Kalan maçlara göre kim kaçıncı?

Haftasonu geldi. Son 4 maçın şampiyonu belirlemesine bir atımlık adım kaldı. Son 4 maçı göz önüne alarak yarıştaki takımların şampiyonluk şanslarını değerlendirmek için haftasonu maçlarında gerçekleşebilecek ihtimalleri önden bir düşündüm.

Manisa'nın düşme şansının artık azaldığı ve Galatasaray'ın son maçında taraftardan aldığı ultimatom sonrası - üç pas üstüste yapamasalar bile - en azından iyi mücadele ederek 3 puan alabileceğini tahmin etmiştim, öyle de oldu. (Hem 3 pas üstüste ikinci gol haricinde de yapılamadı!)Derbide ise beraberliğin ön planda olacağı, kontrollü oyun sonucunda az gollü bir maç olacağı aslında önden gözüküyordu. Teknik yorum tutmuştu ancak, haftaiçinden gelen psikolojik faktörler, hakem ataması ve Brezilya'nın Sivas versiyonu Bilica'nın one man show'u maça damga vurdu ve aslında tüm teknik analizleri yerle bir etmekle kalmadı, rakibin psikolojisini ve belki de sezonun seyrini bir anda değiştiriverdi.

Zeki Alasya Metin Akpınar'dan sonra eşi benzeri bir daha görülmemiş şekilde; yeşil sahada çukur kazma, öğretmenvari kulak çekme, kızlar kavgasında görülebilecek saç çekme hareketleri, sahalarımızda, hatta dünyada gerçek tabiriyle ender görülen ilginçlikte olaylardı. Aslında bundan da ilginci akıllara durgunluk verici bu enstantanelerin futbol oyun kuralları içerisinde değerlendirilmesiydi.

KİM UEFA'YA TALİM EDECEK?

Bunları tekrar tekrar anlatmak istemezdim ancak bize yutturulan kaliteli futbol ligi(!) balonu maalesef geçtiğimiz haftasonu MHK ve Federasyon'un elinde patlamış oldu. Gidişata bakılırsa Fenerbahçe 4 maçından en az 10 puan çıkararak toplam 74-76 puanla bu efsanevi(!) sezondan mucizevi bir şampiyonluk elde edecek. Bursaspor ise Galatasaray'a yenilse bile kalan maçlarından (3 maç) 2-4 puan alıp ligi 70-72 puan aralığında bitirerek ikinciliğin en güçlü adayı konumunda olacak.

Galatasaray, daha önce defalarca olduğu gibi aklı sonradan başına gelerek son dört maçından en az 9-10 puan çıkararak, son dakikada Sivas'tan yenilen gole, Leo Franco'nun lenslerini evde unutmasına, FB maçında verilmeyen son dakika penaltısına, Emre Güngör'ün Trabzon'daki hatasına ve saymakla bitmeyecek ikramlarına yanacak. Sıralaması mı? Bursaspor'u 2 farklı yenerse ikincilik ihtimali kuvvetli. Aksi takdirde Aslantepe'de UEFA Kupası üçüncü turuna talim etmek kaçınılmaz.
Beşiktaş da moralman çöküntü içine girerse, ki muhtemeldir, Trabzon'a dördüncülüğü bile kaybedebilir.

Haydi bakalım hayırlısı, nefes kesecek haftalar(!) bizi bekliyor.

BİZE ULAŞIN