Ümit Özat, Türkiye'de çalışmaya karar verdiği an ilk olarak bizimle çalışacağına dair söz vermişti. Her iki hocamıza da teşekkür ediyorum. Ekip olarak çok çalışarak Ankaragücü'nü çok iyi yerlere taşıyacağız'' diye konuştu.

TEKNİK DİREKTÖR ROGER LEMERRE
Ankaragücü'nün yeni teknik direktörü Roger Lemerre ise Saray Tesisleri'ni dünyada gördüğü en iyi tesis olarak nitelendirirken, ''Teknik ve idari yapısı dikkat çekici olan Ankaragücü'nün sorumluluğunu bana verdikleri için, başkan ve yönetim kuruluna teşekkür ederim'' dedi.

Kendilerine sunulan olanaklarla en iyiyi yapmaya çalışacaklarının altını çizen Fransız teknik adam, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Ankara, büyük bir başkent. Daha önce iki kez Ankara'ya gelmiştim. Buradaki havayı tamamen Avrupai buluyorum. Türkiye, Avrupa Birliği'ne girerse, bundan en büyük mutluluğu duyacak kişi benim. Ankaraspor ile olan birleşme, kulüp adına kolay olmamıştır. Ancak bu başarıya ulaşan başkanımızı tebrik ediyorum. Kulüp, en iyi olmak için tüm imkanlara sahip. Şimdi ekip ve yönetim olarak yeteneklerimizi ortaya koyma zamanı. İstanbul ile olan çekişmeyi biliyorum. Başarı için elimizden geleni yapacağız.''
Lemerre, takımda birçok futbolcunun yer aldığının hatırlatılması üzerine ise ''Çok kişiyi idare etmek zordur. Bu kadar kalabalık bir oyuncu grubunda, çekişme ve mücadele gücü düşer'' dedi.

Fransız teknik adam, Ankaragücü'nün Turkcell Süper Lig'de son sıralarda yer almasını nasıl değerlendirdiği sorusu üzerine, ''Şu an itibariyle son sıralarda yer alıyor olabiliriz, ama yeteneklerimizi ortaya koyarak, üst sıralara tırmanacağız. Oyuncular hakkında çok fazla bilgiye sahip değilim. Sivasspor maçını izledim. Bu maçta çok fazla bireysel hata oldu. Ortaya konan oyunun özüyle ilgili çok fazla endişe duymuyorum. Ama oyun yapısıyla ilgili ele alınması gerekenler var. Bugünün gerçeği, yarının gerçeği demek değildir. Başarısızlıktan çıkarılacak çok dersler vardır'' ifadelerini kullandı.

Lemerre, sözleşmenin neden kısa süreli yapıldığı ile ilgili bir soruyu ise, ''6 aylık süre sonunda devam edip etmeyeceğimize karar vereceğiz. Yapılan bu sözleşme dürüstlük meziyetidir. Ben, çalıştığım her yerde ayrılırken bile olumlu izler bırakarak gitmek istemişimdir. Sezon sonunda, devam edip etmeme konusunu başkanımızla konuşacağız'' şeklinde yanıtladı.

ÜMİT ÖZAT

Fransız hoca Lemerre'in yardımcılığını yapacak olan Ümit Özat ise 2.5 yıl aradan sonra tekrar Türkiye'ye döndüğü için çok mutlu olduğunu söyledi.

Hayatında hiçbir zaman plan ve program yaparak yaşamadığını, her zaman içindeki sesi dinlediğini vurgulayan Özat, şunları söyledi:

''Başkanımız Ahmet Gökçek ile 10 yılı aşkın bir süredir tanışıyoruz. Belki çok sık görüşme imkanımız olmuyor, ama her biraraya gelişimizde kaldığımız yerden devam ediyoruz. Başkanımızın gözlerindeki başarıya ulaşma hırsı, Türkiye'ye dönmemde önemli rol oynadı. Türkiye'de yardımcı antrenörlük yapmak istemiyordum. Hocamızın ismi, başarıları ve bana katacakları nedeniyle de bu teklife sıcak baktım. Ankaragücü'nün ve başkanımızın bendeki yeri ayrıdır. Güzel bir başlangıç yapıyoruz, umarım sonu da güzel olur.''