10 yıl sonra gündüz

TFF, Ziraat Türkiye Kupası finalinin Şanlıurfa GAP Arena'da oynanacağını resmen açıkladı. Spor Bakanı Faruk Özak, "Işıklandırma sorunu giderilemezse karşılaşma gündüz yapılabilir" dedi

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Fenerbahçe ile Trabzonspor arasında 5 Mayıs Çarşamba günü oynanacak Ziraat Türkiye Kupası final maçının Şanlıurfa GAP Arena'da yapılacağını resmen duyurdu. Açıklamada, başlama saati hakkında bilgi verilmedi. Geçtiğimiz Aralık ayında hizmete giren Şanlıurfa GAP Arena, böylece ilk finaline ev sahipliği yapacak. Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafız Özak, TFF'nin duyurusu gelmeden, "Finalin Atatürk Olimpiyat Stadı'nda oynanması gündemdeydi. Ancak Fenerbahçe ve Trabzonspor kulüpleri GAP Arena'ya sıcak baktı. Şu anda arkadaşlarımız Şanlıurfa'da. Işıklandırma ile ilgili sorunlar giderilmeye çalışılıyor. Final, ışıklandırma sorunu giderilirse gece; aksi takdirde gündüz oynanacak" dedi.

'IŞIKLANDIRMA YETERSİZ'
Sporu ve futbolu Türkiye'nin her tarafına yaymak istediklerini vurgulayan Özak, "Şanlıurfa'da 30 bin kişilik çok önemli bir yatırım yapıldı. Sadece peyzajı için 4.5 milyon TL harcıyoruz. Bittiğinde çağdaş bir stadyum olacak. Euro- 2016 için 8 ilimizde çok çağdaş 30-40 bin kişilik stadyumlar yapacağız" ifadesini kullandı. Bu arada, TFF'nin son tetkikler için Şanlıurfa'ya gönderdiği heyetin İstanbul'a döndüğü, yazılı raporu vermeden önce TFF yetkililerini sözlü olarak bilgilendirdiği öğrenildi. Heyetin, "Işıklandırma halen yetersiz. Ancak çalışmalar sürüyor. Final tarihine kadar ışıklandırma sorunu çözülebilir" raporu vereceği öğrenildi. Işıklandırma yeterli hale getirilemezse kupa finali 10 yıl sonra gündüz oynanacak. Kupadaki son gündüz finali 3 Mayıs 2000 tarihinde Diyarbakır'da Galatasaray ile Antalyaspor arasında oynanmış ve sarı-kırmızılılar kupayı müzesine götürmüştü.

BİZE ULAŞIN