"G.Saray'da başıboşluk var"

Galatasaraylı eski milli futbolcu Hakan Şükür, Sarı-kırmızılı yönetimi eleştirerek, "Galatasaray'da bir başıboşluk dikkat çekiyor" dedi.

Ailesiyle birlikte Abant Tabiat Parkı'nda bulunan Palace Otel'de tatil yapan Hakan Şükür, tatil dönüşü gazetecilerin sorularını yanıtladı. Hafta sonu tatilin ardından otelden ayrılan eski milli futbolcu, Beşiktaş'ın Türkiye Kupası'ndan elenmesinden Milli Takım'ın başına getirilecek olan teknik direktöre kadar birçok soruyu yanıtladı. Türk Milli Takımı için adı geçen İtalyan Teknik Direktör Giovanni Trappattoni'yi değerlendiren Hakan Şükür, "Tecrübeli bir antrenör, kariyerinde başarılar var.

Futbolun temel ilkelerini bilen biri. İsmiyle Türk futboluna bir şeyler katabilecek bir kişi. Yabancı olacağı şu anda tam olarak kesin olmasa bile böyle söylemler var. Yetkili kişiler böyle istiyor. Hayırlısı olsun. Bu saatten sonra kimin geleceği değil, bizim ona nasıl destek vereceğimiz önemli. Milli takımlarda başarılara sinerji ile ulaşabilirsiniz. Trappattoni de tabii ki iyi bir antrenör" dedi.

Her zaman için yerli teknik adamdan yana olduğunu belirten Şükür, "Bu konuda söyleyeceklerimiz çok sivri olabilir. Birçok isim birinin yanına getirilip tecrübe edilsin diye söyleniyor. Bunlar klişeleşmiş sözler. Ben doğruluğuna inanmıyorum. Milli takımla adı geçen arkadaşlarımızın yakalamış oldukları başarılar var. İmkansızlıklarla yapmış oldukları var. Türk futbolunu tanımaları var. Yabancının ise bir tek rahatlığı var. Buraya geldiği zaman buradaki medya ortamından çok fazla etkilenmeyeceği, çok az ülkede bulunacak olması ve az yıpranacak olması. Aslına bakarsanız kendi kendi ile çelişkileşen bir durum bu. Ben her zaman kendimde dahil yerli antrenör olmasından yanayım" diye konuştu.

Yerli antrenörlere yeterince destek verilmediğini ifade eden Hakan Şükür, "Fatih hocamız dahil yerli tüm antrenörler ekmeğini taştan çıkartanlar oldular. Bunlara sahip çıkıldı desek çok doğru olmaz. Destek olundu desek çok doğru olmaz. Ağır eleştiri bombardımanına hepsi tutuldular. Bizler futbolcuyken, onlar antrenörlük dönemlerinde. Ama oralardan çıkış noktalarını bildiler. Hareket ve davranışlarını ona göre ayarladılar. Onun dışında kısmen de olsa büyük başarıları yerli antrenörlerle yaşadık. Bütün bu zorlukların arasında yaşanan başarı bence daha kutsaldır" şeklinde konuştu.

Galatasaray'ın golcü futbolcusu Milan Baros'un ayağına platin taktırmasını sarı-kırmızılı takımda başıboşluğun göstergesi olduğunu söyleyen Hakan Şükür, şöyle devam etti;
"Konunun çok içinde değilim. Sağlık sorunu. Her futbolcu kendi doktorudur. Nasıl hissediyorsa öyle hareket eder. Bir yerde de böylesine camialarda yönetimsel olarak ne kadar başıboşluğun olduğunu gösteren bir tablo ortada. Bir futbolcu kendi başına gidip bu kararı verip ameliyat oluyorsa çok doğru değil. Doğru bir koordinasyon olmadığını düşünüyorum"

İstanbul Büyükşehir Belediyespor'a 1-0 yenilerek Ziraat Türkiye Kupası'nda elenen geçen yılın şampiyonu Beşiktaş'ın bu sezon şampiyonluk yarışında daha şanlı olduğunu söyleyen Şükür, sözlerini şöyle tamamladı:

"Beşiktaş geçen sene ve bu sezonda çok inişli çıkışlı dönemler yaşadı. Futbol takımlarında bu dönemler zaman zaman olabilir. Üst üste maçların oynandığı bir süreç. Olabilir. Futbolun içinde bunlar var. İki sene üst üste kazanan bir takımın psikolojik anlamda, 'Nasıl olsa biz kazandık' gibi düşünen futbolcu kadrosu bu duruma sebebiyet verebilir. Gruba baktığınızda boş değil. Ama Beşiktaş gibi bir camianın kupada olmayacak olması diğer takılara umut verecek. Bence Beşiktaş'ı ligde şampiyonluk için biraz daha avantajlı konuma getirecek"
BİZE ULAŞIN