PFDK: Kfr_yk

Yıldırım Demirören'in TFF Başkanı Mahmut Özgener'e attığı 'bn' yazan SMS'in küfür içerdiği tartışmalarına son noktayı PFDK koydu. Beşiktaş'ın Başkanı küfürden değil, sportmenliğe aykırı eylemden 15 gün ceza aldı

Beşiktaş Başkanı Yıldırım Demirören ve Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener arasında yaşanan küfürlü mesaj polemiği, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'nun (PFDK) dün yaptığı toplantıda aldığı karar ile sona erdi. 10 Nisan'da oynanan Beşiktaş-Trabzonspor maçından sonra TFF Başkanı'na gönderdiği mesajlarda küfürlü ifadeler kullandığı iddia edilen Demirören'e (mesajında 'bn' ifadesi bulunuyordu) hakaret nedeniyle değil sportmenliğe aykırı davranıştan dolayı sadece 15 gün hak mahrumiyeti cezası verildi. PFDK böylelikle gündemi meşgul eden küfür polemiğinde son sözü söylemiş oldu. PFDK ayrıca aynı maçtan sonra TFF'nin saygınlığını zedeleyen ve futbolun değerini düşüren sportmenliğe aykırı beyanlarda bulundukları gerekçesiyle Beşiktaş Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak'a 15 gün, yönetici Mete Düren'e de 21 gün hak mahrumiyeti cezası verdi. Yıldırım Demirören'in Trabzonspor maçında verilmeyen penaltı sonrası Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener'e attığı mesaj nedeniyle PFDK'ya sevk edilmesi ise hukukçuları ikiye bölmüştü.

ÖZEL HAYAT TARTIŞMASI
Bazı hukuk adamları, konunun PFDK'ya taşınmasıyla Türk Ceza Kanunu'nun 132. maddesine göre, haberleşme gizliliğinin ihlal edildiğini belirterek suç unsuru yarattığını, mesajın ancak adli makamlara taşınabileceğini belirtiyor. Bazı isimler ise olayın futbol ailesi içinde yaşandığına dikkat çekerek direkt olarak Futbol Disiplin Kurulu'nu ilgilendirdiğini söylüyor.

MADDE 132 NE DİYOR?
Türk Ceza Kanunu'nun Dokuzuncu Bölümünde "Özel Hayata ve Hayatın Gizli Alanına Karşı Suçlar" bölümünün ilgili maddesi şöyle diyor: (1) Kişiler arasındaki haberleşmenin gizliliğini ihlâl eden kimse için bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur. (2) Kişiler arasındaki haberleşme içeriklerini hukuka aykırı olarak ifşa eden kimse bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. (3) Kendisiyle yapılan haberleşmelerin içeriğini diğer tarafın rızası olmaksızın alenen ifşa eden kişi altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. (4) Kişiler arasındaki haberleşmelerin içeriğinin basın ve yayın yolu ile yayınlanması hâlinde ceza yarı oranında artırılır.

SMS'LERDE NE YAZIYORDU?
Demirören, Hukuk Kurulu'ndan kendisine gönderilen savunma talebi yazısını siteye koyarak, yolladığı mesajların dökümünü açıklamıştı. İşte bol bol kısaltma kullanılan o iki mesaj: "Başkan herhalde sizin ekibe kufr etmrk lazımmiski hakemler ftbolla hentbolu karstrmasnlar ve bn l kizil olduğu surece bndan snra karsndayim saygilar" "Baskan levente soyle bzm plaj voleybol takimi sampiyon oldu kupa torenine davetli sende" SABAH'ın başvurduğu futbolun içindeki üç hukukçu farklı görüşler ortaya koydu.

LEVENT BIÇAKCI (UEFA Tahkim Kurulu Başkanvekili)
PFDK'ya gitmesi normal
Bu olay Türk Ceza Kanunu 132. maddesine göre değerlendirilemez. Konunun Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na gitmesi normaldir. Çünkü yaşanan olay futbol ailesinin içindeki kişilerin arasındaki bir iletişimdir. Adı geçenlerden biri Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı, diğeri ise Beşiktaş Kulüp Başkanı'dır. Aralarındaki bir iletişim Futbol Disiplin Kurulu'na taşınabilir. Atılan mesajla ilgili adli makamlara başvurup başvurmamak da tamamen hakarete uğradığı iddia edilen kişi Sayın Levent Kızıl'a kalmış bir konu.

TÜRKER ASLAN
(Tahkim Kurulu eski Başkanı)
TFF ceza isteyebilir
SMS'te yazılanlar etik gereği iki kişi arasında kalmalı. Gazetelerden okuduğumuz kadarıyla yorum yapmak zor. Ama TFF Başkanı sakıncalı bulmuş ki olayı resmi hale getirmiş. Hareketin ya da sözlerin yazılı veya sözlü olması bir şey değiştirmez. Olay haberleşme ihlaline de girmez. Sportif bir olay olduğu için Federasyon Başkanı rahatsızlığını dile getirmiş ve ceza kuruluna sevk etmiş. Federasyon en azından bu nedenle ceza isteyebilir. Ayrıca SMS'de muhatap olan kişi şikayetçi olursa TCK gereği de cezalandırılması söz konusu olabilir.

SERDAR ÖZERSİN (PFDK Eski Başkanvekili)
Demirören'in, Mahmut Özgener'e gönderdiği mesajın basın yoluyla ifşa edilmesi TCK'nın 132. maddesi anlamında haberleşmenin gizliliğini ihlal maiyeti taşımaktadır. Demirören'in rızasının olmadığı haber içeriklerinden bellidir. Demirören'in PFDK'ya sevk edilmesi ise yanlıştır. Böyle bir fiilden dolayı PFDK'nın ceza vermesi hukuken mümkün değildir. Çünkü ortada rıza dışı ve hukuka aykırı olarak elde edilmiş mesaj içeriği vardır. Hukuka aykırı delil ile ceza verilemez. Kaldı ki PFDK'nın talimatına göre de Demirören'e ceza verilmemelidir.

BİZE ULAŞIN