"Bu takım küme düşer"

Usta kalem Hıncal Uluç, Sivasspor ile deplasmanda berabere kalan Galatasaray'ı çok sert şekilde eleştirdi. Sabah.com.tr'den Özge Aydın ile yaptığı röportaj da Rijkaard'ın Galatasaray ile dalga geçtiğini ifade eden Uluç "Eğer Adnan Polat Rijkaard'ın hala arkasındaysa derhal Galatasaray Başkanlığı'ndan düşürülmeli" dedi.

Galatasaray, deplasmanda zorlanan bir ekip ve Sivasspor karşılaşmasında ağır bri darbe aldı. Bununla ilgili neler söyleyeceksiniz?

Galatasaray'ın şampiyonluk iddiası kaybolmadı. Galatasaray'ın şampiyonluk iddiası zaten yoktu. Bu Galatasaray'ın şampiyon olması mümkün değildi. Bir hafta evvel Eskişehir önündeki hezimeti unuttular tabela 3 yazınca. Vay Galatasaray şampiyonluk potasında. Vay Aslan Galatasaray oldu. Aslan'ın kuyruğunu tramvayın çiğnediğini anlaması için benim Babıali'min üç hafta geçmesini bekledi. Yani şampiyonluk yarışında olduğu iddia edilen bir takım 5 hafta da 11 puan kaybeder mi? 5 haftada kazandığı maç sayısı 1. Bırak şampiyonluğa oynamayı küme düşer bu takım. Galatasaray'ın oynadığı futbol bugün küme düşme futbolu. Bunu abartı olsun diye söylemiyorum. Sivasspor küme düşmemek için Diyarbakırspor ile mücadele ediyor. Sivasspor hangi takım? Ligin Ankaraspor'u saymazsak fiilen oynayan 17 takım içinde 50 gol yiyen tek takım. Ligin en çok gol yiyen ve küme düşme savaşı yapan Sivasspor'a son yarım saatte mahkûm, top çıkaramaz, duvar tenisi gibi topu sadece taca ve ileri atmaya çalışan bir takım kümede kalmaya oynayan bir takımdır. Şampiyonluğa oynayan bir takım değildir.


RİJKAARD ALAY ETTİ
Adnan Polat iftihar etsin. Sözleşmesini devam ettireceğim diye hala ısrar etsin. Rijkaard Galatasaray'ı bu hale getirdi. Ve son Sivasspor karşılaşmasında da Rijkaard Galatasaray ile alay etti. Şimdiye kadar kötü antrenör olduğunu söylüyordum. Bu adam futbolu da bilmiyor, insan psikolojisini de bilmiyor, takımı fizik olarak da hazırlamayı bilmiyor, moral olarak da hazırlamayı bilmiyor, rakibe göre 11 seçmeyi bilmiyor. Seçtiği 11'i de kenarda yönetmeyi bilmiyor. Bir teknik direktörün de olması gereken belli başlı kalitelerin hiç birinin Rijkaard'a olmadığını söylemiştim. Bu hafta görüyorum ki Galatasaray ile alay edecek kadar küstah. Ligin en çok gol yiyen, rakibe en çok pozisyon veren ve de en az gol atan Sivasspor'a karşı 9 savunma adamı ile sahaya çıkıyorsun. Keita ile Santos dışında herkes savunma adamı. Bir kaleci, dört bek, dörtte ön libero. Bu eğer Galatasaray ile alay değilse, bu eğer Galatasaray ile dalga geçmek değilse, bu eğer Galatasaray'ı hiçe saymak değilse ben futbol bilmiyorum.

POLAT GALATASARAY BAŞKANLIĞINDAN ÇEKİLMELİ
Şimdi Adnan Polat çıksın desin bakayım bana Rijkaard'ın arkasındayım diye. Galatasaray ile alay edecek kadar kendini kaybetmiş bir hocanın arkasında ise eğer Adnan Polat derhal Galatasaray başkanlığından düşürülmelidir. Bu kulübü seven kongre üyeleri varsa derhal imza toplasınlar, olağanüstü kongreye gitsinler. Böyle bir zihniyet Galatasaray'ı yönetemez. Rijkaard'ı suçlama dönemlerini çoktan geçtik. Galatasaray ile alay eden teknik adamın arkasında duruyorsa Adnan Polat, Galatasaray'ın başkanlığından atılmalı hatta Haysiyet Divanı'na sevk edilmeli. İhraç edilmeli.

GALATASARAY'I ADNAN SEZGİN YÖNETİYOR
Artık ben Galatasaray'ı Adnan Polat'ın yönettiğine inanmıyorum. Galatasaray'ı Adnan Sezgin yönetiyor. Adnan Polat ile Adnan Sezgin'in arasında ne varsa onu bilemiyorum. Ama Adnan Sezgin'in oyuncağı Adnan Polat. Düşündüğüm ve hissettiğim o.

Takım karşılaşmadan 2-3 gün önce kampa alındı. Ancak görüldü ki bu da pek bir işe yaramadı. Takım kampa alınması ile ilgili neler düşünüyorsunuz?

Galatasaray'ın kampa alınması Rijkaard'ın komikliklerinden. Adnan Polat öyle istiyor bağış üstüne başkan. Yani bu dört ön libero fikrinin de Adnan Polat'tan çıktığı söyleniyor. Adnan Polat'tan çıkmaz o. Onun için söylüyorum Adnan Sezgin var işin içinde diye. Adnan Polat Galatasaray'ı küme düşen Sivas önünde 4 ön liberoya mahkum etmez. Onu ancak İstanbulspor'u yöneten beyinden çıkar bu. Bu Adnan Polat'ın takımı değil. Parçaları yerli yerlerine koyun. O zaman görüyorsunuz ki Adnan Sezgin yapıyor bu işi. Ama Adnan Polat da Adnan Sezgin'e bir şekilde mahkum. Yani onun yüzünden kongreyi kaybediyordu nerdeyse. Buna rağmen vazgeçmiyor Adnan Sezgin'den. Neden?

_Jo'nun bu konuda sabıkası da var ayrıca. Rusya ve İngiltere'deki özel hayatı da ortada.

Galatasaray'daki her şey idaresizliği gösteriyor. Rijkaard diyor ki "Benim futbolcum kendi kendini idare eder. Kampa gerek yok." Bu Rijkaard'ın fikri değil. Bu Rijkaard'ın hocası Michels'in fikri. O açtı bu kapıyı. Ama bu kapıyı açarken, futbolcularını bu bilince getirdi. 'Arkadaşlar bu para ve şöhret oldukça kadın, kız dediğiniz şey hayat boyu var. Ama futboldan para kazanacağınız zaman kısıtlı.' Bunu hepsine anlattı. Milli takım için kamp yapmaları gerektiği zaman da ben oradaydım 88'de. Kampa eşlerinin ve sevgililerinin girmesine izin verdi. Çünkü Michels biliyordu ki onun futbolcusu maçtan bir gece evvel, sabaha kadar karısı ya da sevgilisi ile sevişmez. Yanında olsa bile sevişmez. Maça çıkacağını bilir.

BİZE ULAŞIN