Okur ameliyat oldu

Denver Nuggets ile oynanan NBA Batı Konferansı play-off ilk tur birinci maçında sakatlanan milli basketbolcu Mehmet Okur, Utah Üniversitesi'nde Amerikan Ortopedik Ayak ve Ayak Bileği Birliği Başkanı Dr. Charles L. Saltzman tarafından aşil tendonundan ameliyat edildi.

Amerikan Profesyonel Basketbol Ligi (NBA) takımlarından Utah Jazz forması giyen ancak geçtiğimiz günlerde talihsiz bir sakatlık yaşayan milli yıldız Mehmet Okur bıçak altına yattı. Mehmet Okur'un sakatlanmasından hemen sonra milli basketbolcunun Türkiye'deki doktoru Prof. Dr. Mustafa Karahan'ın tavsiyesi üzerine bu alanda dünyanın en büyük uzmanlardan birisi olarak gösterilen Iowa'da yaşayan ve Iowa Üniversitesi'nde Profesörlük yapan Dr. Annunziato Amendola ile temasa geçildi.

Dr. Amendola ile yapılangörüşmeler sonrası Mehmet Okur'un hiç uçağa bindirilmeden Utah Üniversitesi Ortopedi Departmanı Başkanı Dr. Charles Saltzman tarafından ameliyat edilebileceği ve bunun çok daha verimli olacağına karar verildi. Utah Üniversitesi Health Care Ortopetik Merkezi'ndeki ameliyatından sonra milli yıldız Mehmet Okur'un, kişisel internet sitesi www.memo13.com'da ameliyatla ilgili bilgiler verildi.

Yaklaşık 90 dakika süren ve ameliyat sonrası Mehmet Okur'un fizik tedavisinden sorumlu olacak Dr. David S. Carter'ın da katıldığı ameliyat ile ilgili bilgiler şöyle: Ameliyatı Dr. Charles L. Saltzman gerçekleştirdi, ancak Dr. Carter da ameliyat sonrası fizik tedavi uygulaması için çok önemli olduğundan, kopmayı incelemek ve dikişlerin nasıl atıldığını görmek içinde ameliyata katıldı. Mehmet Okur ameliyattan bir buçuk saat sonra evine döndü, kan dolaşımı için ayağı yukarıda tutuluyor.

Bu şekilde 2 gün yatacak. Sadece ihtiyaçlarını karşılaması gerektiğinde kol değneğinin desteği ile kalkabilecek. Bacağında dizinin arkasına bağlı bir tüple ayak sürekli olarak uyuşturuluyor ki hiç bir şekilde kıpırdatılmasın. Bu uygulama kaynama açısından ilk iki gün için çok önemli. Ayak iki hafta özel bir bot ile üzerine hiç basmadan dinlendiriliyor. Üç hafta sonra ise fizyoterapist eşliğinde havuz ve bisiklet tedavisine başlıyor. Bu tedavi de iki hafta sürüyor. Bu arada Mehmet Okur, başta Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Başkanı Turgay Demirel olmak üzere Türkiye'den kendisini arayıp destek verenlere de teşekkür etti. Utah Jazz takımının sahibi Greg Miller ve eşi Heide de milli yıldızı ameliyat sonrası evinde ziyaret etti ve geçmiş olsun dileklerini iletti.

BİZE ULAŞIN