'Arda'ya 25 milyon Euro verilmeli'

Cuma 02.04.2010 16:02
Güncelleme: Cuma 02.04.2010 16:05
ABONE OL
Galatasaray'ın eski futbolcusu ve teknik direktörü Bülent Korkmaz, Radyospor programcısı Aydın Cingöz'ün hazırlayıp sunduğu programına konuştu.

Gündeme dair çarpıcı açıklamalar yapan Korkmaz'ın açıklamaları şöyle:

KOVULMADIM İSTİFA ETTİM
Azerbaycan'dan ayrılışımın temel nedeni yönetimin benim bilgimin dışında futbolcularla toplantı yapılmış. Bunun üzerine görevi bırakmadım. Yazıldığı gibi istifamı isteyen yönetim değildi, istifa eden bendim. Azerbaycan'da futbol adına her şey çok zor. Kar yağdığında sahaya temizleyecek ekip olmadığı için ekibimle birlikte karı ben ve arkadaşlarım temizledik. Azeriler Türk futbolunu ve Türkiye'ye dair her şeyi çok yakından takip ediyorlar.

Azerbaycan'da bir gün tekrar çalışabilirim, çalışmam demem. Benim için farklı ve önemli bir deneyimdi. 2012 elemelerinde milli takımımızın Azerbaycan ile deplasmanda oynayacağı maç zor olacaktır.

ARDA GÜNDEMİN DIŞINA ÇIKMALI

Arda hatalar yaptı ve yapacak. Ancak bu hatalardan ders almalı bana göre Arda'nın yapması gereken gündemin dışına çıkmalı. Kendini unutturmalı. Galatasaray'da oynuyorsanız her şey dikkat etmek zorundasınız. Arda çok zeki ve yetenekli bir futbolcu. Bugün Galatasaray'ı düzlüğe çıkaracak isimlerden biri Arda. Arda buna yoğunlaşmalı.

ARDA SEZON SONU GİTMELİ

Arda, sezon sonu geleceği için Avrupa'ya gitmeli. Burada kalarak kendine zarar verebilir. Benim dönemimde de Arda'ya her ülkeden teklif geldi. Liverpool isterse Arda'ytı alır. Arda'da zaten bunu söylüyor.

AZİZ YILDIRIM ARDA'YA 25 MİLYON EURO VERMELİ
Türkiye'de sıradan futbolcular 8-10 milyon Euro ise Arda çok daha pahalı. Aziz Yıldırım Arda'ya 15 değil 25 milyon Euro vermeli. Bu para verilse bile Arda, Galatasaray'ı bırakıp Fenerbahçe'ye gitmez. Eğer Aziz Yıldırm Arda'yı alırsa aldığının üstünde bir fiyata satar. Arda çok nadir bir futbolcu. İnşallah sezon sonu gider.

RIJKAARD DOĞRU TERCİH
Rijkaard'ın kariyeri tartışılmaz. Galatasaray doğru bir tercij yaptı. Rijkaard'ın Galatasaray'ı çalıştırması çok doğal. Rijkaard'ın tartışılmasını doğru bulmuyorum.Galatasaray'ın hedefi şampiyonluktur. Şampiyonluk dışı sonuçlar Galatasaray'da başarı sayılmaz. Eğer Rijkaard tartışılacaksa sezon sonunda tartışılmalı.

AVRUPA LİGİ'NDE BAŞARI YOK
Galatasaray, Avrupa Ligi'nde en az yarı final oynamalıydı. Galatasaray'ın kalitesi finale kadar gidecek kalitedeydi. Kadro yapısı ve yatırımlara baktığımızda Galatasaray Avrupa Ligi'nde çok başarısız oldu.

SEMİH POZİYON ALMAYI BİLMİYORDU
Geçen sezon göreve geldiğimde başkan Adnan Polat'a alt yapının değişmesi gerektiğini ve işleyişin olmadığını söyledim. Düşünün alt yapıdan A Takıma çıkardığımız Semih Kaya bize geldiğinde pozisyon almayı bilmiyordu. Bunu öğretecek olan alt yapı hocaları ama öğretmemişler. Ali Yavaş'tan sonra Galatasaray alt yapısı çok bozuldu. Şimdi göreve Tugay geldi eğer Tugay'a istediği çalışma ortamı sunulursa başarı gelebilir.

EMRE ÇOLAK GALATASARAY'DA OYNAMAZ
Galatasaray alt yapısından çıkan Emre Çolak, takımda oynayacak kalitede değil. Eğer gelişimini iyi tamamlarsa oynar ancak alttan gelen oyuncular sistem bilmiyor, beslenmeyi bilmiyor.

KEWEL GİTMELİYDİ
Kewel çok iyi bir futbolcuydu. Kewel farklı bir futbolcu çok çalışkan ve öğretici bir futbolcu. Galatasaray bugün Kewel'ı arıyor ancak bana göre stratejik bir hata yapıldı. Kamuoyu baskısı ve yönlendirme sakat olan Kewel'in kalmasına, Nonda'nın gönderilmesine neden oldu. Bu önemli bir hataydı. Evet Nonda sürekliliği olan bir futbolcu değildi ancak Baros'un yokluğunda Nonda iş yapardı. Rijkaard, neden Nonda'nın gönderildiğini açıklamalı.

İSİMLER BÜYÜK AMA...
Galatasaray'da transfere çok büyük yatırım yapıldı. Keita ve Elano'nun maliyeti 35 milyon Euro ancak verim istenilen düzeyde değil. Keita çok önemli bir futbolcu ama diğerlerinin katkısı soru işareti!

FATİH TERİM GÜVEN TAZELEMEK İSTEDİ AMA TFF YAPMADI
Hiddink gelebilecek en iyi yabancı isimdi ama her şey sonuçlara bağlı. Fatih Terim başarılı ve Türkiye'de futbola çok katkısı oldu. Dünya Kupasına gidemediği için başarısız. Bana göre Fat,ih Terim güvenoyu almak için görevi bırakıyorum dedi ancak federasyon o güvenoyunu vermedi ve istifasını kabul etti.