'Şike yapması mümkün değil'

Macaristan (A) Milli Futbol Takımı eski teknik direktörü Kalman Meszöly, ''1996 yılındaki Türkiye-Macaristan milli maçında kaleci Zsolt Petry'nin şike yaptığına'' ilişkin Gençlerbirliği Kulübü Başkanı İlhan Cavcav'ın iddialarına tepki gösterdi.

Kalman Meszöly, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1996 Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde Türkiye ile aynı grupta olduklarını, o dönemde Macaristan (A) Milli Futbol Takımı'nın teknik direktörlüğünü yaptığını anımsattı.

İlhan Cavcav'ın şike iddiasının kendisini de ilgilendirdiğini belirten Meszöly, 1996 yılında İstanbul'da oynanan ve şike iddialarına sebep maçın hafızasında canlandığını ifade ederek, maçın ikinci yarısında birçok gol pozisyonunun kaleci Rüştü tarafından kurtarıldığını, karşılaşmayı da Türkiye'nin hakkıyla kazandığını söyledi.

1985-86 sezonunda Fenerbahçe'nin de teknik direktörlüğünü yapan Kalman Meszöly, ''Zsolt Petry'nin 25 bin dolar karşılığında maçı sattığı'' iddiasının çok ağır olduğunu vurgulayarak, ''Ne Petry, ne de başka bir futbolcularının şike yapmasının mümkün olmadığını'' söyledi.

İlhan Cavcav ile Petry arasında o dönem yaşananlardan kendisinin de haberdar olduğunu anlatan Meszöly, ''Gençlerbirliği anlaşmaya uymayarak Petry'e yapılması gereken ödemeyi yapmamış, Petry de UEFA'ya giderek mukavelesinin tek taraflı feshedilmesini sağlamıştır. Bu karardan ötürü Petry'nin bonservisi Gençlerbirliği Kulübü'nden bedelsiz şekilde alındığı için kulüp büyük maddi zarara uğramıştır'' diye konuştu.

Meszöly, yıllar önce yaşanan bu olayı unutamadığı için İlhan Cavcav'ın Petry ile ilgili şike iddialarını ortaya attığına inandığını ifade ederek, ''Kimsenin bu gibi saçma şike iddialarıyla Türkiye ve Macaristan (A) milli futbol takımlarını karalamaya hakkı yok'' dedi.


BİZE ULAŞIN