"Kulübün borcu 400 milyon TL"

Beşiktaş Kulübü'nün 31 Ocak'ta yapılacak olağan genel kurulunda başkanlığa adaylığını ilan eden Murat Aksu, kulübün borçlarının mevcut yönetim tarafından açıklandığı gibi 180 milyon değil, yaklaşık 400 milyon TL düzeyinde bulunduğunu iddia etti.

Murat Aksu, CNBC-e Business dergisine yaptığı açıklamada kulübün bugünkü durumuna ilişkin değerlendirmelerini ve geleceğe dönük projelerini anlattı. Mayıs 2004'teki olağanüstü kongrede girdiği yönetimden 2007 yılında ayrılan Murat Aksu, kötü idare edildiğini ileri sürdüğü kulübü düzlüğe çıkarmak için Ali Baransel, Kemal Gençer, Murat Akdoğan, Emre Berkin, Merdan Araz gibi iş ve finans dünyası ağırlıklı isimleri kastederek "Mali anlamda bataktaki Beşiktaş'ı düzlüğe çıkaracak isimlerle yola çıktık" dedi.

Beşiktaş'ın şu andaki yönetim zihniyetini değiştirmeye talip olduklarını belirten Aksu şunları söyledi:

"107 yıllık mazisi olan bir kulübün bu yönetim felsefesiyle kaybolacak birkaç yılı daha yok. Beşiktaş'ın Türkiye için bir spor kulübünün ötesinde değeri var. Türkiye'de 100 yılın üstündeki müessese sayısı bir elin parmakları kadar. Böyle bir yapıyı babadan kalan bir işletmeyi yönetir gibi yönetemezsiniz. Bunun için de değişim şart."

Kulüp yönetiminin sadece yönetim kuruluna bırakılamayacak kadar önemli olduğunu vurgulayan Aksu, katılımcılığa önem vereceklerini de şu sözlerle dile getirdi:

"Şu an diyoruz ki, ben ve 18 arkadaşım bu yükü sırtlamaya yetmez. Süpermen değiliz. Camianın tamamı ile bu işi birlikte götüreceğiz. Herkes elini taşın altına koyarsa bu işi başarırız."

TAKIMIN GELECEĞİ İPOTEK ALTINDA
Murat Aksu, Beşiktaş'ın 181 milyon lira olarak açıklanan borçlarının nasıl temizleneceği sorusu üzerine ise aslında bu rakamın açıklanandan çok daha yüksek olduğunu söyledi. Beşiktaş'ın yıllık gelirlerinin 100 milyon liraya ulaştığını ifade eden Aksu şunları belirtti:

"180 milyon liralık borcu sportif hedeflerinizden taviz vermeden sıkı bir mali disiplin ve doğru işleyen bir finans yönetimiyle 2-3 yılda temizlersiniz. Ama keşke işin aslı öyle olsaydı... Kulübün reel borcunun 400 milyon liranın üstünde olduğunu düşünüyoruz. Üstelik geleceğe yönelik 5-10 yıllık dönemi kapsayan bazı büyük gelirleri de temlikli. Yani Beşiktaş'ın yakın ve orta vadede geliri yok gibi.2004'te biz kulübü teslim alırken 20-30 milyon dolar civarında borç vardı. Ben, 2007'de yönetimden ayrıldığımda ise 70 milyon dolar civarındaydı. Şu andaki mevcut fotoğrafa göre borç 181 milyon lira. Ama kira gelirleri temlikli. Yayın gelirleri temlik altında. Sponsorlukların gelecek dönemlere ait parasını almış ve harcamışsınız. Yani gelecek 3-5 sene hiçbir geliri kalmamış kulübün. Bunu da borç hanesine yazmak lazım. Geleceği ipotek altında Beşiktaş'ın."

TAHVİL İHRACI PLANLIYORUZ
Ağır borç yükünün altından kalkmak için göreve gelir gelmez günlük nakit akışını sağlamak için yönetim kurulu üyelerinin de şahsi kefaletleriyle kredi alarak işe başlayacaklarını anlatan Murat Aksu, ayrıca gerçek borcu görmek için iki uluslararası bir şirkete çapraz denetim yaptıracaklarını kaydetti. Aksu, daha sonra izleyecekleri yolu da şöyle anlattı:

"İlk altı aylık dönemde tahsisli sermaye artırımı ve bazı satış gelirleri için tahvil ihracı yapmayı planlıyoruz. Mevcut sponsorluk anlaşmalarını gözden geçireceğiz. Burada stadyum projesi ve yeni kongre üyelik modeli oldukça önemli bir yer tutacak. Şu anda arkadaşlarımız yoğun bir biçimde gerek şirketin gerekse derneğin mali yapıları ve nakit akışını incelemeye çalışıyor. Seçimleri kazanırsak neyle karşılaşacağımızı bilmek istiyoruz. Ayrıca mali şeffaflığı getireceğiz. İdari ve mali disiplin gelecek Beşiktaş'a. Bilgiler herkesle paylaşılacak. Nakit akış tablolarını görmeden söylemek çok zor ama eğer seçilirsek ilk göreve geldiğimiz gün 30-40 milyon liralık bir kaynak lazım olacak. Bu rakamı da kısa vadeli bir dış krediyle yaratmayı planlıyoruz. Ondan sonra, 12-24 ay arasında, geliri giderine eşit, zarar etmeyen bir kulüp yapısı planlıyoruz. Ardından da borçları yeniden yapılandırmak istiyoruz. Açıkçası bu rakamdaki borcu bir, iki senede hallederim demek akılcı olmaz, yalan olur."

Kulübün, mevcut başkan Yıldırım Demirören'e olan 60 milyon liralık borcu konusuna da değinen Aksu, "Borç konusunu çapraz denetimden sonra Sayın Demirören ile konuşur, hallederiz. Kulüp başkana nasıl altı yılda borçlandıysa, başkan da parasını mutlaka alır Beşiktaş'tan. Ancak şunu da önemle belirtmek istiyorum; Yıldırım Demirören, hibe veya yardım yapmamıştır. Beşiktaş'ı kendisine borçlandırmıştır."

BARSELONA'NIN YÖNTEMİNİ İZLEYECEK
Beşiktaş Kulübü'nde, İspanyol takımı Barselona'nın uyguladığı modelle Türkiye'de bir ilki gerçekleştirme iddiasında da bulunan Murat Aksu, bu modeli şöyle ayrıntılandırdı:

"Barselona 14 kişiden oluşan bir yönetim kurulu ile yönetilirken, avukat, danışman, spor yöneticisi, küresel şirketlerde ve bankalarda yöneticilik yapmış, kulübü hayatının önemli bir parçası olarak gören sıkı bir ekibi bir araya getiren Juan Laporta delegeleri projelerine inandırdı ve 15 Haziran 2003'teki seçimleri kazandı. Laporta, 45 maddelik acil bir planı devreye soktu. Kulübün gerçek zararının 72 değil, 164 milyon euro olduğu ortaya çıktı. İlk hedef sıfır bütçe açığı olarak belirlendi. Ne olursa olsun zarar edilmeyecekti. Yönetim kurulu yeni iş planını borçlu bankalarla paylaştı, onları da inandırdı. Finansal darboğazın aşılması için gerekli nakit akışlarını yaratarak neredeyse çıkmaza giren ekonomik sistemi döndürmeyi başardılar. Yeni yönetim net hedefler ortaya koyarak organizasyon yapısını değiştirdi ve agresif adımlar atarak, değişimi an be an gerçekleştirdi. Bu gerçek bir başarı öyküsü."

Murat Aksu, seçildikleri takdirde Beşiktaş'a on binlerce yeni üye kazandırarak hem kulüp ekonomisine yıllık 30 milyon dolar seviyesinde katkı sağlamayı, hem de kulüp içi demokrasiyi sağlam temeller üzerine oturtmayı başaracakları iddiasında bulundu.

METİN, ALİ VE FEYYAZ'I YETİŞTİREN ALTYAPI SİSTEMİNE DÖNÜŞ
Beşiktaş'ın gelirlerinin çok üstünde transfer harcaması yapmasını eleştiren Aksu, "Elinizde iki kupa kazanmış bir takım var ve dünyanın parasını harcayarak yeni oyuncular alıyorsunuz. Ancak alınan futbolculardan bir veya iki tanesini ilk 11'de oynatabiliyorsanız ortada bir yanlışlık var demektir" dedi. Yönetime gelmeleri halinde Beşiktaş'ta gerçek anlamda futbol direktörlüğü modelini kuracaklarını, altyapıya çok önem vereceklerini anlatan Aksu, şunları söyledi:

"Hedefimiz üç yıl sonra Beşiktaş altyapısından gelmiş, A takımda oynayan en az üç futbolcu görmek. Pahalı transfer politikasına karşıyım. Her sene bir tane çok büyük yıldız transfer etmek istiyoruz. Bence bir tane yıldız yeterli. Diğerlerinin asker olması lazım. Metin, Ali, Feyyaz'ın yetiştiği eski özkaynak düzenine döneceğiz. Kulüp bu şekilde senede 20-25 milyon dolar kazanacak. Kulübün en önemli harcama kalemi profesyonel sporculara ödenen transfer bedelleri, maaşlar ve primler. Bu giderlerin rasyonel hale gelmesi lazım. Önce mevcut kontratları yeniden düzenlemek gerekiyor."

Murat Aksu, amatör branşları Anadolu'ya yayacaklarını, basketbol ve futbol dışındaki tüm branşları hangi şehirde seyircisi varsa sponsorlar desteğinde oraya taşıyacaklarını, bu sayede kulübü 20 milyon liralık yükten kurtaracaklarını söyledi. Beşiktaş Üniversitesi kurmak istediklerini, Beşiktaş Kolejleri'ni yurt geneline yaymayı düşündüklerini açıklayan Aksu ayrıca, Beşiktaş Spor Kolejleri'nde burslu sporcular yetiştirmek istediklerini anlattı.
BİZE ULAŞIN