En son kupayı o gördü

Fenerbahçe 27 yıldır Türkiye Kupasını kazanamıyor. Kupayı en son kazandıkları sene 1983 yılıydı. Mersin İdmanyurdu'nu finalde iki kez mağlup eden Fenerbahçeli futbolcular Türkiye Kupasını son kez müzelerine götürmüştü. Final maçında kupayı getiren golü atan Tavşan Mustafa, sabah.com.tr'nin sorularını yanıtladı.

- Fenerbahçe 27 yıldır Türkiye Kupasını kazanamıyor, sizin en büyük özelliğiniz de 27 yıl önce son kupayı kazanan takımın golcüsü olmanız. Hem de final maçında bir gol ve bir asist yaparak, o tarihi kupayı kazandıran futbolcu oldunuz. O maça dair neleri hatırlıyorsunuz?

"Her şeyi hafızamda. 82/83 sezonunun sonlarıydı, o sezonu biz tam 5 kupayla kapattık, ligi şampiyon bitirdik böylesine efsane bir sezondu Fenerbahçe için. Kupada finali Mersin ile oynadık, ilk maçı Kadıköy'de 2-0 kazandık sonra rövanşı Mersin'de yaptık. 2-0 kazandık, birini ben, diğerini Selçuk attı. Benim golün asisti Selçuk, Selçuk'un golünün asistini ise ben yaptım. İlk golü sağdan ben iki kişiyi geçip ortaladım, Selçuk kale önünde plaseyle attı, ikinci golde ise aynı şekilde Selçuk sağdan gelip ortaladı ben plaseyle vurdum gol oldu."

-O gün bugündür Fenerbahçe'nin kupa kazanamayışını neye bağlıyorsunuz?

"27 yıl önce bu son kupa deseler inanmazdım, çünkü bizden sonra kimler geldi geçti, Oğuzlar, Aykutlar, Rıdvanlar, Tanjular, hiçbiri alamadı. Bizim inanılmaz bir arkadaşlığımız vardı, geçen seneki takımda aynı arkadaşlık yoktu, olsa onlar da kazanırdı kupayı ancak bu kez daha umutluyum, bizden sonra Türkiye Kupasını bugünkü kadro alabilir."-27 yıl önceki final maçından sonra size "Fenerbahçe bir daha bu kupayı alamayacak" deseler ne tepki verirdiniz?


"İnanmazdık sadece biz değil, Galatasaraylılar da Beşiktaşlılar da inanmazdı, dünyada kimse inanmazdı, 1983'te ufacık çocuk olan adamlar, askere gitti, geldi, evlendi, çocukları oldu ama Fenerbahçe hala kupayı alamadı."

-Peki bu sezon kupa hasreti son bulur mu?

"Bu sezon takımı iyi görüyorum, daha konsantre olmuşlar ve bilinçli oynuyorlar, bence bu sezon kupayı alırlar."

-27 yıl önceki arkadaşlarınızla görüşüyor musunuz?


"Evet çoğu ile görüşüyorum zaten her sene Fenerbahçe kupayı kaybedince toplanıp, konuşuyoruz, 'ya bu sene de alamadılar' diye. Fenerbahçe kupayı kazanamayarak, bizi efsane yaptı ama biz eski futbolcular olarak böyle efsane olmak istemiyoruz, bu iyi bir efsane değil, inşallah takım bu sezon kupa hasretine son verir de biz de efsane olmaktan çıkarız."

BİZE ULAŞIN