Rekor kırarak "altın"a koştu

Milli atlet Nevin Yanıt, 20. Avrupa Şampiyonası'nda bayanlar 100 metre engellide Türkiye rekoru kırarak, Avrupa şampiyonu oldu.

İspanya'nın Barcelona kentinde devam eden şampiyonada bayanlar 100 metre engellide piste çıkan Yanıt, 12.63'lük derecesiyle kendine ait Türkiye rekorunu geliştirerek, altın madalyanın sahibi oldu.

REKOR VE ALTIN İŞTE BÖYLE GELDİ

Avrupa şampiyonası tarihinde 100 metre engellide ilk kez final koşan Türk atlet olma başarısını gösteren Yanıt, yarı final serisinde kırdığı 12,71'lik Türkiye rekorunu 8 saliseyle geliştirerek altın madalyaya uzandı.

Bu dalda ikinciliği 12.65'lik derecesiyle İrlandalı Derval O'Rourke elde ederken, Alman Carolin Nytra da 12.68'lik zamanıyla üçüncü sırada yer aldı.

"RESMEN DELİRDİM ÇOK BÜYÜK BİR MUTLULUK"

İspanya'nın Barcelona kentinde devam eden 20. Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda bayanlar 100 metre engellide Nevin Yanıt altın madalya kazanarak, bu branşta ilk madalya kazanan Türk atlet olarak bir ilke imza attı.

Şampiyonada, 100 metre engelli seçmelerinde ve yarı finalde yaptığı yarışları da birinci olarak tamamlayan Nevin, finalde de rahat bir birincilik elde etti. 2. olan İrlandalı Derval O'Rourke'ye 2 salise fark atan Nevin, 12.63'lük dereceyle yarı finalde geliştirdiği 12.71'e indirdiği Türkiye rekorunu bir kez daha kırdı.

İlk defa bir Avrupa Şampiyonası'nda piste çıkan Nevin, yarışın ardından kendini yerlere atarak büyük bir sevinç yaşarken, saha içinde Türk bayrağı ile attığı tur tüm stat tarafından uzun süre ayakta alkışlandı.

Nevin, Türk basınına yaptığı açıklamada, "Resmen delirdim. Gerçekten çok büyük bir mutluluk. İstediğim, hayal ettiğim şeydi. İnanmayacaksınız belki, ama 12.63 diye bile yazmıştım. Piste çıkarken de (ben yapacağım) dedim" dedi.

"Tabi ki derece için değil altın madalyayı kazanmak için çıktım ve ekranda Nevin Yanıt yazınca deliye döndüm" diyen 24 yaşındaki Türk atlet, "Gerçekten çok güzel bir mutluluk, bunu hak ediyordum, çok çalıştım. Ne olursa olsun pes etmedim, yılmadım. Emeğimin karşılığını aldım. Onun için şükrediyorum, anne baba sizi çok seviyorum" ifadelerini kullandı.

Oldukça heyacanlı ve halen altın madalyanın şokunda olduğu gözlenen Nevin, "Yarış bittiğinde kazandığımı bilmiyordum. O an sadece finish çizgisini geçmeyi düşünüyordum. Gerçekten şu anda bile ben ne yapmışım diyorum. Hayalim çıkıp çizgiyi önde bitirmekti, daha sonra orada ismimi görünce, Cüneyt hocanın havaya fırladığını görünce ve Türkiye bayrağı gelince bir şeyler yaptığımı anladım. İsmimi görünce tamam benim dedim" şeklinde konuştu.

Nevin, açıklamalarına şöyle devam etti:

"Hayalim oldu, hayalimdeki derece oldu. Kendimi çok daha iyi yerlerde görebiliyorum. Keşke şu anda Dünya Şampiyonası yapılsaydı. Hiçbir şey hatırlamıyorum. Sanki rüyadaymış gibiyim. Ben yarın haberleri görünce inanırım. Sanki öğle uykusuna yatmışım kaldıracaklar gibi."

Yarışa, antrenörü Cüneyt Yüksel ve eşinin hediye ettiği ay yıldızlı kolye ile ay yıldızlı küpeler ve kırmızı beyaz ojeler ile çıkan Nevin, "Evet, herşeyimle bu finale hazırdım. Türkiye'ye bu yakışırdı ben de altın madalyayı aldım geliyorum" dedi.

BİZE ULAŞIN