Curling Ligi kuruluyor

Buz Pateni Federasyonu tarafından Mart ayına kadar oluşturulması planlanan Curling Ligi'ne katılmak için 40 takımın başvurduğu bildirildi.

Buz Pateni Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Curling Şube Sorumlusu Nurettin Arıcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, curlingin Türkiye'de çok yeni bir spor olduğunu, buna rağmen lig kurma çalışmalarını tamamlamak üzere olduklarını söyledi.

Curling Ligi'ne katılmak isteyen çok sayıda takım bulunduğunu belirten Arıcan, ''Türkiye'de curling sporunda talep patlaması var. 2011 Dünya Üniversiteler Arası Kış Spor Oyunları'nın Türkiye'de, Erzurum'da düzenlenecek olması, bu spora ilgiyi artırdı'' dedi.

Curling Ligi'ne Kocaeli'nden 14, Erzurum'dan 12, Ankara'dan 6, İstanbul'dan 4, Denizli, İzmir, Eskişehir ve Sakarya'dan 1 olmak üzere toplam 40 takımın başvurusunu aldıklarını belirten Arıcan, şöyle konuştu:
''Curling, gelişmiş ülkelerde çok yaygınken bizim ülkemizde bildiğiniz gibi çok yeni bir spor. Federasyon olarak bu spor için bir lig oluşturma kararını aldığımızda büyük ilgi gördük. Martta kurulacak Curling Ligi'ne yeni kurulan 40 takım katılmak için başvuruda bulundu. Başvurular, şubatın son haftasına kadar devam edecek. Bu takımlar arasından en iyilerini, her bir il için kontenjan koyarak seçeceğiz ve ligde 20 takım olacak.''

CURLİNG SÜPER LİGİ DE KURULACAK

Bu yılın mart ayına kadar Curling Ligi'nin kurulmuş olacağını ifade eden Arıcan, 20 takımın kabul edileceği bu ligden 8 takımı seçerek önümüzdeki yıl da Curling Süper Ligi oluşturmayı planladıklarını bildirdi.

Curling Ligi'ne halkın büyük ilgi göstereceğine inandıklarını ifade eden Arıcan, ''Curling Ligi'nin, futbol, basketbol ve voleyboldan sonra en çok takip edilecek lig olacağına inanıyoruz. Şimdiden bu spora yönelik bir talep patlaması var. Kısa sürede takım sporları arasında önemli bir yeri olacak'' şeklinde konuştu.

Curling'in yeni bir spor dalı olması nedeniyle özellikle alt yapı sıkıntısı çektiklerini anlatan Arıcan, şöyle devam etti:

''Şu anda Erzurum, Ankara, İstanbul ve Kocaeli'nde buz paten salonlarımız var. 2010 yılında da 10 salonumuz olmuş olacak. Bunların 5'i 2011 Dünya Üniversiteler Arası Kış Spor Oyunları'na ev sahipliği yapacak olan Erzurum'da, diğerleri de Ankara, İzmir, İstanbul, Kocaeli ve Denizli'de olacak. Bizim takımlarımızın özellikle antrenman yapacağı salon sayısının artırılmasını bekliyoruz. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünden bu konuda yardım talep ettik ve bize curling takımları için 4 pist yapılması yönünde söz verildi.''

Federasyon olarak curling sporuna büyük önem verdiklerini vurgulayan Arıcan, ''Takımların finanse edilmesi için 350 bin TL kaynak ayırdık. Takımlarımıza daha çok destek olmaya çalışacağız'' diye konuştu.
BİZE ULAŞIN